Druhy pohonu používané u lodních modelů

(25.3.2003)

   Každý funkční lodní model potřebuje nějaký pohon k tomu, aby se mohl vlastní silou pohybovat po vodní hladině. Pro začátečníky jsem se pokusil sestavit stručný přehled a charakterizaci jednotlivých druhů pohonu vhodných pro účely lodního modelářství.

 

   Zřejmě nejjednodušší možností je pohon gumovým svazkem. Ten je sice znám především z leteckého modelářství, ale lze jej využít i pro malé lodní modely. Pohon lze zrealizovat buď jako vnější, kdy gumová smyčka prochází pod kýlem lodi, anebo jako vnitřní, kdy je celé zařízení ukryto uvnitř lodního trupu. Základem jsou dva závěsy mezi nimiž se natáhne svazek gumy. V jednom je ukotven lodní šroub na hřídeli, která má na konci očko pro gumový svazek. V druhém je podobným způsobem upevněna klička sloužící pro natáčení gumového svazku. Při natáčení se lodní šroub přidrží, aby se neprotáčel. Klička musí být řešena tak, aby se při provozu pevně zachytila a neprotáčela se. Při natahování gumového svazku se trochu povytáhne, dostane se ze svého záchytu, a tak lze gumový svazek natočit. Poté se klička opět pevně zachytí, loďka se položí na vodu a šroub se uvolní. Celý pohon je poměrně jednoduchý a nenáročný na provoz, ale jeho výkon a doba chodu jsou malé, proto se hodí pouze pro jednoduché malé modely pro začátečníky. Pokud byste se chtěli dozvědět více, doporučuji podívat se do starších čísel časopisu ABC, tam se objevovaly návody na jednoduché lodní modely s tímto pohonem. Podobným druhem pohonu je pružina. Lze využít třeba strojek ze staré hračky, anebo celý pohon samostatně zkonstruovat. Pro jeho provozní vlastnosti platí v podstatě to samé, co pro gumový svazek.


   Parní stroj pro pohon modelu lodi je snem mnoha modelářů. Cesta k jeho uskutečnění však není tak jednoduchá. Existují nadšenci, kteří si parní stroje a příslušenství sami staví. To však vyžaduje příslušné strojní vybavení a značné odborné znalosti a zkušenosti. Modelářské parní stroje se také komerčně vyrábějí, jejich cena je však značně vysoká (několik tisíc korun). Přesto se parní pohon lodních modelů v posledních letech docela rozvíjí. V každém případě se však jedná pouze o záležitost menšiny mezi lodními modeláři a není to nic vhodného pro začátečníka. Poslední dobou se články o parním pohonu modelů pravidelně objevují na stránkách modelářských časopisů, a tak v případě hlubšího zájmu hledejte tam. Spalovací motor nemá v lodním modelářství tak široké využití, jako v leteckém. Tyto motory se používají hlavně pro závodní modely rychlých člunů apod. Protože na rozdíl od modelu letadla je spalovací motor uzavřen uvnitř trupu lodi, je nutné místo chlazení vzduchem použít chlazení vodou. V modelářských prodejnách je k dispozici široký výběr motorů řady objemů od různých výrobců. Většinou se jedná o motory určené k pohonu modelů letadel, ale vyrábějí se i speciální typy určené k pohonu lodních modelů.
   Nejrozšířenějším a nejuniverzálnějším druhem pohonu lodních modelů je bezesporu elektromotor. Proti gumovému svazku a pružině má výhodu ve větším výkonu a délce chodu, proti parnímu stroji či spalovacímu motoru v jednoduchosti a nenáročnosti provozu. Spektrum elektromotorů použitelných pro lodní modely je široké. Dají se použít třeba malé elektromotorky vymontované ze starých hraček, nebo elektroniky. V modelářských prodejnách lze samozřejmě koupit různé typy elektromotorů. Malé a laciné, podobné těm z hraček, i výkonnější, které jsou samozřejmě dražší. Modeláři stavící velmi rozměrné modely obvykle používají větší a silnější elektromotory, třeba ty, které pohánějí stěrače v autě. Každý elektromotor samozřejmě potřebuje zdroj elektrického proudu. Malé elektromotorky lze napájet obyčejnými suchými články a bateriemi. Ty výkonnější už mají větší odběr proudu, a proto potřebují akumulátory. Pro modelářské elektromotory se obvykle používají NiCd, nebo NiMH (nově také LiOn) akumulátory, pro velké elektromotory, jako ty z aut, klasické olověné, nebo alkalické akumulátory. Každý druh akumulátorů má své specifické vlastnosti, proto je třeba se napřed seznámit se zásadami správného používání daného typu zdroje, aby se předešlo případnému poškození, nebo dokonce zničení drahého akumulátoru.
   Volba vhodného motoru pro pohon modelu však ještě není všechno. Ani výkonný motor nemusí zajistit uspokojivé výkony modelu, pokud je jeho výkon špatně zužitkován nevhodným lodním šroubem. Proto musí být celá pohonná jednotka dobře sladěna a parametry lodního šroubu musí odpovídat parametrům motoru. Tyto kalkulace jsou však důležité hlavně u skutečných lodí a u rychlostních či velkých lodních modelů. Pro jednoduché malé modely, které připadají v úvahu pro začátečníky, si s pohonem rozhodně nemusíme dělat přehnané starosti.

 

Petr Plát - Petr.Plat@seznam.cz