Lodě - články


Parník Cervia

(5.12.2006) -181

   Model, který představuji, je parní remorkér Cervia, postavený v letech 1944. Loď byla jednou přejmenována a jednou se dokonce potopila. V tomto bodě jsem dosáhl naprosté modelové shody s originálem, ale o tom až dále. Model je v měřítku 1:24, což dává poměrně značnou délku - 1440 mm, ale zejména značnou hmotnost - cca 42 kg.

Tomáš Kočí


Jak jsem stavěl policejní člun

(30.11.2006) - 180

 Chtěl bych se s Vámi podělit o pár zkušeností při stavbě lodičky, které jste si možná všimli během uplynulých pár měsíců v rubrice „Představujeme své modely“. Jako mládežník (1982-1988) jsem byl letecký modelář. Chodil jsem do modelářských kroužků a mým tehdy velkým a nedostupným snem bylo si postavit RC model letadla.

Prosinec


Arny - port of New York

(14.11.2006) - 175

 Počátek stavby se datuje na začátek srpna. V té době shořel motor u mého RC auta, kdy došlo k rušení a stalo se neovladatelným. Vlítlo do vysoké trávy a do všech kol se namotala tráva. Bylo otázkou chvíle, než došlo ke vznícení elektromotoru. Naštěstí to byl jen motor a drahý regulátor zůstal neporušen – v historii modelu bude ještě hrát významnou roli. Jelikož jsem nový motor neměl a na objednaný jsem si měl počkat dva týdny, což se na nakonec stejně protáhlo na daleko delší dobu, jal jsem se začít stavě loď.

Severan


Melodie - vzpomínka mládí

(13.11.2006) - 174

Melodie to je vzpomínka na mládí. Kdysi jsem ji měl jen jako volný model. Kde jí je konec tuším (asi popelnice). Na netu proběhlo několik zmínek o Melodii a bylo to. Nejvíce mne nadchla fotka Melodie letící po hladině jako FSR.. "To musím mít taky"! Od slov k činům bývá někdy daleko, ale v tomto případě to bylo jinak. Podal jsem inzerát, že koupím Melodii. Přednost měla nepostavená. Ozval se mi jeden pán a byla moje.

Ante


Plachetnice Admirál

(6.9.2006) - 159

  Již delší dobu jsem chtěl postavit plachetnici, ale neměl jsem s tímto typem lodí žádné zkušenosti, proto jsem chtěl postavit loď, která nebude tak drahá. V internetových diskuzích a modelářských publikacích je doporučeno stavět větší plachetnice, toho jsem se ale nedržel a vznikla malá plachetnice.

Petr Matějka


Artur 2v1 podruhé

(18.8.2006) - 158

  Termín Víkendu s TT se blížil a já jsem měl jen Atlase. Při práci v modelářské dílně mi padl na mysl velice starý a už skoro vrakovitý trup od Artura.Chvíli jsem se kochal představou jak by asi vypadal jako remorkér. A bylo rozhodnuto, jenže v tom stavu v jakém byl to nemůžu prostě stihnout.

Libor (Mrazík) Mráz


Remorkér Brake

(3.8.2006) - 155

Brake je téměř hotový, chybí vlaječky a několik popisek, přesto jsem se rozhodnul napsat pár slov a přidat fotky.

Luděk Měšťan (Javor)


Stavba remorkéru pro TT

(21.7.2006) - 153

   Loni na podzim jsem od Anteho dostal kostru trupu pro remorkér Watergeus v měřítku 1:30, což představuje 75cm délky trupu. Ante jej zavrhl, protože měl nesprávný tvar pro maketu, kterou chtěl stavět. Velice rád jsem od něj tento dar přijal a rozhodl se, že z něj udělám plnohodnotný remorkér pro Tug Towing.

Keba


Blecha - model národní kategorie E400

(18.7.2006) - 152

  Letošní rok pan Zdeněk Sršeň z náchodského klubu vyhlásil „Rokem Blechy“Jedná se kategorii nazvanou E400 z řady jiných kategorií skupiny „M“.Velkým propagátorem a výrobcem této a vůbec téměř všech rychlostních modelů poháněných elektromotorem je pan Ladislav Macháň z Náchoda.

