Olomócká vana 2007

Autor: MuDr. Přemysl Veselý <kaptn@seznam.cz>
Téma: Reportáže 2007, Vydáno dne: 17. 10. 2007 na www.mo-na-ko.net


Pod hlavičkou KLoM Olomouc již 8.setkání lodičkářů na parkovém jezírku olomoucké Flory-Smetanových sadech. Pod vlivem loňského setkání a mé aktivní účasti v Tug Towingu v letošním roce jsme se rozhodli vložit a zatraktivnit toto setkání o první závody TT a historicky první utkání v ČR ve vodním pólu třídy „Springer Classe“ (k tomuto dále jen okrajově, viz pěkný článek od Radka, „kartonist-a“).


Předcházela tomu reklamní kampaň Jardy a jeho zajištění volné plochy bez jakýchkoliv problému na MÚ a zainteresováním velkého lodního fandy náměstka primátora, včetně parkování pro účastníky v těsném sousedství jezírka, pozvání regionální televize a novinářů regionu. Tuto aktivitu dokládá hojná účast jak modelářů, tak i diváků. V jedné volné chvíli jsem napočítal hrubě přes 150 diváků, nepočítaje náhodně procházející, hlavně děti s rodiči, mnozí vydrželi se dívat až do konce.

Bohužel nezajistil přízeň sv.Petra v předchozích dnech, kdy bylo sucho a následně i zde mrzlo a přišel tak předčasný podzim, což se projevilo neúměrným výskytem spadaného a polopotopeného listí, dřeva a sáčků od cukrovinek, kteréžto celou akci komplikovaly, ucpávaly dýzy a šrouby, mnohé zůstaly na dně. Naštěstí nám to sv.Petr vynahradil v den akce, kdy bylo nádherně jasno a teplo.

Ačkoliv nezávazný termín byl svolán na 10:00 dopoledne, někteří přespolní se nemohli dočkat a dorazili dříve. Bylo pro mne velmi milým a překvapivým uvítáním „tváří“ z „Monackého chatu“ a předešlých TT akcí i tváří zcela nových, které zaujal TT na domácí půdě. Někteří již velmi pilně trápili čeřením kýlů vodu. Bylo by přímo hřích nevyužít umělých překážek – souostroví jezírka a nádherného prostředí sadů. Po přivítání a pro mohoucí neřidiče s kalíšky snad dobrého červeného, jsme se hned pustili do stavby TT tratě a prostoru pro pólo, která by se měla stát prototypem ročníků příštích, ne-li víkendového setkání TT. Tomuto cíli jsme trať podřídili. Myslím, že se nám podařilo postavit trať pěknou i náročnou. Samozřejmě nic není konečné a rád uvítám k trati jakékoliv připomínky.

Za tři hodinky byla trať kompletní, včetně dovýroby dalších bójek a závaží. Ke slovu přišel vlek, urychleně vyrobený Jardou z fasádního polystyrenu, velikostně odpovídajícího pravidlovému vleku. Po dohodě s účastníky jsme jej nakonec nezatěžovali, plánem akce bylo posbírání zkušeností a prověření tratě velikostně. Nakonec i lehký vlek měl svoji výhodu - větřík si s ním slušně pohrával a neslušně držel stopu. Přední vlekař musel být v neustálém tahu a zadní musel stále sledovat svou setrvačnost, aby do něj nenarazil. Kdo z účastníků setkání chtěl, mohl si vlečení vyzkoušet i na sólo. Navíc trať obohatila akci i tím, že tvořila pěknou dráhu i pro „neTTčkáře“, takže z toho nebylo neúčelné vybíjení baterek. Více výmluvná o zůčastněných lodích je fotodokumentace.

Po pólu nastoupily nakonec 4 týmy k TT soutěži. Prověřil jsem trať velikostně i časově - 20 min limit, zrušili jsme start z přístavu pro remorkéry (do příště určitě bude v prostoru schodů velkého ostrova) a dohodli základní pravidla, tzn. dotyky mimo přístav = 1bod. Přesvědčili jsme k testu i Radka Vránu (Kartonista) k experimentu a zatěžovací zkoušce svého Springeru, pomohli vymyslet úvaz a vyrazil s Pavlem Š.(Hanáčtí draci) jako první a musím říci, že na nováčky-skoronováčky si nevedli vůbec špatně! Další tým jsem byl já s Pavlem (HappyVe). V mezidobí TT jsem se trochu sžil s WG a mou pomlouvanou „Fujtablou“ a výsledek byl znát (pravda, musím se pochválit, nikdo to tak dobře za mě neudělá, že ano) dokonce s dobrou časovou rezervou a přistáním napoprvé. Pochvala patří i Pavlovi, jakožto téměř nováčka v TT. A to jsme jeli spolu poprvé. Potom nastoupili Bohumínští junioři (B junior) Kuba Šablatura a Marek Sobaniec j. (rozuměj džunijor). Počítali jsme jim doteky bojí, nikoliv břehů a kupodivu zajeli velmi čistě. Potíže měli víceméně jen s přistáním. Poslední byli seňoři (Slezská šlechta) Marek Sobaniec s. a Petr Šablatura, kteří měli co dělat aby je junioři nezahanbili. Hlavně v přístavu se jim vůbec nedařilo.

Následovala vynucená pausa pro dobíjení baterek, nafasování omladiny do péče, atd, atd, kterou velmi efektivně využil Jarda k pozvání k nim na zahradu k fantasticky dobrému guláši. Však nám za celý den pořádně na „selném lofto a stodené vodě“ vytrávilo. Bohužel se začalo rychle šeřit a tak jsme slavnostně rozsvítili vše co šlo. Kluci si ještě vyzkoušeli noční TT a bohužel přišlo rozloučení. Juniorům jako vítězům ve zvláštní kategorii ocenění snad chutnalo,jakožto i jejich tátům.

Výsledková listina - senioři

HappyVe - Pavel Šťastný+MuDr.Veselý Přemysl		15bb.	13:17
Slezská šlechta - Marek Sobaniec s.+Petr Šablatura 	22bb.	13:40
Hanáčtí draci - Radek Vrána+Pavel Šťastný		24bb.	16:10
Výsledková listina - junioři
Bohumínští junioři - Jakub Šablatura+Marek Sobaniec j.	13bb.	15:13

Tato akce ukázala, že TT i Springer pólo na Moravě lze uskutečnit. Na mechanismu vyčištění tratě se už pracuje. Dílenské i nabíjecí zázemí je takříkajíc po ruce. Lze uskutečnit s doplněním o další pěkné kulisy a vylepšené bójky a s vleky pravidlových velikostí a to i pro těžký TT. Lze uskutečnit i „Víkend s TT“, jedny studentské koleje jsou nedaleko. Lze uskutečnit ve velmi skromných podmínkách Moravských i domácích fandů. Prostředí je divácky nesmírně atraktivní, což by mohlo zajímat případné sponsory a MÚ. Jarda byl vytížený zodpovídáním dotazů maminek a tatínků, kde má kroužek ;-) a jak se k lodičkaření v Olomouci vůbec dostat (konečně – určitě lepší využití jezírka, než úschovna bezdomovců v krmítku pro kačeny na velkém ostrově, ;-))

V rámci příprav a zajištění akce je třeba několika poděkování

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Ťukání ZDAR!ZDAR!ZDAR!
Přema Na začátek článku