Jak jsem stavěl kolesáček

Autor: Aleš Hanus <PoldaAles@seznam.cz>
Téma: Lodě, Vydáno dne: 01. 05. 2007 na www.mo-na-ko.net


Už na podzim jsem začal přemýšlet o tom, že přes zimu zkusím postavit nějakou loď. Jelikož jsem taková hračička, tak jsem chtěl model, na kterém bych se mohl sám vyřádit. Při hledání mi padl do oka kolesový parník Bohemia od firmy pana Gregora. Po přečtení nadpisu článku v RC revue č. 8/2002 “Bohemia, bude taková, jakou si ji uděláte“, bylo rozhodnuto. Byl jsem strašně hodný a na vánoce ležela pod stromečkem toužebně očekávaná krabice.


V krabici se nacházelo vše potřebné k sestavení lodi včetně pohonné jednotky. Sestavení trupu lodi je jednoduchou záležitostí. Nůžkami jsem obstřihl trup a vrchní část trupu. Tyto dva díly jsem slepil lepidlem na plasty UHU. V zadní části trupu jsem vyvrtal otvor a zalepil pouzdro hřídele kormidla. Tímto je v podstatě trup dokončen. Většina dalších prací se odehrává na nástavbě.

Nástavbu tvoří rovná plastová deska, na které jsou lisováním vytlačeny všechny objekty nacházející se na palubě. Výrobce doporučuje povrchovou úpravu barvou nebo samolepící tapetou typu Dc-fix. Já jsem se rozhodl, že nástavby polepím dřevěnými lištami. V tomto případě ale narazíme na problém. Vylisované výstupky, jako jsou záchody, naviják atd., mají velmi oblé spodní rohy. Při takto velkém zaoblení by nebylo možné vytvořit pravoúhlé rohy.

Věc jsem vyřešil radikálně. Všechny výstupky jsem odřezal a rozhodl se vyrobit nové. Toto řešení umožní, že jsem mohl vyrobit např. naviják, nebo zvětšit kadibudky. Po vyřezání výstupků zůstane z nástavby rovná plocha rozdělená středovým můstkem kryjícím pohonnou jednotku. Boční strany blatníků jsou také plné a mají se upravit samolepkou imitující mříž. Tyto bočnice jsem vyřízl a ponechal lem 3 mm. Nové záchodky jsem slepil z odřezků PSH. Do plastu jsem vyvrtal otvor na okénko a záchodky přilepil na nástavbu. Takto upravenou nástavbu jsem polepil smrkovými lištami 6x2 mm. Střechy záchodů jsem zhotovil z plastové tabulky „Nouzový východ“ tl. 2 mm. Kostru navijáku jsem také slepil z PSH a následně polepil lištami. Buben navijáku je zhotoven z hliníkové trubky a ozubená kola jsou z rozbité hračky. Kulatá okna jsou oka do autoplachet zakoupená v domácí dílně za 50 hal. za kus.

Jejich zasklení jsem provedl zalitím 2 mm tlustou vrstvou 5 min. epoxidu. S výsledkem jsem spokojen a na nic lepšího jsem stejně nepřišel. Zábradlí je pájeno cínem z mosazného drátu a je zasazeno do pásku plastu 6x3 mm z reklamních tabulek. Tento materiál má mnoho výhod. Velmi dobře se řeže, brousí a hlavně tvaruje. Další výhodou je, že v každé reklamní firmě mají mnoho dostatečně velkých odřezků. Na zádi je přístřešek. Jeho kostra je vyrobena z měděných trubiček, aby bylo možné vést vnitřkem dráty pro osvětlení. Boční stěny blatníků jsou vyplněny mříží ze smrkových lišt 3x2 mm. K sestavení koles jsem použil lopatky dodané výrobcem. Z důvodu boční mříže je nutné lopatky o 5-8 mm zmenšit. Čela koles jsem vyrobil vlastní, středem prochází plastová trubička, na kterou je ještě navlečena hliníková trubka. Z vyřezaných výlisků jsem použil strojovnu. Na palubě jsou čtyři lavičky. Nohy laviček jsou z plastu, šprušle, nebo co to je, jsou lišty 3x2 mm smrk. Stěžeň jsem vyrobil ze štětce. Jako lana jsem koupil v galanterii tzv. kloboukovou gumu. Model jsem doplnil doplňky, jako jsou hasící přístroje, záchranné kruhy atd. Inspirován článkem o výrobě figurek, jsem se pustil do výroby postaviček na oživení paluby. Rozepisovat se o tomto dílku by bylo na další stranu takže to uzavřu tím, že palubu zdobí dvě dámy a kapitán. Na vytvoření oken podpalubí, které se nacházejí na trupu jsem použil černou samolepící folii. Rámy oken jsem vyrobil z plastového zábradlí, které ve stavebnici dodává výrobce.

K osvětlení modelu jsem použil 5 ks miniaturních žárovek 6V , 40 mAh. Lampy na můstku jsem vyrobil z průsvitné šestihranné propisky a dvou disků pneumatik z čínské hračky. Lampa na přídi je propiska, vatová tyčinka, PSH.

Povrchovou úpravu trupu jsem provedl nástřikem základu na plasty a následným nastříkáním akrylátovým sprejem. Dřevěná nástavba je lakována čtyřmi vrstvami akrylátového laku na podlahy Balakryl Polyurex. Detaily jsou natřeny barvami Agama.

Na závěr se do trupu posadí pohonná jednotka, nasadí kolesa a rozmístí RC vybavení. K napájení používám 6-ti článek NiCd 2300 mAh. Obousměrný regulátor Dsys 10 A. Model si vysloveně žádá o vyvíječ kouře a nějaký ten zvukový projev. Stavba modelu mě zabrala cca 155 hodin. Loď jsem nazval LACERTA (ještěrka), tak uvidíme.

Dne 21.4.2007 jsem doma naložil svůj nový kolesový parníček Lacerta a vyrazil na setkání lodních modelářů v Brně na Splaviskách. Zahájení bylo oficiálně ve 14:00 hod., ale já jsem tam raději byl už ve 13:00 hodin. Po nezbytném prohlížení modelu byl parník připraven ke své první ostré jízdě. Ve vaně toho totiž už naplaval dost.

Jaké pak bylo ale mé překvapení, když parník lehl na jeden bok a jedním kolesem hrabal ve vzduchu. Po lehkém dovážení olovem jel parník rovně až do prvního zásahu do kormidla, potom opět lehl na bok. V tomto případě pomohlo zastavit pohon a parník se narovnal.

K tomuto stavu dochází z důvodu, že nástavby jsou citelně těžší než původní plastový výlisek. Těžiště modelu tak vychází moc vysoko a trup s rovným dnem je velmi nestabilní. Hned na místě jsem provizorně prořízl kapsu akumulátorů aby je bylo možno umístnit na dno trupu. Toto opatření situaci dosti zlepšilo, ale stále se nedalo hovořit o uspokojivém stavu. Tímto krokem pokusy s parníkem skončily. Z důvodu, že trup je i z vrchní stany uzavřen bude nutné vyřezat další otvory v zadní části lodě a vložit olověnou zátěž. Po technické stránce by s touto operací neměl být problém.

V nejbližší době se na tuto úpravu vrhnu a doufám, že to bude poslední věc, která mě bude na parníku trápit. Jinak jarní setkání na Splaviskách bylo vynikající, počasí vyšlo, účast byla vysoká, takco víc si přát. Lidem, kteří se podíleli na organizaci tohoto setkání patří dík

Obrázková galerie
Obrázková galerie

S pozdravem Aleš Hanus Na začátek článku