Pepa Darvaš


Artur 2v1

(12.7.2006)  - 151

Víkend s Tug Towingen se blížil a rozestavěný remorkér Watergeus nevypadal, že by v nejbližší době měl sjet po skluzu. Přemýšlel jsem jak rychle udělat remorkér pro TT. Po chvilce tápání a konzultací jsem měl jasno. Udělám z Artura remorkér. Z počátku trochu šílená myšlenka. No nic, jiné rychlé řešení jsem neměl, musím to zkusit.

Ante


Příčný pohon na koleně

(9.6.2006)  - 145

  Při stavbě nového modelu remorkéru, který je určený jako speciál na Tug Towing jsem si usmyslel, že jej vybavím příčným pohonem, který dá modelu lepší manévrovací schopnosti. Zpočátku jsem chtěl příčný pohon zakoupit, ovšem údaj o ceně mě přinutil, abych se pokusil tento pohon vyrobit si sám „na koleně“. Nejedná se o přesný návod, ale o inspiraci, že i tyto záležitosti jsou poměrně snadno řešitelné bez zbytečných finančních nákladů.

Keba


Zvýraznění spár v palubkové palubě

(6.6.2006) - 143

   Ač nemám ještě tolik zkušeností spojených s lodním modelářstvím, přece jen jsem použil techniku jakou zde snad ještě nikdo nepopsal. Při ladění povrchu budoucího modelu jachty jsem přemýšlel, jak nejlépe a nejvěrohodněji zhotovit laťkovanou podlahu můstku.

Cobra


Profily maket - Atlas II.

(30.5.2006) - 141

Předlohou pro model byl remorkér z Gdaňska, který byl vyroben v roce 1966 v Dánsku a od té doby byl už několikrát modernizován. Model zachycuje stav lodi v polovině 90. let.

Roman Brychta


Výměna šňůrek na plachetnici

(18.5.2006) - 138

   U plachetnice Innovátor (Tamiya) zjišťuji, že po dvou letech provozu, dakronové šňůrky začínají praskat, proto jsem se rozhodnul je vyměnit. Po poradě s modeláři padla volba na nylonové šňůrky, které se používají při výrobě padáků.

Luděk Měšťan (Javor)


Výroba odvětracích rour

(3.5.2006) - 134

  Řešil jsem problém z čeho a jak udělat pěkné odvětrávací roury v měřítku 1:50. Po poradě s modeláři a po různých testech drátů, plastů a všeho, co jde ohnout jsem se poptal na DF mojehobby a padla volba na pletací jehlice od firmy Orfe (http://www.orfe.biz) , které jsem zakoupil ve Švadlence. Průměr pletacích jehlic je 2,5 a 3,5 mm.

Luděk Měšťan (Javor)


Výroba klik k vodotěsným dveřím

(8.3.2006) - 126

  Pro ty, kterým nestačí na modelu u dveří do kajuty místo kliky jen ohnutý drát, snad přijde vhod popis mého postupu výroby klik k vodotěsným dveřím a poklopům používaných na polských lodích.

Ivan Grňa


Tlačné remorkéry TR500

(20.2.2006) - 122

    Už jako kluk jsem jezdil od první třídy základní školy na prázdniny k tetě do Vraňan, které leží na začátku zhruba deseti kilometrového plavebního Hořínského kanálu.Celé léto jsem se koupal ve Vltavě a pozoroval plující lodě a tak mě samozřejmě zaujaly tlačáci.

Jaroslav Jungman


Stavba plachetnice Babetta

(19.1.2006) - 118

 Dobrý den, jmenuji se Lukáš Budínský a rád se s vámi podělím o své zkušenosti se stavbou plachetnice Babetta. Na začátek bych rád zdůraznil, že jsem naprostý začátečník, který se s modelařinou setkal poprvé v říjnu 2005 a o lodních modelech jsem se dozvěděl během prosince. Pokud si ještě vzpomínáte na své první kontakty s modely lodí, jistě se vám vybaví téměř magické termíny jako „hřídel, olaminovat, vratipeň, bord, zrcadlo…“ spolu s pocity neznáma, do kterého se vrháte.

Lukáš Budínský


Přístavní remorkér z Delfzijl

(6.1.2006) - 115

   Koupil jsem si pěknou knihu od pana Syrovátky Lodní Modely - RC plovoucí makety lodí. V této dobře napsané knize je mnoho zajímavých věcí o stavbě funkčních modelů lodí. Též je vložen plánek přístavního remorkéru Watergeus. Rozhodl jsme se podle postavit model podle tohoto plánku který zvětším na měřítko 1:30. V tomto měřítku bude mít model délku 750mm a šířku 240 mm. Což je už docela pěkná loď.

