Model služebního člunu bitevní lodi Renown

Autor: Tomáš Kočí <tomashanakocovi@tiscali.cz>
Téma: Lodě, Vydáno dne: 08. 01. 2007 na www.mo-na-ko.net


Abych přispěl na nové stránky MoNaKa, posílám popis dalšího ze svých modelů a připojuji několik fotek. První dvě fotky jsou z „Nábřeží paromilů“ v Hradci Králové - autor Ing.Jan Malec, další tři jsem fotografoval já na svém bazénu.


Postaveno dle plánku Modelář, autorem je Ing. Tomášek, měřítko 1:12. Délka cca 1330mm. Výtlak cca 13kg. Model jsem stavěl se záměrem maximální modelovosti, tj. včetně pohonu.

Trup je plaňkován a oboustranně laminován s ohledem na použití parního pohonu. Paluba překližková laminovaná, horní plocha pokryta pásky dýhy jako imitace skutečné paluby. Nástavby překližka, vnitřně laminované. Větráky laminované do formy ze sádry. Dělo z lipového dřeva. Komín je plechový. Ostatní kování, závěsy - mosaz. Okna-mosazné rámy, zaskleno. Kabina pasažérů – znázornění palubek mahagonovou dýhou. Vlajky Royal Navy - příďová viceadmirál (není na palubě). Plné osvětlení. Autorem figurek námořníků a důstojníků je pan Jan Veselý. Myslím bezkonkurenční v ČR, možná i v Evropě. Uniformy, odznaky, hodnosti přesně podle skutečnosti - je to patrné.

Pohon tvoří parní stroj stejný jako ve skutečnosti: řadový dvojčinný dvouválec, plochá šoupátka, vnější rozvod Stephenson. Válce a písty šedá litina pr.14x14mm. Stroj pohání i napaječku. Kotel tříbubnový s rychlým startem, jako ve skutečnosti. Hořák keramický Cheddar. Regulace kotle: ABC(Automatic Boiler Contol) od Cheddara. Hlídá hladinu vody v kotli (otevírá by-pass napaječky), tlak páry v kotli (reguluje přívod plynu). K napájení kotle složí voda z rybníka - nebylo už místo na nádrž. Nechybí parní píšťala.

Lodní šroub má průměr asi 95mm, ručně stavitelné stoupání. Původně koupený šroub od Kricka ztracen před soutěží v Tvarožné Lhotě 2005. Přijel jsem na soutěž pozdě, ostatní lodě již byly na vodě. Bleskově jsem roztopil - konstrukce kotle mi přišla vhod. Plavidlo jsem téměř hodil do vody a vyrazil ke startovišti. Cestou jsem nepozorně najel na třísku dřeva,lépe řečeno jsem spolehl na to, že to dobře dopadne - nedopadlo! Přestože byl šroub docela dobře zajištěn červíkem, břinklo to a šroub se v mžiku vyšrouboval a utopil. Přestože to bylo cca 4 m od břehu, už jsem ho neviděl, zaplakal nad třiceti Eury a jel domů. Prostě krouticí moment parního stroje se nesmí podceňovat.

Z prvních fotek je zřejmé, že Renown je velmi rychlý a díky nízkým nástavbám i imuní proti větru. To jsem si liboval v Chlumu u Třeboně, tuším v roce 2004, kde jsem prvně soutěžil a kde bylo téměř mořské povětří. Přesto jsem moc nezabodoval. Moji konkurenti mají tendenci odložit jízdu na později, kdy se vítr zklidní. Za to, že jedu ve větru a vlnách, žádné body nejsou, ale je to paráda! Navíc neukrotím svůj temperament a přidávám na rychlosti, až se nemůžu trefit do branek (nemám rychlost změřenou, ale odhaduji ji na 6-7km/h). Ale to je fuk. Hlavně, že si zajezdím. Na jaře rychlost změřím. Vyhlásil jsem totiž: STEAM SPEED RACE. Místo konání: Vyžlovka u Jevan, termín bude oznámen. Pravděpodobně duben jako loni, je to první vyplutí parníků u nás. Již po čtvrté, nebo snad popáté?Obrázková galerie
Obrázková galerie


Zdraví Tomáš Kočí Na začátek článku