Pohon lodních modelů pro začátečníky

28.1.2003

   Pro začínající lodní modeláře může představovat problém řešení pohonu lodního modelu. Začátečníkovi se může zdát poněkud složité sestavovat klasickou pohonnou jednotku skládající se z motoru, spojky, hřídele, pouzdra hřídele s mazáním a lodního šroubu. V takovém případě lze u malých modelů použít pohonnou sestavu z hraček – lodiček na elektrický pohon. 

   Ta je řešena způsobem, který se obejde bez některých součástí běžné pohonné jednotky. Elektromotor je umístěn v zádi přičemž jeho hřídel vyčnívá ven z lodi a přímo na ní je nasazen lodní šroub. Otvor v trupu je proti pronikání vody chráněn gumovým těsněním. Celé uspořádání je schématicky znázorněno na obrázku, kde 1 je trup lodi, 2 je elektromotor, 3 je lodní šroub, 4 je gumové těsnění a 5 je kormidlo.

 

 

   Tuto pohonnou jednotku lze snadno použít pro pohon malých jednoduchých lodních modelů. Toto uspořádání má však také nevýhodu, kterou je nutnost použití hranatého, useknutého tvaru zádě trupu. Pokud stavíme loďku dle vlastní fantazie, není to problém. Pokud však chceme postavit model nějaké skutečné lodi, je třeba tvar trupu upravit, aby tam šel motor zmíněným způsobem zabudovat. Hranatá záď také není vhodná z hydrodynamického hlediska, neboť za ní dochází k víření vody, což snižuje účinnost lodního šroubu. 

   Pro začátečníka, který si chce rychle a snadno postavit nějaký jednoduchý lodní model však tyto nedostatky nemusí být tolik důležité.


 Petr Plát - Petr.Plat@seznam.cz