Ante


SSN-21 Seawolf

(2.1.2006) - 114

 Předem chci upozornit, že nejsem žádný zkušený ponorkový modelář, jen na mne s podzimem 2005 přišlo jakési ponorkové období (čímž nemyslím jakoukoli formu deprese).

Stanislav Černý


Tatra 805 a MO111

(23.11.2005) - 107

   Po 15 letech jsem sundal z půdy krabici s RC soupravou Modela 27 a s tím co tam ještě zbylo: dva nepostavené modely lodí, buginu, materiál a vše co jsem kdysi neprodal a dal si závazek,že všechno dodělám. Protože děti odrostly, mohl jsem se vrátit ke svému koníčku na který léta nebyl čas. Vaše stránky mě pomohly dostat se zase do obrazu. Jsou opravdu dobré a hlavně, ukazují, že se modely dají postavit celé doma, improvizovat a přemýšlet a ne jenom přinést krabici z obchodu, nabít baterie a jít si zajezdit.

Jarda Forejtar


Kouzlo parníků

(22.11.2005) - 106

   "Století dvacáté nazýváme stoletím páry..." pronesl v legendární české komedii "Marečku, podejte mi pero!" Plha. Dvacáté století je již minulostí, ale pára jako hybná síla, díky spoustě nadšenců vydržela dodnes. Postavte si sebekrásnější model lodě, pak vedle vás přijde někdo s malým parníčkem ve kterém prská a funí malý parní strojek a rázem na sebe strhne veškerou pozornost. Kouzlo páry zkrátka trvá dál.

Keba


Stavba Enterprise

(15.10.2005) - 100

  Dobrý den, zdravím všechny modeláře i nemodeláře. Jmenuji se Petr Kostka. Zaslal jsem na tyto stránky dva z mých modelů a poté jsem byl zlehka vybídnut, abych napsal něco o stavbě těchto lodí. Jsou to lodě Albatros a Enterprise (Maryland 1799). Jedná se o modely lodí z ušlechtilých dřev španělské firmy Constructo.

Petr Kostka


Artur Nalezenec znovu pluje!

(9.10.2005) - 099

Nalezenec Artur byl z kontejneru vytažen někdy na přelomu listopadu a prosince v roce 2003. Napsal jsem o jeho stavu malý článek. Od té doby jsem postupně posháněl spoustu snímků tohoto již kultovního modelu včetně skutečné lodě a rekonstrukci pořád odkládal. Až letos přišel jeho čas ...

Keba


Stavba Blue day, Ov 005

(5.10.2005) - 098

  Ahoj, po zveřejnění článku "Ostrava plave" mi přišlo pár ohlasu abych trošku popsal stavbu lodě. Na začátku chci zdůraznit že se jedna o stavbu tzv. rychlokvašky. Jejím účelem je v co nejkratším čase od začátku realizace jezdit. Celá stavba mi nezabrala více jak 20 hodin. Pro zkušenější modeláře to je trošku rozvláčný popis, ale píšu to hlavně pro ty kteří ještě nemají zkušenosti. Jakékoliv připomínky ke způsobu stavby házejte laskavě na mou hlavu. Netvrdím, že by to vše nešlo jinak, ale dělal jsem to takto a rád si nechám poradit od ostatních.

Supan


Profily maket - Stoltera

(30.9.2005) - 096

Stoltera je záchranářská loď, jejíž maketu si postavil pan Šesták z Kroměříže.Model je postaven v měřítku 1:33 a patří do soutěžní kategorie F2A kde samozřejmě s ní pan Šesták také soutěží.

Keba


Pilot 24 opravdu naposled ?

(22.9.2005) - 093

   S blížící se zimou se nabízí otázka: Jak dál?. Ne že by nebylo v domácnosti do čeho píchnout, ale nejen prací živ je člověk... Ve svých úvahách jsem dospěl k dvěma projektům, které jsem pracovně nazval Pilot 24 Next Generation a Whaleback. Jednomu z nich bych se chtěl naplno věnovat v době modelářské zimy. Který z nich bude upřednostněn, můžete ovlivnit i VY!

