Víkend s TT v Oseku byl plný pohybu!

Autor: Alexander Pompoš (Nex) <alexander.pompos@seznam.cz>
Téma: Reportáže 2008, Vydáno dne: 10. 06. 2008 na www.mo-na-ko.net


Rok lodního modeláře se podobá šílenému sprintu. Člověk by řekl, že rok má 12 měsíců, ale mezi námi, dovolil by si někdo z modelářů říct, že jsme normální? V zimě voda zamrzne, na sněhu si toho moc nepoplavete a tak se tváříme, že stavíme. Pak je voda studená, ptáci raděj choděj pěšky a to krátké období mezi přijatelným počasím a dovolenou je vyplněno krátkým a zběsilým lodně modelářským sprintem. Tentokrát Klub lodních modelářů č. 28 Nautilus Proboštov nás všechny pozval na nejsevernější výspu, kde se v tomto roce v TT u nás soutěží, do Oseka u Duchcova. Ještě kousek dál a už se většina z nás nedomluví, tvrdou českou měnou nezaplatí.


Nový model ?

Keba s Monikou testují nový prototyp remorkéru Jess, zatím ne příliš úspěšně.
Keba, foto:Ladous

V pátek se celý den pomalu trousili TT šílenci ze všech koutů republiky. Kupodivu nejdříve kromě pořadatelů dorazila Slezská šlechta, která se rozhodla pokochat se krásami naší republiky a že z dálnice si ho za ty stovky kilometrů užijete do sytosti. Prostě spanilá jízda jak má být. Každopádně se s přibývajícím časem horní část kempu začala pomalu plnit bzukotem všech možných elektromotorů. Modeláři se ubytovávali. Hned v našem sousedství parkovaly stroje s mnohem větším výkonem, sraz si dali motorkáři. Pravda, trochu nás to vyděsilo, ale ukázalo se, že to jsou skvělí sousedé.

Pořadatelé postavili trat, RomanT s Kebou a Ladousem smontovali vleky, Pavel Šťastný přivezl točnu a bylo pomalu vše připraveno. Pro lehké a těžké TT byl připraven zvláštní dok, upravený podle rozměrů kačerů, takže tentokrát pro lehké TT v doku žádné místo navíc nezbývalo. Tlačáky dokovaly do startovacího boxu, protože zadokovat do přístavu je pro ně velice obtížné Večer klasická porada a rychle na trať, stanovit limit. Hladina jako sklo, trať jsme projeli za 10 minut. Petr Lukeš prohlásil prorocká slova „Teď je voda jako olej, ale tady buď fouká, nebo prší a fouká.“ Pro jistotu byl na tratě vypsán limit 17 minut na lehké a 21 minut na těžké TT. Rozhodně to bylo moudré rozhodnutí.

TT je náročný...

Tento snímek jsem si zdovolením vypůjčil od Fóglů z Brna. Je na něm nejlépe vidět, jak TT v Oseku byl i fyzicky velmi náročný a dobře dokumentuje, že tug towing není jen o tom stát na jednom místě jak přikovaný. je to všestranná soutěž.
Keba

Ráno v před 9 hodinou jsme se sešli u depa lodí, které bylo ve velkém stanu se spoustou stolů. Kolem břehu byl vymezen páskou prostor, kam měli přístup pouze závodníci, kteří byli na trati a rozhodčí. U přístavišť byl stůl, který sloužil pro bezprostřední předstartovní přípravu. Krátce po deváté vyrazil na trať Last Minute a všichni sledovali, jak se nám bude dařit. Ante se totiž poflakoval na jachtě, a proto nastoupilo pravidlo o náhradnících. Ihned se projevilo, že spolu s Kebou nejezdíme a jsem v týmu pouze jako náhradník. Jeli jsme spolu v podstatě poprvé a každý máme prostě jiný styl jízdy. S mírným vánkem a bylo vymalováno. Naprosto šílených 10 bodů. Pochopili jsme, že tudy cesta nevede. Všichni naši strastiplnou pouť pozorovali a již se připravovali na úskalí tratě. Na trať vyrazily tlačáky, další týmy, které se s tratí lépe či hůře popasovaly. Petr Lukeš již výsledky naskenoval, tak si je můžete prohlédnout. Pomalu se začal zvedat vítr, počasí si holt nevyberete. V tu dobu nikdo netušil, že jde jen o šepotavý vánek. Na druhou stranu vše v podstatě docela rozumně odsýpalo a trojúhelník, který se zdál být jednoduchý, začal budit respekt. Jeho velkou výhodou bylo, že na lankové konstrukci neměly bójky možnost se na hladině výrazně pohybovat a držely rozměry. Bohužel se začal mírně potápět vjezd do točny, ale žádná velká tragédie.

Tratě byly postaveny tak, že nejezdily jen lodě po vodě, ale po břehu funěli i závodníci, v těsném závěsu jim byl v patách rozhodčí. Byl to docela šílený pohled na sprint s vysílačkou na krku, rozhodčí se stopkami a v rukou zápis z jízd. Nejlepší situace vznikaly, když proti sobě běžely dva týmy a vzájemně se všelijak proplétaly.

