Jak si vyrobit kormidelní páku

9.12.2003

 

   Když jsem minulý týden dělal kormidlo pro Meskalera, přemýšlel jsem jak udělat kormidelní páku. Kupovat ji se mi rozhodně nechtělo, protože to co nabízí v modelářských prodejnách není ono. Navíc za takovou drobnost jsou i ty peníze co chtějí hříšné. Prohrabal jsem všechna zákoutí své modelářské skříně a nakonec mi padla do oka elektrikářská svorkovnice a kousek měděného plechu. Jak se říká, byl jsem doma.

 

   Materiálově není výroba kormidelní páky nikterak náročná. Ani žádné speciální nářadí k tomu potřebovat nebudete. Páku můžete mít hotovou během chvilky.

 

Co budete potřebovat

Materiál

elektrikářskou svorkovnici, měděný plech cca 10x50mm silný 0,5-1mm, cín na pájení

Nástroje

nůžky na plech, modelářský nůž, šroubovák, jemnou pilku na kov, pilník na kov, vrtačku, drátěný kartáč

 

   Z elektrikářské svorkovnice modelářským nožem vyřízneme mosaznou spojku se dvěma šroubky (1). Velikost svorkovnice volíme podle průměru hřídele na kterou přijde páka nasadit. Je lepší, když hřídel kormidla do spojky zapadá co nejtěsněji. Vyšroubujeme šrouby (alespoň jeden neztratit!) (2). Spojka má na příčném řezu hruškovitý tvar. Jednu polovinu svorky upravíme tak, aby měla kruhovitý tvar (3). Nejlépe to jde pilníkem na železo.

Snažte se přitom zachovat rovnoměrnou sílu stěn. Na veliké přesnosti však příliš nezáleží. Z měděného plechu si vystřihneme pásek široký cca 7-10mm. Sílu plechu volíme od 0,5mm do 1mm. Podle toho jaká síla bude na páku působit. Na jednom konci pásku vyvrtáme otvor o stejném průměru jako má zpilovaná kruhovitá část svorky. Podle potřeby otvor zvětšíme kulatým jehlovým pilníčkem. Páka musí jít těsně nasadit na zpilovanou část. Můžeme si ještě předvrtat do páky montážní otvory.

   Páku nasadíme na svorku co to jde a dobře očistíme smirkovým papírem na kov. Páku ke svorce přiletujeme (4). Přečnívající část svorky nad pákou uřízneme a řez začistíme pilníkem na železo (5). Nakonec vše očistíme drátěným kartáčem a našroubujeme šroubek. Ten by měl s pákou svírat pravý úhel.

   Páku již jen nasadíme na hřídel a dobře dotáhneme šroubek. Pokud jsme s polohou páky spokojeni, zakápneme šroubek jednou kapkou husté barvy.

 

 

 

Jaroslav Vaškeba