Pavel Riedl (PaRi)


Bitevní loď do kapsy

(15.9.2005) - 091

   Už delší dobu jsem pomýšlel na pořízení nějakého „kapesního“ RC lodního modelu,
něco podobného, jako má třeba Keba Prezidenta Masaryka. Prostě takovou lodičku do
bazénku případně na klidnou vodu, kterou lze vzhledem k malým rozměrům snadno přepravovat a všude možně tahat s sebou.

Petr Plát


Dněpr - slasti i strasti aneb útrapy modeláře samouka

(12.9.2005) - 088

   Po zveřejnění pár fotografií mého modelu Dněpr jsem byl osloven a požádán o článek k němu. Pokusím se tedy trochu přiblížit historii vzniku i provozu mého modelu a snad i dát pár rad a ponaučení.

Vlastimil Hanák


Jednoduchý hydroglizér

(2.9.2005) - 084

   Na počátku nebylo tentokráte slovo, ale myšlenka nějak využít vybavení pocházející z modelu letadla - RC setu Piper J-3 Cub, který mi po dvou sezónách provozu dosloužil. Zůstal mi po něm k dispozici tříkanálový vysílač PC-2DR a čtyřkanálový přijímač pracující v pásmu 40 MHz na 56 kanálu, dále jednosměrný regulátor, dvě miniserva, pohonný akumulátor (pětičlánek AAA NiCd 300 mAh) se síťovou nabíječkou a elektromotor s vrtulí.

Petr Plát


Profily maket - Tonnenlager Dornbusch

(27.7.2005) - 080

Dnes již z trojice lodních modelářů Hock + Urban + Zámečník aktivně závodí již jen Zdeněk Urban. Podařilo se mi vyzpovídat jej pár dní před zahájením mezinárodní soutěže Naviga 2005 v Borovanech. Protože po osmi letech vrcholí příprava nové lodi, nezbyl na klasickou reportáž prostor a tak vznikl následující článek, který formou komentovaných fotografií nahlíží pod pokličku několikanásobného mistra ČR.

Pavel Riedl


Tug Towing

(15.7.2005) - 079

   Možná někteří z Vás toto slovní spojení čtou poprvé, ale většina mořských vlků a lodních modelářů ví o co jde. Když bych to chtěl vysvětlit opravdu co nejjednodušeji, tak bych napsal - tahat remorkérem. Tak snadné to zase ovšem není.

Keba


Seriál NS po 3 závodech z pohledu „dělníka startovního pole“ - 1.část

(11.72005) - 078

   Předmluva aneb jak to všechno začalo. "Tak mamino, co kdybych začal modelařit a přitom ti postavil nějakou lodičku i proto tebe?!" Pro tuto volbu jsem se rozhodl po shlédnutí posledních dvou závodů sezóny 2004. Po zjištění, že v tomto oboru je spousta suprových a šikovných lidiček a to mi jistě dáte zapravdu ,že v tomhle se nemýlím, jsem do tohoto kolotoče zaletěl znova cca po 18 letech co jsem si postavil poslední lodičku..

Jambo


Model Jachty Hole 10

(29.6.2005) - 076

  Dovolte abych se nejdříve představil. Jmenuji se Lukáš a mou zálibou je kreslení, dizajn, rychlá kola a letecké modelářství (jsem zarytým vyznavačem tichého letu). Lodičky se mi líbily takové ty rybářské bárky, jako je třeba Artur, ale do stavby se mi nikdy nechtělo. Vyřezávat žebra a plaňkování z toho jsem měl hrůzu, ale jak sem později zjistil, jde to úplně lehce.

Lukáš


Profily maket - Al Moktashef

(11.6.2005) - 069

 Tahle rybářská loď s poněkud exotickým názvem byla postavena v Polsku a dodána do Etiopie. Jak tvrdí autor modelu, Standa Jedlička, ona se jim moc nepovedla a jen čert ví, zda ji soudruzi v Etiopii k rybolovu vůbec používali. Snad právě proto tato loď zaujme každého, kdo se na ni zakouká.

