Zvukové efekty lodních modelů

22.9.2004

 

   Vylepšit svůj model lodě zvukovým efektem je pro mnohé modeláře lákavá představa. V okamžiku kdy se tuto představu rozhodnete realizovat zjistíte že to není vůbec jednoduché jak by se na první pohled mohlo zdát. Možná vás napadne
"...co je v tom za vědu? Dám tam zvukový modul a hotovo!" Dáte-li se touto cestou budete výsledkem pravděpodobně hodně zklamáni.

 

Zvuky pro lodní model


   Nejdříve je potřeba si ujasnit jaké zvuky by měl váš model vydávat a kdy. Podle toho zvolíme zvukové moduly a způsob jejich ovládání. Nesnažte se to přehnat. Někdy jeden typ dobře a správně provedeného zvukového efektu, zanechá lepší dojem než shluk nesourodých zvuků. Jaké zvuky jsou tedy pro lodní modely vhodné ?
   Skoro na každé lodi najdete lodní zvon. Jeho zvonění je jasné a hlasité. Ozve se v okamžiku, kdy loď vyplouvá a nebo naopak přistává u mola. Stejně tak se může ozývat během plavby, kdy signalizuje střídání směn, nebezpečí a pod. Prakticky se hodí pro každý model lodě (kromě říční pramice) a jeho zvuk je efektní.

 

Lodní zvon


   Stejně tak je každá loď vybavena mlhovou sirénou a lodní sirénou. Jejich houkání se často ozývá v přístavech nebo při plavbě v mlze. Její zvuk se nese hodně daleko a je velmi dobře slyšitelný. Také se hodí pro naprostou většinu lodních modelů.

 

Lodní siréna


   Pro rybářskou loď nebo říční tlačný člun bude vhodný zvukový modul dieselového motoru. Tento typ zvuku se už pro každou loď nehodí. "Brumlající" motor nelze například aplikovat na model válečné lodě nebo tankeru.

Stejně tak policejní houkačky, které se budou hodit pouze na policejní hlídkové čluny a pod.

Zvukové moduly hojně využívají modeláři, kteří se zabývají konstrukcí plně funkčních truck modelů, bagrů, tanků a pod. Zde je možné načerpat hodně inspirace a zkušeností.


Zvukové moduly


   Zvukový modul je zpravidla jednoúčelové elektronické zařízení v podobě malé krabičky (asi jako krabička od sirek) nebo destička tištěného spoje osázená součástkami.


Zvukový modul napodobující dieselový motor


Pro potřeby modelářů existuje opravdu pestrá nabídka zvukových modulů. Bohužel ne u nás a prakticky jediná šance jak je získat, je nákup v zahraničí (kamenný obchod nebo Internet). Zvukové moduly jsou jednoduché, kdy vydávají jeden a ten samý zvuk (např. zvon, lodní siréna a pod.) nebo multifunkční, kdy zvukový modul je schopen vyluzovat více zvuků. Existují i zvukové moduly, na které si požadovaný zvuk můžete přímo nahrát v délce trvání až několika desítek vteřin.


Alternativní zdroje zvukových efektů


   Mimo specializovaných zvukových modulů lze použít i jiná zařízení. Nejlépe lze asi použít walkman. Mezi výhody tohoto řešení bude patřit dlouhá doba reprodukce, pestrost zvuků. Nevýhody ovšem převažují. Zvuk lze přehrávat jen v takovém pořadí jak
jsou nahrány na kazetě. Nelze pásek přetáčet, pouze režim ON/OFF. Další nevýhodou jsou rozměry a hmotnost. Hodí se tedy jen pro speciální účely a do velkých modelů.


Schéma zapojení walkmanu.


Záznamový modul zvuku je dobré řešení. Platí pro něj to stejné podmínky jako pro zvukový modul (velikost, zapojení a pod.) Narozdíl od zvukového modulu je vybaven mikrofonem pro záznam zvuku. Jde tedy jen o to, získat originál zvuku. I zde nám
pomůže Internet, kde je možné najít širokou škálu zvuků. Stačí tedy chvilku hledat a pak jen na PC zvuk přehrát a zaznamenat modulem. Výhodou je, že zvuky můžeme dle potřeby obměnit.
MP3 přehrávač odstraňuje všechny nevýhody walkmanu, ale je opravdu příliš drahý na to, abychom jej instalovali do modelu a prováděli na něm zásahy nutné k jeho ovládání.
Diktafon je o něco menší zařízení než walkman. Má ovšem jednu podstatnou nevýhodu. Je plně konstruován pro záznam lidské řeči. Tomu je hlavně přizpůsoben kmitočtový rozsah v jaké pracuje a pro věrné přehrávání jiných zvuků se prostě nehodí.
Některé hračky disponují jednoduchými zvukovými moduly. Nejčastěji policejní sirénou (autíčka) a nebo existují hračky parní lokomotivy, které kouří a zvoní hodně podobně jako lodní zvon (Pacifik Express). Jejich cena ovšem je často vyšší než vlastní zvukový modul a tak lze je použít jen když už je máme a dítka tyto hračky zcela opustila.


