JET - rychlý pohon

26.1.2004

 

   JET - tohle slůvko má takřka magickou moc. Někteří modeláři si pod tím představují něco, co dodá modelu (ať už letadla nebo lodi) fantastickou rychlost. Je to složité, drahé, těžko dostupné a vyžaduje to speciální ovládání. Skutečnost, alespoň u lodí je však daleko jednodušší. 

 

Ilustrační foto 

 

Co slovo JET znamená ?

Slovo JET je slovo anglické a anglicko-český slovník uvádí tento český překlad:

 

   1. proud vody, trysk

   2. nátrubek, hořák, tryska

   3. tryskáč, tryskové letadlo, proudový nebo tryskový motor, proudový pohon, tryskat,

       vstřikovat, vyrazit proudem (překlad bez doplňujících ang. slov)

 

Až se s pohonem JET pro lodě seznámíte, zjistíte, že v češtině tak výstižné slovo nenajdete a tak se nemůžeme divit, že se rychle ujalo.

 

Jak funguje JET

   Oproti klasickému lodnímu šroubu, který je vně trupu lodě, je vlastně JET pohon instalován uvnitř trupu. Zjednodušeně řečeno, se jedná o rouru, do které je na jednom konci voda pomocí turbíny nasávána a druhém (zúženém) proudí vysokou rychlostí ven.Tím je vyvolán podle zákona akce a reakce pohyb. Čím voda proudí rychleji, tím se také rychleji pohybuje loď. Pohon turbíny obvykle obstarává elektromotor. Tryska trubice, ze které proudí voda ven je zpravidla opatřena tzv. "obracečem tahu" aby byl možný zpětný chod. Turbína totiž nemůže měnit směr otáčení. Teoreticky to možné je, ale prakticky by to bylo neproveditelné.

Schéma JET

Celé uspořádání ukazuje nejlépe obrázek. Sací otvor je ve dně trupu a bývá chráněn proti nasání větších nečistot, které by mohly poškodit turbínu. Tryska je ponořena těsně pod hladinou, když je model v klidu. Uvnitř trysky jsou ještě usměrňovače proudu vody, aby nebyl zvířený od turbíny.

Obracení chodu.

Zpětný chod se u klasického lodního šroubu dává změnou smyslu otáčení lodního šroubu. Jak už jsem psal u JET pohonu není něco takového možné. Loď žene proud vody a ten žádný smysl otáčení nemá. Lze měnit jeho směr. Princip je jednoduchý. Před ústí trysky se nasune "obraceč tahu", který proud vody může rozdělit nebo obrátit skoro o 180°. Tím loď může snížit rychlost (přibrzdit) a nebo zcela zařadit zpětný chod. Technická řešení bývají různá. Např. obraceč tahu je instalován pevně a uvnitř trysky je klapka, která proud usměrňuje přímo ven nebo na obraceč. Uvnitř trysky se může také nacházet klapka, která dokáže proud vychylovat i do strany a tím ovládat i směr jízdy. Směr jízdy se běžně ovládá natáčením trysky do strany. Klasické kormidlo vlastně zcela odpadá. Rychlost modelu se pak reguluje pomocí otáček motoru. 

 

Jak to vypadá v reálu

Na obrázcích můžete vidět některé JET pohony z nabídky firmy Graupner. Samozřejmě existují i jiní výrobci.

JET pohon JET pohon

JET pohon

 

Na následujícím obrázku můžete vidět, jak vypadá JET pohon v praxi. Model námořní závodní motorové jachty má instalovány dvě JET jednotky a na jeho jízdě je to znát.

JET - jízda

 

Tento model velké luxusní jachty (délka modelu cca 120cm) pohání rovnou tři JET jednotky.

JET - jachta

 

Klady a zápory

Z toho co bylo uvedeno výše vyplývá, že JET pohon má svoje nesporné klady, ale i zápory. Pokusím se o jejich shrnutí.

 

+

-

stačí jednosměrný regulátor

náročnější instalace do modelu a obtížná amatérská konstrukce

vysoká rychlost modelu

je vhodný jen pro některé typy lodí

vysoká účinnost

možnost ucpání sacího otvoru nečistotami

manévrovací schopnosti modelu

 

minimální možnost mechanického poškození pohonu během jízdy  
bezpečnost  


Tento druh pohonu má svoje zastánce, ale i odpůrce. Ve skutečnosti se s ním můžete setkat např. u vodních skútrů, menších rychlých člunů, závodních člunů a pod. U lodních modelů zatím příliš rozšířený není což je asi škoda. Zatím jsem se s ním setkal pouze u některých "hraček" které je možné koupit v modelářských prodejnách.

 

Odkazy

http://www.whirlpooljet.com/ - zde najdete zajímavé video názorně ukazující co JET pohon dokáže.

http://www.zip.com.au/~gvhull/jetassoc.htm - asociace závodních člunů

http://users.bigpond.net.au/mechtoys/jetboat.html - špičkový JET model

http://www.nexus.edu.au/ozprojects/journey/inventions/balloon_boat1.htm - pro nejmenší

http://www.hobby-lobby.com/jetdrives.htm - prodej JET jednotek

http://www.rcboatmodeler.com/RB/reviews/jetstar.asp - recenze stavebnice s JET (ang.)

http://www.hamjet.co.nz/index.cfm - vynikající web o JET včetně historie.

 

    Pokud chcete najít další odkazy, stačí v jakémkoliv vyhledávači zadat "JET + boat + model" a dostanete tolik odkazů, že máte na celý den co dělat . Přeji příjemnou zábavu s JET !

 

Jaroslav Vaškeba - wwwmonako@seznam.cz