Keba


Lodička pre rybárov na zavážanie návnady

(7.6.2005) - 067

Dlhé roky sa venujem leteckému modelárstvu prevážne RC vrtuľníkom k stavbe lodičky som sa dostal vlastne náhodou a aby to nebolo také jednoduché tak hneď k účelovej pre rybárov na zavážanie návnady. Jeden známy ma požiadal či by som mu nevyhotovil takúto lodičku. Pravdu povediac moc sa mi do toho nechcelo. Pozrel som si na internete nejaké tie profi výrobky. Všetko z ABS a laminátu sem tam nejaká tá vlastná konštrukcia. Celkom ma to zaujalo a po dohode s klegom som sa pustil do realizácie.

Daubner Peter


Profily maket - Kontroler 15

(24.5.2005) - 062

   Maketu inspekčního člunu Kontroler 15, která sloužila v polském přístavu Štětín postavil pan Šesták z Kroměříže. Pan Šesták je mezi lodními modeláři velmi známý a jeho makety vždy patřily k těm nejlepším.

Keba


Model Ruského říčního dělového člunu

(20.5.2005) - 059

   Můj začátek s RC modely lodí přišel teprve před ani ne dvěma roky. K vánocům jsem dostal plastikový kit historické plachetnice. Ještě ten večer jsem se nedočkavě do něj pustil. Ale neplaval a nedalo se k němu nic přidat. Prohledal jsem internet a zjistil, že se mne asi více budou bavit funkční modely. Na netu se najde mnoho různých plánků, ale většinou k nim není stavební návod a přeci jen začít tak z "voleje" se mi nezdálo dobré. A tu se kolega z práce zmínil , že má doma publikaci Lodní modely a také mi ji druhý den přinesl. Tam jsem našel pěkný plánek pro začátečníka Ruský dělový člun.

Ante


Profily maket - HMS Warspite

(18.5.2005) - 056

   Zuří první světová válka a na moři se schyluje k velké námořní bitvě mezi Německem a Velkou Británií. K Jutskému poloostrovu plují obě loďstva a připravují se k bitvě. Tak přesně v tomto stavu zachytil bitevní loď HMS Warspite ve své maketě pan Karel Šimůnek z KLoM "Fregata" Bakov nad Jizerou. Stavba mu trvala šest let, ale vyplatilo se nespěchat.

Keba


Jak soutěž lodních modelů vidí rozhodčí

(4.5.2005) - 050

 Vyhecován Kebou a taky z toho důvodu, že jsem doposud nezvládl odpověď pro „SH„ píši následující řádky o soutěži v Polsku (XI. mezinárodní mistrovství Slazska v Rudě Slazské), ale hlavně o rozhodčích obecně.

Ivankap


Nebojte se řízení modelu plachetnice - 1.část

(14.4.2005) - 044

 Na MoNaKu se rozbíhá nový seriál, který bude celý věnovaný základům řízení modelů plachetnic. Dohodl jsem se s Romanem Tyllem, že naváži na jeho článek "Nebojte se větru" volným pokračováním, jak začít s řízením rekreační RC plachetnice.

Ivo Michal (Ivoš)


Příprava modelu na sezónu

(18.3.2005) - 037

 Možná jste to už zažili. Po zimně vytáhnete svůj model lodě na světlo, připojíte akumulátory, zapnete, potlačíte páčku na vysílači a nic. Jak to ? Vždyť naposledy model jezdil naprosto spolehlivě ?! Konečně model zprovozníte a hurá k vodě. Jak to, že se model po chvilce tak naklání ? Rychle ke břehu a už z něj vyléváte vodu. Proboha co se to děje, vždyť v něm nikdy nebyla ani kapka ?!

Keba


Nebojte se větru !!!

(7.3.2005)

 Překvapilo mě, jak málo členů Klubu NAMOLO! má plachetnici, převládají „motoráky“. Nejsem plachetnicový guru, abych mohl rozdávat rady, ale při jedné diskusi o lodích jsem zaslechl: „plachetnice? To jsem nikdy nezkoušel, to je složité…..“. Není!

Roman


Jak se staví Julek - 1.část

(23.2.2005)

   Z toho, jak mne Artur přitáhl zpět k modelařině, jsem se na těchto stránkách již vyzpovídal. Tehdy jsem končil s tím, že se už těším na stavbu nové lodi pro letošní sezónu. Když jsem tuto závěrečnou větičku psal, bylo již zcela jasno o jakou loď půjde. Rozhodování a výběr ale nebyl vůbec jednoduchý. Hodně jsem balancoval mezi stavebnicí a klasickou stavbou – plaňky, laminát… Při brouzdání Internetem a hledání různých podkladů a plánů pro budoucí model jsem současně mapoval i stavebnice, které se nabízí. A je to snad už rok, kdy jsem poprvé narazil na model jachty Jules Verne postavené v retro stylu, evokujícím třicátá léta.