O největší pozdvižení se tak postarali hasiči, kteří přijeli zachraňovat labuť, kterou ulovil nějaký rybář. Naštěstí se je podařilo přesvědčit, že by nám svou lodí poničili trať a tak se na pramici, kterou jsme používali pro případ havárie, rozjeli do dáli pátrat po labuti. Na trati se najednou začalo vyskytovat velice intenzivní rušení. Hasičské vysílačky pracují na velice blízké frekvenci a jejich výkon je přece jen trošku vyšší. Nakonec museli použít i druhou loď, ale labuť zachránili. Docela jsme si oddechli, když odjeli. Rušení zázračně přestalo.

Kam až lze zajít!

Někdy bylo potřeba zajít na samý kraj - tedy v případě Marka a RomanaT přímo do křoví. není známo zda rozhodčí udělil trestné body za tento křovinatý manévr.
Keba, foto:Ladous

Na obloze azzuro a začalo druhé kolo. Někteří si polepšili, jiní naopak, to je prostě TT. Asi nejvíce smůly si vybralo Last Minute v těžkém TT. Keba jel s Dádou. Při první jízdě Dáda ztratil lodní šroub a víc než polovinu trati Keba táhl sám nejen vlek, ale i neovladatelné Dádovo P19. Jednošroubá loď prostě bez šroubu nejede a tak se prostě vezl. Dádovi naštěstí půjčili nový lodní šroub a mohl nastoupit k druhé jízdě. Při té se Kebův remorkér náhle zastavil. Po zběžné prohlídce se ukázalo, že baterie v Monaku II. se rozhodly ukončit svou pouť po soutěžích TT a Last Minute byl nucen vzdát. Bohužel se opět objevilo rušení. Tentokrát ho měla na svědomí Dětská portička a jejich bezdrátové mikrofony. Bohužel se nám je nepodařilo přesvědčit, aby je nepoužívali a tak někdo problémy měl, jiný ne, ale v podstatě vše probíhalo, jak mělo. Pomalu se dojezdilo, sečetlo a hurá dobíjet baterky. Někdo šel posedět do hospůdky, jiní si prostě sedli před chatky a povídali si o všem možném. Motorkáři naprosto super vyhrávali, prostě pohoda.

Na kolena, nakolena jé-jé-jé

Rozhodčí to měli taky těžký a tvrdý, když často museli na kolena. Ne ale za trest
Keba, foto:Ladous

Je neděle ráno. Čím dál tím víc se mi zamlouvá nápad MSOBa, který chtěl pořádat TT v Ostravě na bazénu. Prý jen malý problém, bazén by byl jedině přes noc. Ááách to by se mi líbilo, konečně byste nemuseli číst o tom, jak nesnáším ranní vstávání. Navíc když může být Noční Košík . Do Oseka konečně dorazil Ivvo a tak ještě před tím než se sešli ostatní k vodě, odjeli jsme první jízdu. Docela pohoda, jen mírný větřík, žádný stres. Rychle na druhou jízdu a v tu chvíli začala noční můra. Nad vodou se začal prohánět hurikán Emma. Naprosto nepředvídatelný vítr, který se navíc ještě stále točil. Tu foukal z pravé, tu z levé strany a neustále měnil intenzitu. Vlek si s celým soulodím pohazoval, jak chtěl. Vítr se neustále měnil a nikdo toho nebyl ušetřen. Funělo stále, někdy méně, spíše více. Ondřejníkům vítr dokonce 2x otočil loď a předvedli ukázkového poloeskymáka. Bohužel je už vítr neotočil zpět a museli nakonec vzdát. Vítr se stále zhoršoval, až nakonec bylo téměř nemožné jet. Hrozilo potopení lodí, ale každý dělal, co mohl. U mnohých jízd již nešlo o to neťuknout, ale prostě alespoň neminout. Nic jiného se prostě dělat nedalo. Petr Lukeš opravdu věděl, o čem mluví.

Bylo třeba sbalit trat, uklidit vše. Trochu jsem záviděl motorkářům, kteří se na balení podíleli všichni a sbaleno měli raz dva. Soutěž opravdu nepořádá jen pořadatel a bylo dobrým zvykem, že se na organizaci a průběhu závodů podíleli všichni. Kde se stala chyba? Takže alespoň velké díky všem, kteří věnovali přípravě a organizaci tohohle víkendu svůj volný čas a snažili se, aby se všichni maximálně bavili.

Skončilo se v pravý čas, při vyhlášení se na zem sneslo jen pár kapek. Každý na cestu dostal pamětní skleněnou plaketu a hrnek, ti nejlepší věcné ceny. Odměnu dostali i všichni závodníci junioři. Za největší smolaře byli vyhlášeni Ondřejníci. Dokonce i Jajka a Monika dostaly plakety za pomoc a psychickou podporu . Byl prostě čas se zase vrátit domů a odpočinout si v pracovním procesu, protože víkend s TT byl jako vždy náročný.

PS: za celý víkend jsem nestihnul nafotit jedinou fotku, takže si budete muset dodat svoje fotogalerie…

Externí obrázkové galerie
Foto Ladous - rajče.net 1.galerie, 2.galerie, 3.galerie, 4.galerie
Foto Fógli - web 1.galerie

Obrázková galerie
Obrázková galerie
Foto: Keba (c) 2008

Obrázková galerie
Obrázková galerie
Foto: Bambinot (c) 2008

Obrázková galerie
Výsledkové listiny

Obrázková galerie
Zápisy jízd

Nex Na začátek článku