Naše domácí kolejiště

(19.04.2002)

 

   Loni na Vánoce dostal syn pod stromeček vláček- "tétéčko". Tak oblíbený dárek, hlavně pro tatínky :-) A hned začala stavba kolejiště. Ještě není zdaleka hotové, ale možná naše zkušenosti ze stavby budou pro jiné docela dobrou inspirací co a jak udělat případně čeho se vyvarovat.

 

Kam s ním ?

   Tato známá nerudovská otázka nás trápila od začátku. Panel kolejiště nesměl nepřekážet, byl co nejlépe chráněn před náhodným poškozením a částečně i prachem, který jak známo se dostane úplně všude. Nakonec padla volba umístit kolejiště pod postel. Syn má na spaní klasickou postel s úložným prostorem, kde se odklápí hodní část postele. Uříznul jsem dvě desky, začistil a olaminoval a každou pomocí čtyř šroubů připevnil k čelů úložného prostoru. Deska je stejně široká, ale asi o 23 cm vyšší. Mohla by být i vyšší, ale na posteli by se zase nedalo sedět. Tím vzniknul pod postelí nový prostor, kam se zasouvá panel a úložný prostor postele zůstal zachován. Zepředu je prostor zakryt panelem, který jsem slepil ze zbytků plovoucí podlahy. Přichytává se pomocí nábytkových magnetů. Dvě dřevěná madýlka usnadňují manipulaci. Tím byl dán prostor ke stavbě kolejiště 175x72x22 cm. Trochu úzké, široké akorát a výška docela postačující.

 

Panel pro kolejiště

   Je sestaven ze smrkových hranolů 2x3cm, které jsou v rozích vystuženy kovovými úhelníky, stejně jako dva příčné vystužovací hranoly. Rám je ještě navíc lepený, v rozích spojený kolíky a dlouhými vruty. Tím je zaručena dostatečná tuhost. Aby bylo možné celou desku pohodlně vysouvat a zasouvat z prostoru pod postelí, byla zespodu opatřena filcovými špunty, které se prodávají snad v každém supermarketu s pro dům a zahradu. Museli jsme zvolit tuto variantu, protože máme plovoucí podlahu a kolečka by ji poškrábala. Stejné řešení bude vhodné i pro parkety. Pokud by byl koberec, museli bychom dát kolečka, ale co nejmenší aby se nezmenšila výška pro kolejiště.

 

Návrh kolejiště

   Ten vycházel z prostorových možností, materiálu který jsme měli k dispozici (koleje výhybky aj.) a tématického zaměření kolejiště. Nakonec jsme se rozhodli pro malou stanici na hlavní jednokolejné železniční trati s odbočkou malé lokální tratě. V tunelu pak je skrytá kolej pro odstavení soupravy. Protože bylo potřeba na vedlejší trati překonat stoupání skoro 8 cm, bylo hlavní nádraží vyvýšeno cca na 3 cm. Koleje v tunelu jsou pak nejníže. Tím je zaručen přiměřený sklon kolejí (viz. obrázek). Při zakoupení více výhybek, by bylo snadné kolejiště  ještě rozšířit. V tunelu by mohlo být skryté nádraží a krátká odstavná kolej. Vedlejší trať by nemusela být "slepá", ale na druhé straně by se opět mohla obloukem vráti zpět do hlavní stanice. Ale i v našem řešení mohou jezdit dvě soupravy najednou.

 

Ovládací panel

Ten se na panel kolejiště již nevešel. Udělali jsme ho ze zbytků překližky. Protože jsme měli k dispozici jen jeden ovládací transformátorek, trochu jsem ho "rozebral" a upravil, takže jedním transformátorem se ovládají dvě soupravy nezávisle na sobě. Pro výhybky stačilo v bazaru koupit transformátorek na 220V/16V~ a bylo s napájením kolejiště vystaráno. K propojení kolejiště a ovládacího panelu jsem použil Cannon konektory, 25 kolíkové z počítačů. Tři páry konektorů zajišťují dostatečnou propojovací kapacitu pro toto kolejiště. jako ovládací prvky jsem použil různé vypínače a tlačítka. Na panelu je schéma kolejiště a prvky pro ovládání jízdy a výhybek jsou pak přímo ve schématu. Ostatní je ve dvou řadách spínačů po stranách panelu. Uprostřed panelu jsou dva regulátory pro ovládání jízdy - rychlost a přepínač vpřed/vzad. Kolejiště je rozděleno do tří oddělených částí, které je možné přepínat z jednoho regulátoru na druhý. Tím jsem zajistil, že lokomotivy mohou přejíždět z jedné části tratě do druhé, aniž by musely někde zastavovat a podobně. Na obrázcích je ovládací panel ještě bez povrchové úpravy a třetí propojovací kabel není ještě hotový. Zatím jsem ho nepotřeboval :-) Jak je vše propojeno ukazují dvě schémátka. Není to skutečné schéma zapojení kolejí a výhybek, ale jen princip. Vše je ale ve skutečnosti pečlivě označeno štítky, jinak by se v tom nedalo vyznat :-)

 

Jak jsme na tom dnes

Ukazují obrázky, které doplňují i předchozí popis. Mašinky již pěkně jezdí, výhybky fungují, tedy základní část je hotová. Nyní modelujeme domečky a stavby.

Tak takhle to vypadalo když se zapojovalo.

Celkový pohled na panel kolejiště.

Ještě jeden celkový pohled na panel kolejiště.

Kusá kolej nádraží, kde bude malé nákladiště.

Pohled do hlavní stanice z vjezdu vedlejší tratě.

Oblouky hlavní a vedlejší tratě.

Malá dieslová lokomotiva na výjezdu z budoucího tunelu.

Hlavní nádraží.

 

 

Stránka se průběžně doplňuje.

poslední aktualizace 24.03. 2003