Jak si vyrobit spojku hřídele

10.12.2003

 

   Stavba Meskalera pomalu ale jistě postupuje a musel jsem vyřešit spojku motoru a lodní hřídele. Rozhodl jsem se pro přímé spojení bez převodovky. Jednu lodní hřídel jsem doma už měl. Sice bez příruby k uchycení motoru, ale dobře použitelnou. Zbývala tedy spojka. Zpočátku jsem uvažoval o pružné spojce, ale nakonec jsem si udělal spojku pevnou, která zajišťuje pevné a přesné spojení hřídele motoru a lodní hřídele.

 

   Materiálově není výroba spojky opět nikterak náročná. Znovu je použita mnou tolik oblíbená elektrikářská svorkovnice a kousek měděného plechu.

 

Co budete potřebovat

Materiál

elektrikářskou svorkovnici, měděný plech cca 10x20mm silný 0,5mm, cín na pájení

Nástroje

nůžky na plech, modelářský nůž, šroubovák, pilník na kov, drátěný kartáč

 

   Z elektrikářské svorkovnice modelářským nožem vyřízneme dvě mosazné spojky se  šroubky. Velikost svorkovnice volíme podle průměru hřídele kterou bude spojovat. Je lepší, když hřídel do spojky zapadá co nejtěsněji.

 

Spojka hřídele   Pro sestavení spojky budeme potřebovat kousek rovného drátu. Je dobré, aby měl průměr takový, aby do svorek zapadal co nejtěsněji. Mě se osvědčila pletací jehlice. Svorky nasuneme na drát těsně vedle sebe a přesně do stejné polohy. Zafixujeme je dotažením šroubků. Z měděného plechu, který je široký jako vzdálenost středů obou mosazných spojek, vytvarujeme "podkovu", která jde přesně nasadit na spojky. Povrch pečlivě očistíme jemným brusným Spojkapapírem na kov. Hlavně na vnitřní straně páskovité "podkovy". Vnitřní stranu lehce pocínujeme a opět brusným papírem vybrousíme. Stejně pocínujeme povrch mosazných spojek v místě, kde bude páskovitá podkova. Opět vybrousíme pomocí brusného papíru. Nasadíme páskovitou podkovu na obě spojky a dobře proletujeme. Necháme spojku vychladnout. Potom pomocí brusného papíru a drátěného kartáče letovaná místa očistíme a případně srovnáme drobné nerovnosti. Tím je spojka hotová. Její pevnost je skutečně vysoká. Po konečném nasazení na hřídele je dobré šroubky zajistit kapkou husté barvy, aby se nepovolily. Předností této spojky hřídele je její snadná montáž i případná demontáž.

 

 

Jaroslav Vaškeba - wwwmonako@seznam.cz