POZOR! Lodní miny!

9.8.2002 

   Máte model válečné lodě? Pluje? Svítí? Kouří se jí z komína? Střílí? Ano? A co taková lodní mina? Ne? Tento článek Vám dá návod jak simulovat při předváděcích jízdách najetí lodě na minu. Je to skutečně více než realistické a efektní. Vaše loď tak bude opět divácky atraktivnější.

!!! Upozornění !!!

Nenesu žádnou odpovědnost za případné škody, které by jste si způsobili při činnosti na základě tohoto článku. Osobám mladším 18-ti let nedoporučuji provádět cokoliv bez dozoru dospělé osoby. Při práci s černým střelným prachem používejte vždy ochranných pomůcek (brýle, rukavice) a zamezte přístupu ohně.

 

 

Úvod

   Tenhle nápad s lodní minou není můj. Okoukal jsem ho v roce 1999 na jednom malém setkání lodních modelářů v Praze. Jen jsem se zapomněl tenkrát zeptat jak jsou miny udělány. Nakonec jsem se pokusil vymyslet něco sám a tento způsob se mi velmi osvědčil. Jedna mina se dá udělat doslova za pár minut. Jen úprava lodního modelu zabere trochu více času, ale není nikterak náročná.

   Jak to vlastně funguje ? Z lodi jsou vyvedeny před příď dva kontakty v podobě jakých si tykadel. K těmto kontaktům je připojena baterie o napětí cca 5V. Mě se osvědčil starý akumulátor z mobilního telefonu. Když dojde k vzájemnému propojení tykadel lodi a miny dojde cca do jedné sekundy k explozi. Odporový drát uvnitř miny se rychle rozžhaví a zapálí střelný prach se kterým je v kontaktu.

 

Materiál na výrobu jedné miny

- plastový obal ukrytý uvnitř známého čokoládového vajíčka KinderSurprise

- neizolovaný drát o průměru cca 0,8 mm (mě se osvědčil vazací), 2x 15cm

- odřezek balsy tl. cca 10 mm

- trochu střelného prachu

- odporový drát cca 5-10 ohmů na 10 cm, 2 cm

- lepidlo (epoxy nebo chemoprém)

- odřezek pěnového polystyrénu (třeba z obkladových palelů)

- papírový samolepící štítek (tiskne se na něj adresa na obálky)

- zátěž cca 22 -25 g. (rybářské olůvko)

- kousek libovolné samolepící pásky

 

Na začátek Úprava modelu

   Tu ponechám na každém zvlášť, podle možností modelu. Jsou dvě varianty. Model doplníme snímatelnými tykadly a nebo příď opatříme kontaktními plochami. Jak jsem to vyřešil u svého modelu ukazují následující obrázky. Tykadla připojuji pomocí propojek z malé svorkovnice. Vlastní tykadla jsou z pevnějšího ocelového drátu o průměru 1 mm. kontakty na přídi ke kterým se připojují jsou z měděného drátu o průměru 1,8 mm.

Pohled na příď s dvěma měděnými kolíky pro připojení tykadel.
Ten samý pohled, ale trochu z jiného úhlu.
Nasazená kontaktní tykadla (1 .pohled)
Nasazená kontaktní tykadla (2 .pohled)
Nasazená kontaktní tykadla (1 .pohled)
Celkový pohled na loď s nasazenými tykadly.

 

Na začátek Výroba miny

   Nejdříve je potřeba začít výrobou vlastní rozbušky. Při manipulaci se střelným prachem postupujte maximálně opatrně. Celý výrobní postup ukazuje animovaný obrázek a tak se nebudu o něm rozepisovat. Pouze malá poznámka k množství použitého střelného prachu. Pro začátek použijte prachu skutečně trošku. Tak 1/5 kávové lžičky. Teprve až jak Vám budou miny vybuchovat můžete prachu přidat nebo ubrat.

Návod na výrobu rozbušky.

Návod na rozbušku

11 snímků - interval 5-10 sec. 

 

   Když máte rozbušku hotovou, dokončete minu. Po rozbušku dejte kolečko z pěnového Sestava lodní miny.polystyrénu tl. 5-10 mm. Kolečko musí těsně dosedat, aby rozbušku udrželo nahoře. Není ale nutné. Rozbušku můžete také spustit na dno vajíčka, aby byla více pod úrovní hladiny. Na dno vajíčka přidělejte očko pro zavěšení zátěže. Mě se osvědčila rybářská olůvka o hmotnosti 22 - 25 g, která zavěsím na cca 10 cm dlouhý provázek. Nedávejte zátěž do miny. Byla by moc "kolébavá". Obvod vajíčka přelepte izolepou v místě kde se obě poloviny dají oddělit. Tím minu dokonale utěsníte. Kontakty upravíme na délku cca 10 cm a asi 1 cm od vrcholu miny je ohneme do široce rozevřeného písmene "V". Mina musí být ponořena takřka celá. Nad hladinu by měla vyčnívat cca 2-3 mm.

Pohled na již hotovou minu. Ještě nemá přivázanou zátěž a vytvarovaná tykadla. Dole je vidět očko pro přivázání zátěže
Pohled na hotovou minu.

Tykadla musí být dobře zalepena, aby do miny nepronikla voda. 

 NEpoužívejte tavné lepidlo ! 

 

Na začátek Ještě několik rad na závěr

Berte na vědomí, že nesete odpovědnost za to co s minou děláte.

Nezkoušejte tvar tykadel miny a tvar tykadel na modelu pokud jsou tykadla pod napětím !!!

   Výbuch miny udělá pěknou "šlupku" neboli ránu. Proto jsou-li mezi diváky i majitelé psů, snažte se je předem upozornit. Je to slušnost. Bezpečně naštvete všechny rybáře v blízkém okolí. Rybám se ale nic nestane i když budou blízko. Pokud připlují zvědavé kačeny, raději minu neodpalujte a modelem je vykažte do bezpečné vzdálenosti. Minu nikdy neodpalujte pokud v blízkosti hnízdí vodní ptáci !

   Minu vhazujte raději dál od břehu. Při výbuchu se vajíčko roztrhne na několik kousků, ale ty jsou lehké a neletí nikterak daleko. Přesto není třeba pokoušet osud. Navíc pohled z větší vzdálenosti je hezčí. Gejzír vody může dosáhnout až 50-60 cm a tak počítejte s tím, že to váš model trochu smočí. K poškození trupu nedojde. Tlaková vlna směřuje hlavně směrem vzhůru. Maximálně to ohne kontaktní tykadla. Pokud mina nevybuchne snažte se ji dopravit ke břehu. Rozhodně nenechte minu na hladině bez dozoru !

   Odpalování provádějte raději na klidné hladině. Při troše cviku na minu najedete skoro hned. Na malých vlnkách a v mírném větru jsem minu "trefoval" dobrých 10 minut.

Nakonec se to ale líbilo všem. I těm co se lekli :-))

Na začátek