Jiří Kreisel


Kanaďan

(20.2.2005)

 Ahoj Kebo, před časem jsme si nechali u pana Walka namalovat plán lodi kterou postupem času vyvinul Svaťa Hubáček, pro kroužek lodních modelářů v Třinci a která je velmi vhodná pro začátečníky. Mimochodem s těmito loděmi naši kluci získali nejednu cennou trofej. Před pár měsíci p. Walek napsal i článek, který byl otisknut v RC Modelech i s plánkem. Jelikož ho RC Modely prodávají za dost peněz, rozhodli jsme se jej zveřejnit na internetu zdarma. Autorem lodi je Svatopluk Hubáček, plán nakreslil na mou objednávku Leopold Walek. Oba souhlasí se zveřejněním. Pan Walek souhlasil i se zveřejněním jeho článku a fotografií lodi mého syna, které před časem nafotil. Plán je v CADu. Takže pokud máš zájem můžeš to dát na MONAKO. Vše posílám v přílohách.

Miloš Kowol


Remorkér Žehlička - 1.část

(20.2.2005)

 Když začaly na MoNaKu úvahy o tlačení udělal jsem Agátu. A na Tug Towing jsem si vzpomněl na starý plánek modelu podobného remorkéru. Keba mě požádal o postup stavby a tak to nějak na pokračování udělám.

Libor Mráz


Africká královna

(7.2.2005)

 Na začátku nebyl velký třesk, ani Sumer, ale dva nezávislé impulsy. Tím jedním byl nápad syna a jeho kamarádů, že z polystyrénových obalů od elektroniky udělají nějakou loď. Tím druhým impulsem bylo použití  tzv. švédské trati pro makety lodí na soutěži  Moravského poháru v Dolním Žlebu u Šternberka ( v mém věku je problém si zapamatovat normální trať, natož tento horor). A tak v mé hlavě uzrála pomsta. SH a NUN uvidí.

MIF


Stavíme remorkér MONAKO I. - 1.část

(3.2.2005)

 Zájem o "papíráka" MONAKO I. předčil všechna moje očekávání. Byl jsem příjemně překvapen a tak abych nezklamal čtenáře MONAKA, nezbývá mi nic jiného, než naplnit Vaše očekávání a zveřejnit návod jak si remorkér MONAKO I. můžete postavit také. Pusťme se tedy do toho...

Keba


Papírák - MONAKO I.

(31.1.2005)

 Všechno to začalo tak, že moje manželka koupila balíčkované maso a já shodou okolností se nevrhl jako obvykle na to maso, ale na tácek, protože jsem potřeboval kousek "tacpronu" (říkám tomu tak, protože je to nějaký xxxpron a já nevím jaký). Už ani nevím na co jsem jej potřeboval . Tácek putoval do myčky a potom byl mnou rozřezán. Časem jsem si nashromáždil těchto tácků několik. Je to výborný zdroj materiálu prakticky zadarmo. Začátkem prosince jsem dumal jakou novou loď si postavit. Hlavně aby to bylo rychle, snadno a skoro zadarmo.

Keba


O Vodníčkovi

(26.1.2005)

Tak nevím zda tento článek, který napsal Michal, je pohádka, vyprávění nebo úvaha, popis myšlenek... Rozhodně to není návod jak stavět loď. Ale o lodi to je a tak si myslím, že na MONAKU určitě tento takřka literární výtvor svoje místo má.


Snowberry

(15.1.2005)

...aneb jak postavit skutečnou Snowberry a nedopadnout jako Naděžda Ivánovna se šicím strojem.
   Přestože v modelářském tisku ji ž v roce 1999 vyšel o tomto kitu článek, chtěl bych se podělit o své poznatky a zkušenosti z její stavby s ostatními. Hlavním důvodem je dovětek titulu tohoto článku.

Ivan Grňa


Jak to bylo s mým Arturem

(21.12.2004)

   Osudy Arturů na těchto stránkách jsou si tolik podobné – zajímalo by mne, kolik jich bylo prodáno, kolik z toho postaveno a hlavně kolik životních osudů svých majitelů ovlivnil a případně ještě ovlivní jako „dobro konající časovaná bomba“. Ta má „časovaná bomba“ byla načasována někdy v letech 1975 – 76, kdy jsem si co by "náctiletý" vypřál tuto stavebnici k vánocům.

