Mistrovství Evropy "C" v Gdaňsku

 (30.10.2003)

   V roce 2001 kroměřížský Klub lodních modelářů a další nadšenci obnovili konání Evropských soutěží, nebo lépe Mistrovství Evropy lodních modelářů NAVIGA kategorie C (statické modely lodí). Že to nebyla ojedinělá akce, dokázal i letošní rok. Další ročník ME byl presidiem NAVIGY svěřen Polskému LOKu, konkrétně lodním modelářům ze starého hanzovního města na pobřeží Baltu - Gdaňska. 


   Poslední srpnový týden se do CMM - Centrálního mořského muzea v Gdaňsku sjížděli účastníci této vrcholné soutěže. Svou práci zde presentovali modeláři ze 12 zemí. Celkem se zde sešlo 185 modelů všech kategorií. Hlavním rozhodčím, který řídil práci dvou hodnotících komisí byl pan Dieter Matysik z Německa. Delegátem NAVIGY pak pan doktor Jerzy Litwin, jinak ředitel muzea a duše celé soutěže. 

 

papírová flotila (C 7A)

Warszawianka - řez ponorkou (C 3D)

Royal Sovereign (C 1; 1:64; 98,3 bodů; zlato)

 

ORP Burza (C 6B; 1:400; 90,00 bodů, stříbro)

   Modely byly vystaveny a ve dvou velkých sálech CMM na Olowiance. Zde pracovaly i hodnotící komise. V nich měly své zástupce takřka všechny zúčastněné země. Bohužel naše země zde rozhodčího neměla. Nějak jim to nevyšlo, škoda. Mohli naší malé výpravě, která čítala 7 osob s deseti modely taktickým přístupem trochu pomoc. No, snad až příště. 
Mne osobně céčkové soutěže moc nebaví: Člověk postaví model a pak celé dny čeká na hodnocení a dále čeká na vyhlášení výsledků a pak závěr. Mezi tím celkem nic. Je jen na pořadatelích co těm čekajícím nabídnou a na čekajících jak se dokážou zabavit. Gdaňsk je ale o něčem jiném. Volný přístup do všech výstavních prostor muzea, Staré město, přístav, okolí a moře, to je pravý ráj pro každého lodního modeláře. Další zpříjemnění přineslo přijetí u starosty města v historických prostorách radnice, návštěva vojenského přístavu v Gdyni a přátelský večírek na závěr mistrovství. Něco s čím nejde závěr mistrovství světa maket ve Francii vůbec srovnat.

Stražak 14 (C 2; 1:33,3; 95,67 bodů; zlato)

Radomka (C 7B; 1:100, 91,67 bodů, stříbro)

"Šílenost 1:1000"

HMS "General Wolfe" (C 4B; 1:1000, 95,00, zlato)


   Třebaže hodnocení dopadlo trochu jinak, než byly naše představy, odvezli jsme si jednu zlatou, jednu stříbrnou a šest bronzových medailí. Proti hodnocení není možno protestovat a tak si odpustím kritiku občasné neznalosti pravidel, stavby a konstrukce C 1 (plachetnice) a v neposlední řadě občasné snahy zvýhodnit reprezentanta své země. 

   Dovolím si uvést pár poznámek z oblasti třídy C1 a C2 (makety lodí s motorovým pohonem). Možno říci těch nejnáročnějších tříd, pomineme-li papírové stavebnice. Zatím co, maketáři v kategorii NS (rádiem řízené makety) se s průmyslovými stavebnicemi vyrovnali zavedením třídy F4, u většiny rozhodčích céček jsou stavebnice stále v nemilosti. Jde to tak daleko, že některým rozhodčím se skutečně ježí vlasy odporem, pokud si maketář dovolí na céčka přijít se stavebnicí. Taková maketa sebelépe postavená je předem odepsaná, protože: "Postavit něco ze stavebnice, nedá přeci žádnou práci." Stejné argumenty ještě nedávno panovaly i okolo papíráků a plastikových kitů, dokud si to ovšem ti chytří alespoň nezkusili. Já bych je ani nenutil do stavby, ale bylo by dobré se trochu rozhlédnou a s chladnou hlavou zhodnotit situaci. Lidí, kteří staví C1, C2 a jsou ochotni jít na soutěž - výstavu stále ubývá. Podle střízlivého odhadu v celé České republice jich není ani dvacet. A z toho polovina C2 jsou rádiové makety, stavěné hlavně na vodu. Podíváme-li se na letecké a automobilové modeláře, stále více lidí kupuje stavebnice a s nimi soutěží. Klasičtí modeláři (100% home made) jsou v žalostné menšině a stále jich ubývá. Proč tedy nerozlišit C1 a C2 na klasickou stavbu a stavebnice? Možnost zasoutěžit si, by dostala celá řada modelářů, kteří dnes své výtvory ukazují pouze kamarádům, pokud je navštíví. Přibylo by modelů na soutěžích, kvalitních stavitelů a hlavně mládeže. Ta se jaksi mezi céčkaři až na pár vyjímek s kity a papírem nekoná. Určitě by to stálo za těch pár medailí navíc, které by pořadatel nechal vyrobit. To by ale museli chtít hlavně ve vedení sekce C a NAVIGY,. Zatím bychom to mohli vyzkoušet alespoň u nás doma.

komise při práci

část naší výpravy

   Co závěrem. Evropa byla pohodová, výborně zorganizovaná, přesně taková na jakou se dlouho a v dobrém vzpomíná. A modely? Většinou nádherné, ovšem nejvíc mne zaujal papír. Špičku dnes jen s obtíží rozeznáte od ostatní klasiky. A je potřeba si uvědomit, že zatím co když se mi něco nepovede ze dřeva, mohu to celkem lehce udělat znovu. Ale v případě papíru si většinou musím jít koupit novou vystřihovánku. A ten papír se dovede kroutit... Takže raději zůstanu u toho dřeva.

 

Výsledky naší výpravy

kat. Jméno Model měř. body medaile
C 1 Brablc Pavel HMS Victory 1:100 92,67 stříbro
  Brablc Pavel Port Jackson 1:58 85,67 bronz
C 2 Sýkora Jan Garant 1:50 87,53 bronz
  Grňa Ivan St. Canute 1:50 81,00  
C 3D Jakeš Lubomír kanóny Bofors 1:25 95,00 zlato
C 4A Bláha Vladimír Továrišč 1:250 87,33 bronz
C 4B Šesták Miloslav m/s Blaník 1:250 87,33 bronz
  Janoušek Vladislav m/s Lidice 1:500 78,00  
C 6B Grňa Lukáš HMCS Snowberry 1:72 86,67 bronz
C 7B Janoušek Jiří Zlatý lev 1:96 85,00 bronz

 

Ivan Grňa - ivgrna@volny.cz