Nebojte se větru !!!

8.3.2005

 

   Překvapilo mě, jak málo členů Klubu NAMOLO! má plachetnici, převládají  „motoráky“. Nejsem plachetnicový guru, abych mohl rozdávat rady, ale při jedné diskusi o lodích jsem zaslechl: „plachetnice? To jsem nikdy nezkoušel, to je složité…..“. Není!


   Samozřejmě se bavíme o rekreačním ježdění, tedy o plachetnici s hlavní plachtou a kosatkou. Nechám stranou závodní kategorie i makety. Plachetnice krásně doplní Vaše vodní hrátky, třeba čas, než nabijete baterie nebo když je počasí, že by modeláře nevyhnal. Normální lodička se potácí ve vlnách, ale pro plachetnici to teprve začíná být zajímavé. Také získáte „velký model“ který nikdo nepřehlédne.
   A přitom stačí tak málo. V základu dvě věci: loď a jedno servo.V rozšířené verzi tři věci: loď, servo a naviják (nebo druhé servo) na plachty.
Loď. Plánů na plachetnice je spousty, jen si vybrat, moje zkušenost říká, že dobrý rozměr je od 70cm do 100cm, menší se hůře ovládá a je hůř vidět, přeci jenom jezdí se na větším prostoru.

 

Model plachetnice Léda


   Trup

   Pro rekreační poježdění stačí klasická konstrukce plaňková, ale meze se nekladou a žebra + polystyren není špatná volba. Pak se to celé laminuje. Trup nebývá složitý a na zacvičení v laminování je skoro ideální. Kormidlo doporučuji velké, zvlášť pokud nebudete používat naviják nebo servo na ovládání plachet. Doba dřevěných stěžňů už pominula (asi proto je mám na obou svých lodích), vyhoví trubka z duralu. Je skoro nezničitelná a pevná (tyč na záclony). Ráhna plachet (předpokládám, že i kosatka je na ráhně) postačí i dřevěná.

 

Plachetnice na setkání lodních modelářů v Praze na Lužinách


   Plachty

Zde je prostor pro experimenty, ale věřte, že i na bavlněné plátno to jezdí, ale je lepší materiál, který se „nenacucá“ tedy nějaké umělotiny nebo folie. Tvar a velikost plachet je samostatná věda, ale pro rekreační účel postačí plachty plošší (pro silnější vítr). Stejně Vás nebude bavit plachty přendávat, jedna sada stačí.
   Je dobré, aby se celý pohonný systém dal trimovat, to znamená možnost posouvat a naklánět stěžeň v podélné ose lodi, povolování či přitahování líků plachet (zadní lem), posouvání kosatky. Ideální nastavení zjistíte stejně až na vodě. Vážně se tím začnete zabývat, až Vás kolega se svojí lodí předjede.

 

Autorova plachetnice na setkání v Úněticích
 

   Jízda

   Budete překvapeni, jak rychle dokáže plachetnice jet a jak to dlouho vydrží. Délka jízdy záleží na kondici přijímačových akumulátorů, ale i když z nich napájíte naviják není problém dvě hodiny rejdit. Na poprvé nechte plachty volnější, zkoušejte zatočit proti větru. Naviják (přitahování plachet) Vám umožní větší škálu kurzů (ostřejší jízdu proti větru, lepší využití zadního větru), ale i jen s kormidlem dopravíte svoji loď kam budete chtít.
   Snad jediné, čemu se vyhýbejte, je obrat po větru (halza). U lodi bez navijáku se jí asi nevyhnete a čeká vás připlácnutí plachet na hladinu, ale při použití duralového stěžně jeho zlomení nehrozí.

 

Závod plachetnic v Borohrádku (2004)


Klady jsou jasně převažující:

  • možnost ježdění i za špatných podmínek

  • délka jízdy

  • pocit, že ovládáte živly

  • pořizovací a provozovací cena není až tak drsná


Zápory

  • plachetnice bývají velké a neskladné a v dnešní době miniaturizace se zdají i archaické

  • když se dostanete do „koňských šířek“ a nezafouká a nezafouká…


Doufám, že se sejdeme někde za pěkného větru a zaplachtíme. Třeba na letní regatě Klubu NAMOLO!.

 

Roman