Jiří Kreisel


Záchranný plovák pro modely lodí

(20.11.2004)

   Staré arabské přísloví říká: „Věř Alláhovi , ale velblouda si přivaž“! Toto přísloví mne napadlo před časem, když jsem četl ve zpravodaji KLoM o tom, jak málo chybělo, a jeden náš špičkový modelář málem přišel o svoji maketu v silném vlnobití, když nabrala dost vody. Kdysi dávno jsem se touto možností intenzívně zabýval a moje řešení vyústilo nakonec v konstrukci „nepotopitelného" laminátového trupu. Postup stavby tohoto trupu je uveden na jiném místě těchto stránek. Tady bych vás chtěl seznámit s možnostmi řešení ke kterým jsem kdysi dospěl jak zabránit když už ne potopení, tak alespoň ztrátě modelu.

Ladislav Svršek


Šílený modelář

(1.11.2004)
   Ahoj všichni. Nečekejte tu žádné převratné informace, prostě se potřebuji někde vypovídat, protože jinak skončím v útulné cele někde v Bohnicích. Tento článek by měl spíš posloužit k pobaveni a je zde pár postřehů, které zkušeným modelářům přijdou naproste zjevné, ale člověku bez zkušeností naprosto vyrazí dech.

Nex


Jak to dát celé dohromady - podruhé

(17.10.2004)

  V první části tohoto tématu jsem se pokusil popsat, jak sladit jednotlivé prvky lodního modelu. V druhé části se podíváme na ovládání lodního modelu. Stále je dost těch, kteří se chtějí do stavby lodního modelu pustit, ale chybí jim základní informace - co všechno budou vlastně potřebovat. Každému i tomu začínajícímu lodnímu modeláři je jasné, že k ovládání svého krásného modelu bude potřebovat nějakou RC soupravu (RC = Radio Control - rádiem řízený). Ale co to vlastně všechno obnáší ? Jakou značku ? A co jsou to ty frekvence a kanály, serva, regulátory ?!

Keba


Agáta - jednoduchý pracovní model

(12.10.2004)

Agátu alias Mikula jsem začal stavět, protože mi občas chyběla loď na dotlačení nepojízdného modelu.Díky jeho tupé přídi a po menší úpravě je po zkouškách vyhovující.

Tento model je pro svoji nenáročnou stavbu vhodný i pro začínající modeláře.

Libor Mraz


Zvukové efekty lodních modelů

(22.9.2004)

    Vylepšit svůj model lodě zvukovým efektem je pro mnohé modeláře lákavá představa. V okamžiku kdy se tuto představu rozhodnete realizovat zjistíte že to není vůbec jednoduché jak by se na první pohled mohlo zdát. Možná vás napadne
"...co je v tom za vědu? Dám tam zvukový modul a hotovo!" Dáte-li se touto cestou budete výsledkem pravděpodobně hodně zklamáni.

Keba


Jak to dát celé dohromady ?

(21.04.2002)

  Velice často se mezi začínajícími (někdy i pokročilými) lodními modeláři často objevují dotazy typu: "...jaký do toho mám dát motor" nebo "jaké baterie použít" a pod. Většinou si ale tazatelé neuvědomují, že na tyto otázky nelze jednoznačně odpovědět. Aby lodní model k Vaší radosti správně plul, musí být dobře sladěný jako celek.

Keba


Chlazení motorů v lodních modelech

(18.6.2004)

   V současné době jsou modely lodí poháněny hlavně elektromotory, spalovacími motory a parním strojem. V dobách dávno minulých se k pohonu používal pérový strojek a nebo letecká guma. Lodě poháněné parním strojem chlazení pohonné jednotky nevyžadují. Jen občas absolutní - tedy při hašení požáru. Elektromotory a spalovací motory chlazení často vyžadují.

