Stavba laminovaného trupu - 2.část

10.11.2003

Stavba laminovaného trupu - 1.část 

 

Příprava

   V první části jsme dokončili kašírování formy pomocí hnědé lepící pásky. Budeme teď pokračovat laminováním.

Co k tomu budete potřebovat

Pomůckyepoxidovou pryskyřici, tužidlo, skelnou tkaninu, kelímek na rozmíchání pryskyřice, štětec, ochranné rukavice (např. mikrotenové od benzinové pumpy), nůžky, dřevěnou špachtličku, mikrotenovou fólii, noviny

   K laminování jsem použil epoxidovou pryskyřici Epoxid 1200 s tužidlem P11. Ptáte se kde koupit ? Nejlépe v modelářské prodejně, protože tam si koupíte i skelnou tkaninu. Koupil jsem skelnou tkaninu s gramáži 80g/m2. Tato hodnota vlastně vyjadřuje hustotu vláken. Balení zpravidla obsahuje pruh látky jeden metr široký a dva metry délky.

   K nanášení pryskyřice budeme potřebovat štětec. Stačí ten nejobyčejnější, protože ho prakticky laminováním zničíte. Zastřihneme jej zhruba na polovinu. Neměl by být příliš tvrdý, ale měkký taky není dobrý. K rozmíchání pryskyřice můžeme použít např. kelímek od jogurtu (libovolného dle chuti). Pracovní plochu dobře pokryjeme několika vrstvami novin nebo reklamními letáky. Je dobré si noviny k pracovní ploše přichytit lepící páskou.

 

Laminování

Oříznutí přesahů Oříznutí přesahůNejdříve z dobře vyschlé formy ořízneme pomocí ostrého modelářského nože přesahy, které zbyly po kašírování a zarovnáme okraj trupu. 
Popvrch trupu Znovu zkontrolujeme povrch trupu. Měl by být hladký. Pokud je někde "faldík", tak jej jemným brusným papírem sbrousíme. Vznikl li někde drobný rozestup mezi pásky, tak to nevadí. 
Popvrch trupu Uděláme si šablonu pro střih tkaniny. Udělal jsem si ji z velkého mikrotenového sáčku. Položíte jej na trup uhladíte aby co nejlépe přilnul a obstřihnete podle okraje trupu s přesahem přibližně 5cm.
Přiložená tkanina Tkaninu budeme pokládat na trup tak, aby vlákna měla na podélnou osu trupu sklon přibližně 45°. Je to vidět na obrázku. Skelná tkanina jsou vlastně přes sebe křížem položená skelná vlákna bez velkého utažení. Tím je tkanina hodně roztažná a tvarově přizpůsobitelná. Okraje se hodně třepí.
Stříhání tkaniny Když máte hodnou a chápající manželku jako já a umí s látkama, tak je lepší, když nástřih provede ona. Šablonu položíme na tkaninu (pozor na sklon vláken) a obkreslíme nebo přišpendlíme. Pak vystřihneme.
Stříhání tkaniny Rozmíchejte pryskyřici podle návodu. Nebudu zde uvádět žádné poměry, abych Vás nepletl. Navíc nejsem až tak ortodoxní zastánce návodů. Rozmíchejte si cca 1-1,5dl pryskyřice. Vezmeme štětec a natřete celý povrch trupu pryskyřicí. Hezky rovnoměrně. Nenanášejte příliš silnou vrstvu, aby vám nestékala.
Laminování Vezmeme skelnou tkaninu a začneme pokládat. Je lepší, když máte někoho k ruce. Tkaninu před přiložením napneme a položíme nejdříve na kýl a pak směrem k okrajům (palubě) Přitom dbáme, aby byla pořád napnutá. Jakmile tkanina zapadne do pryskyřice už ji jen velmi obtížně vyndáte k opakovanému položení. Pak vezměte štětec a celý povrch opatrně natřete pryskyřicí. Přitom vyrovnáváme "faldíky" na tkanině. Jde to docela snadno. Opět pryskyřice nedáváme zbytečně moc. Kontrolujte, zda je tkanina po celém povrchu dobře natřena a přiléhá k podkladu. Měly by zmizet všechny bílé fleky (vzduchové bubliny), které nenatřená tkanina vytváří. 
Olaminováno Tak položíme druhou a třetí vrstvu - podle potřeby. Nakonec trupu odložíme někam do bezpečí ke zdroji tepla a necháme 24 hodin vytvrdit. Povrch by měl být hladký, lesklý.

    

Odstranění formy

   Než nám pryskyřice zaschne, provedeme úklid. Štětec je prakticky nepoužitelný a já jej raději vyhazuji. V případě, že vám nějaká pryskyřice zbyla, můžete kelímek dobře uzavřít, zabalit do mikrotenového sáčku a schovat do lednice. Několik dní vydrží a dá se použít třeba na drobné opravy.

Olaminováno. OlaminovánoTrup máme olaminovaný. Nyní se budeme muset zbavit přesahů a polystyrénové formy.
Zastřižení okrajů Přesahy tkaniny jdou většinou odstřihnout, pokud jste je příliš nenatírali pryskyřicí. Jinak je lépe použít jemnou pilku.
Začištěné okraje Začištěné okrajeAsi takto by to mělo vypadat po odstranění přesahů.
Odstranění formy Odstranění formyPolystyrén odstraníte tak, že jej nejdříve vydlabete. Nejlépe pomocí nástroje, který není pružný (nůž, dlátko a pod.) Začněte vydlabávat střed a přibližujte se ke stěnám trupu. Až se k nim prodlabete, dávejte pozor, abyste je ostrým nástrojem nepoškodili. Pak vezměte štětec a nitroředilo a zbývající polystyrén vyleptejte. Potom vnitřek trupu vyškrábněte dřevěnou nebo plastovou špachličkou do hladka.
Hotový trup Přes noc nechávám vyleptaný trup na balkóně, aby se ředidlo odpařilo. Tím mám hotový trup připravený k dalšímu opracování.

   

Jak na obrázcích můžete vidět, trup dobře drží tvar i bez kostry. Je pružný, ale dokonalou tvarovou stabilitu zvýší vlepení paluby. Pak Test tevnosti trupu.vznikne skutečně pevný trup. Přesto ještě jeden obrázek, který vám ukáže, že takovýto trup dlouhý 70cm dobře drží i bez kostry. Uchopil jsem jej jen za příď a držel ve vzduchu vodorovně. Do trupu jsem vložil gelový akumulátor (6V) a motor Speedy 600. Trup se deformoval tak, že se stěny prohnuly cca 3mm na každé straně směrem dovnitř. Až bude paluba, tak se nebude deformovat vůbec.

   Tímto článkem jsem se Vám snažil ukázat, že udělat laminovaný trup není nikterak náročná a složitá činnost. Umožňuje poměrně rychle s nízkou pracností vyrobit lodní trup. Když byste moc pospíchali, dá se to zvládnout skoro za víkend. V pátek odpoledne začnete a nejpozději v pondělí večer máte hotovo.

   Ještě jeden dovětek nakonec. Popisoval jsem vlastní postup. Existuje několik dalších technik laminování, existují i jiné pryskyřice než Epoxid a hlavně nejsem vševěd. Svoje zkušenosti a pod. můžete připojit v diskusi pod tímto článkem.

 

Jaroslav Vaškeba - wwwmonako@seznam.cz