Úprava záchranného kruhu z originálního dílu

Autor: Milan Černý (Cobra) <BCobra@seznam.cz>
Téma: Dílna, Vydáno dne: 01. 01. 2007 na www.mo-na-ko.net


Rozhodl jsem se pro úpravu originálního výrobku „záchranného kruhu“ z Admiral Shopu. Myslím že toto téma by mohlo leckoho zajímat, proto jsem celý postup zdokumentoval. Vše vlastně odstartovala stavba modelu motorové jachty Poseidon – plánek modelu z MoNaKa. Přiznám se, že zatím nemám žádnou zkušenost s odléváním. Proto jsem si díl patřičné velikosti nechal poslat.


Po prvotním zhlédnutí „kruhu“ mi bylo zřejmé, že výlisek je sice kvalitní, ovšem vymodelování lana po obvodu kruhu je příliš „neotesané, nemodelové“. Má volba tudíž padla na výměnu lana za nové modelovější. Na prvním snímku je originální kruh – tak jak jej lze zakoupit.

Úprava spočívá v oříznutí a začištění výlisku lana tak jak je vidět z obrázku č.2

Krom této úpravy jsem odřízl i uchycení lana ke kruhu, původně jsem zamýšlel úchyt ponechat a jen do něj proříznout drážku pro vlepení lana. Bohužel průměr lana je 1 mm – což je zároveň tloušťka úponu. Nakonec jsem provedl ještě začištění podle naznačení na obrázku.

Jako nevěrohodnější lanko pro záměnu se mi jevila šňůra používaná ke starším typům žaluzií. Její skladba splétání a průměr jsou pro tuto velikost kruhu (vnější průměr 32 mm) naprosto ideální. Šňůrka je spletena ze silonových nití a vypadá tedy jako miniaturní silonové lano.

Lanko jsem upravil podle poměru: 4x hodnota průměru kruhu v tomto případě tedy 128 mm. Na lanku patřičné velikosti jsem si označil čtyři stejně dlouhé díly. Následuje postup kterým se přilepí vteřinovým lepidlem (jakékoliv značky), lanko v místě původního úponu na kruhu.

Po přilepení tří úponů zbývá přilepit již jen poslední a to oba konce k poslednímu úponu! V místě jsem slepil oba konce na tupo, přímo ke kruhu. Pokud člověk dodrží stanovené rozměry finální úprava bude mít pravidelné a stejně dlouhé (oka,smyčky).

Tímto by byla hotova výměna původního lana za nové. Dalším krokem je obnovení pevného spojení (úponu) v místě spojení lana s kruhem! K tomu jsem použil tmel zhotovený z lepidla „kanagom“ a „dětského pudru“ (jakékoliv značky).

Směs by neměla být moc hustá, aby lepidlo bylo ještě schopné přilnout k povrchu.

Mě se osvědčilo nanášení špejlí a po zavadnutí dotvarování (uhlazení) řezací čepelkou.

Po zaschnutí a vytvrzení tmelu je ještě potřeba přebytečné kousky odříznout skalpelem a přebrousit do potřebného tvaru smirkovým papírem (zrnitost 180 – 250)

Tímto jsme se dostali do závěrečné fáze – BARVENÍ ! Na barevnou úpravu jsem se rozhodl použít modelářské barvy (Humbrol,Revell), ale lze vlastně použít jakékoliv barvy, snad s výjimkou vodou ředitelných.

V možnostech barevného provedení záchranných kruhů, existuje poměrně mnoho možností. Základem však je aby kruh, jak na hladině nebo na palubě, byl dobře vidět a nedal se z ničím jiným zaměnit! Já jsem tedy volil klasický vzhled a standardní rozložení barev. Úpony lana ke kruhu jsou černé, neboť jsem vycházel z originálu, na kterém jsou úpony z gumy – tudíž černé. Na posledních fotografiích je vidět téměř finální podoba. Téměř – protože je třeba ještě doladit přetahy štětcem! Závěrem bych rád podotknul, že úprava není vůbec náročná a takto předělané kruhy vypadají daleko lépe, ale to je již na posouzení každého z Vás.Obrázková galerie
Obrázková galerie

Na začátek článku

S pozdravem dobré a kvalitní práce Milan Černý.