Loděnice Monako
stavba Monaka II. - 1. část

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) <vaskebaj@seznam.cz>
Téma: Lodě, Vydáno dne: 06. 01. 2007 na www.mo-na-ko.net


Když jsem v červenci loňského roku psal článek o stavbě svého nového remorkéru pro Tug Towing, myslel jsem, že stavba už jen pofrčí. Jenže ouha! Na soutěži v Tug Towingu O Branický soudek praskl šnekový převod navijáku a tak remorkér musel zpět do loděnice k výměně navijáku a drobným úpravám. Při té příležitosti bylo rozhodnuto o jeho pojmenování a založení domácí loděnice „Monako“. Stavba přes zimu už trochu pokročila a tak Vám mohu přinést pár informací jak jsem s tím zápasil.


Rozhodl jsem se, že remorkér dostane jméno Monako II. Odmítl jsem původní název předlohy, protože trup neodpovídá originálu a nástavby se taky budou lišit. Jakmile bude vzhled remorkéru takový, že bude moci trvale na vodu, proběhne jeho slavnostní křest šampaňským.:-)

Nástavby - plány a skutečnost
Když jsem se pustil do horní části nástaveb - můstku, nepředpokládal jsem žádné problémy. Přenesl jsem jednotlivé díly na laminátovou desku a začal vyřezávat. Příšerná práce! Jenže když došlo na sestavení, tak jsem s hrůzou zjistil, že to nějak na sebe nepasuje a neodpovídá tomu co jsem viděl na fotografiích skutečného Vodníčka. Byl jsem z toho tak rozčarován, že jsem se rozhodl horní nástavbu udělat podle jiného vzoru. Následovaly desítky hodin hledáním vhodné předlohy na internetu.

Nakonec jsem našel. Základní rozměry jsem si převzal z původního plánu a nakreslil jsem si nástavbu. Protože laminátové desky došly, vyřezal jsem to z plastových desek, které se používají na venkovní reklamní cedule. Jsou 4mm silné a dobře se zpracovávají. Vyřezané díly jsem pomocí kolíčků na prádlo sestavil a vyzkoušel přímo na trupu, zda jsou správné proporce.

Dočasné sestavení můstku pro porovnání.
Porovnání ukázalo, že je potřeba snížit a upravit vzhled střechy aby nebyla taková masivní.


Bylo třeba trochu upravit střechu. Nakonec jsem vyřezané díly zabrousil. Spoustu času mi zabralo přemýšlení jak správně všechno sestavit, abych si nenaběhl. Co bylo možné udělat hned, byly rámečky do oken.

Z výstražné tabulky jsem si nařezal pásky 4mm široké a dostatečně dlouhé, aby pokryly obvod největšího okna.
Připravené pásky a potřebné nářadí na vsazování rámečků.
Pásek jsem nenařezával, ale rovnou vkládal do vyřezaného okna...
...a v každém rohu jsem pásek domáčkl šroubovákem.
Zkusmo nasazené rámečky (ještě nepřilepené).
Aby rámečky byly na lícové stejně vystouplé, bylo potřeba si udělat podložky z odřezků
Taky jsem si připravil kolíčky se seříznutými konci.
Vlepování rámečků je třeba dělat z rubové strany. Po vlepení rámečku vznikne v okně takový malý schodek do kterého přijde vsadit sklo.
Při lepení je dobré si pomáhat kolíčky.
Na tomto obrázku je dobře vidět, že rámečky jsou opravdu stejně vystouplé.
Po vlepení rámečků už zbývalo jen rozměřit a vyvrtat otvory pro zábradlí, které jsem sletoval z měděného drátu.


Pokračování... krok za krokem výroba dveří.Obrázková galerie
Obrázková galerieKeba Na začátek článku