Instalace zvukových modulů do modelu


   Zabudování vlastního zvukového modulu do modelu nebude vzhledem k jeho velikosti žádný problém. Zpravidla se připojují přímo k přijímači, stejně jako servo, odkud jsou také napájeny. Na výstup se připojí zpravidla klasický reproduktor nebo piezoreproduktor. Právě při instalaci reproduktoru mohou nastat problémy.

 

Reproduktor


Ke zvukovému modulu totiž nelze připojit libovolný reproduktor. Musí především mít předepsanou impedanci a potom musí být schopen dobře reprodukovat námi požadovaný zvuk. Podle toho jaký tónový rozsah jsou schopny reprodukovat je dělíme na:

  • výškové

  • středové

  • basové

Např. malé reproduktory o průměru do 10cm nejsou schopny reprodukovat hluboké (basy) tóny. Nejsou na to konstruovány (nízký zdvih membrány). Proto i když se budete snažit sebevíc, solidní zvuk lodní sirény s takovým reproduktorem prostě nevyloudíte.    Pro zvuk lodního zvonu a nebo policejní sirény už takový malý reproduktorek může
dobře postačovat. Napodobení zvuku dieselového motoru bude zvládat reproduktor pro středové tóny. Piezoreproduktory se více hodí pro vysoké a středové tóny. Jako naprosto nevhodné jsou "repráčky" z mobilů, diktafonů a podobných zařízení. Tyto zařízení jsou optimalizovány pro reprodukci lidského hlasu a na nic jiného se nehodí !
   Dalším problémem u klasického reproduktoru je jeho permanentní magnet. Při umístění reproduktoru do modelu je potřeba dbát na to, aby v jeho blízkosti neprocházela např. anténa, nebo nebyl blízko přijímač a pod. Některé reproduktory mají magnet odstíněný. Jeho magnetické pole se navenek neprojevuje.
Třetím problémem je hlasitost reprodukce. U zvukového modulu je předepsáno jakou minimální impedanci musí mít připojený reproduktor.
Použití reproduktoru s nižší impedancí by mohlo zvukový modul zničit. Vyšší impedance zvukový modul
nepoškodí, ale sníží hlasitost reprodukce zvuku. S hlasitostí zvuku mohou nastat problémy, pokud máme hlučnější pohon (převody), pískání motoru a pod. To může odstranit instalace jednoduchého zesilovače, jehož vstup připojíte na výstup
zvukového modulu. Zesilovače se dají koupit jako stavebnice a nebo existuje celá řada plánků na jejich konstrukci na Internetu. Bez větších problémů se dá postavit stejných rozměrů jako vlastní zvukový modul.

 

Technické problémy konstrukce


   Pokud máte zvukový modul a reproduktor, který dobře zvučí, tak tím vaše problémy s instalací nekončí. O permanentním magnetu reproduktoru jsem se již zmiňoval. Možná si ze školy pamatujete, jak reproduktor vytváří zvukové vlny. Když jej prostě vložíte do modelu jen tak - halabala, můžete tím veškeré svoje předchozí úspěšné snažení zcela degradovat.
   Celý trup lodě funguje jako "reprobedna", která svoje vlastnosti změní v okamžiku, kdy model spustíte na vodu. Vše na modelu bude rezonovat a tím se bude měnit i zvuk. Někdy se to může hodit jindy to může být na škodu. Reproduktor se snažíme do modelu instalovat tak, aby zvuk mohl vycházet volně z trupu. Např. navrtáme zvukové otvory do střechy nebo paluby. Otvory můžeme maskovat mřížkou a pod. Hrozí li zatečení vody, přelepíme na spodní straně otvory tenkou celofánovou fólií, která zabrání pronikání vody. Je-li rezonance opravdu nežádoucí, můžeme ji výrazně omezit, když reproduktor zabudujeme do "krabičky", kterou např. vysteleme vatou a pod.


Na závěr


   Pro menší modely (50cm-60cm) bych si dovolil tvrdit, že instalace zvuku přinese více starostí než radostí. Snad tak policejní siréna a nebo lodní zvon, kde lze použít malé reproduktorky (piezo). Pro větší modely pak instalace zvukového modulu již může vést ke zvýšení věrohodnosti plavby a atraktivnosti pro případné diváky. Nejproblematičtější zvuk pro lodní model je určitě lodní siréna. Doporučoval bych, aby se o něj modeláři pokoušeli v případě, že mají dostatečně velký model, který umožňuje instalaci vhodného reproduktoru.


Odkazy


http://www.s-hobby.cz/rctruck/stranky/cl1801735955.htm

http://www.truckmodel.wz.cz/hlavni.htm

http://www.belza.cz/index.html

http://www.hw.cz/

http://mmmsvet.hyperlink.cz/

http://www.volny.cz/michal.cerny/

http://www.volny.cz/bel/stavebnice.htm

http://www.modellbau-city.de/

 

Jaroslav Vaškeba