Keba


Bitevní loď Musaši – 1. část

(7.6.2004)

   Loni na podzim jsem se zamýšlel nad svou dosavadní modelářskou činností a plánoval, co podniknout do budoucna. Kromě pár menších projektů jako úprava Enterprise a stavba Liona jsem se rozhodl konečně postavit nějaký pořádný lodní model. Mělo se samozřejmě opět jednat o maketu nějaké historické válečné lodě a požadavkem byl jednak lepší vzhled a maketovost než u mých předchozích modelů a dále použití kvalitnějšího a spolehlivějšího dálkového ovládání, než může poskytnout zařízení získané z hraček. Chtěl jsem tedy konečně přistoupit k použití modelářské RC soupravy. Protože jsem si byl vědom svých omezených schopností a času, rozhodl jsem se nakonec místo samostatné stavby modelu podle předlohy pro variantu úpravy plastikové stavebnice na funkční model. Takové řešení slibovalo, že model bude obstojně vypadat a stihnu ho dokončit včas, aby se dal vyzkoušet v nové sezóně.

Petr Plát


Meskalero není indián - je to loď

26.5.2004

   Loni v zimě jsem se rozhodl, že si postavím novou loď. Moje domácí flotila potřebovala oživit. Abecrombie už je "stará a unavená" loď, President Masaryk jezdí skvěle, ale je malý, Richelieu ještě neměl hotové hřídele (dnes už je má) a tak jsem začal prohledávat svůj archiv vypálený asi na dvaceti CD a hledat inspiraci. Po delší době se mi zalíbil německý dělový člun SMS Wespe. Mělo to ovšem jeden háček. Neměl jsem žádný plán. Jen jeden mizerný obrázek. Brouzdání po Internetu se proměnilo v noční můru. Němci měli tohle jméno zřejmě ve velké oblibě a pojmenovali tak i několik kanónů, které byly všude. Po několika dnech jsem nakonec přeci jen ještě něco našel, ale plány žádné a tak mě samozřejmě napadlo....co to zkusit bez plánu ?!

Keba


Deník ze stavby Pilota 24

22.4.2004

   Ve fázi hledání vhodného prvního modelu pro opětovné vkročení do lodního modelářství (po 15 letech) jsem dostal jako odměnu za nějakou IT službu (platby v dutých mírách od jisté doby zásadně neberu) stavebnici člunu lodivodské služby Pilot 24 od firmy Igra.Pro zajímavost: na krabici je razítko výroby 1984 a cena 124,-.

Byl jsem požádán o napsání krátké reportáže o postupu stavby. Protože sám takové články rád čtu, a žádný jsem ještě nenapsal, beru to jako možnost splatit v této oblasti svůj dluh.

Pavel Riedl


Letadlová loď Enterprise a bitevní křižník Lion

19.4.2004

Na podzim jste si mohli tady na Monaku přečíst článek popisující můj jednoduchý model letadlové lodě Enterprise z 2. sv. války. Na rozdíl od mých ostatních dosavadních modelů, které jsou pouze volně plovoucí, jsem v jejím případě poprvé experimentoval s dálkovým ovládáním. Je naprosto zřejmé, že dálkově řízený model má proti volnému řadu předností, jako absence rizika uplavání (samozřejmě za podmínky správného fungování rádia i pohonu) a mnohem větší požitek z pouštění modelu. Asi každý, kdo se začne zabývat funkčními modely, dříve či později (ne-li rovnou) zatouží po možnosti svůj model ovládat.

Petr Plát


Plachetnice Léda

17.3.2004

   Začali jsme se synem stavět podle starých plánů plachetnici Denisa. Jenže nám to trvalo nějak dlouho a trup je dosud ještě nedostavěný. Pak kamarád "SH" objevil v pražském Hangáru hotový trup plachetnice za pětistovku. Nechal jsem si jej koupit. Je trošku těžší na zadek, což byl možná důvod prodeje, ale to nás neodradilo od dodělání.

Miloš Kwol


Osvětlení pro model President Masaryk

23.2.2004

   Právě minulý týden jsem kontroloval před nadcházející lodičkářskou sezónou stav modelu PM, který jste si také mohli postavit podle návodu. Napadlo mě, že by bylo docela hezké, kdby tento malý model i svítil. Původně to v návrhu nebylo, ale proč se o to nepokusit. Předběžná prohlídka ukázala, že to bude taková malá piplačka, ale možná z vás někdo stojí před podobným problémem a postřehy uvedené v tomto článku se budou třeba hodit.

Jaroslav Vaškeba


Stavěl jsem Arkonu

18.2.2004

   Rok 2000 měl být původně pro nás lodní modeláře, kteří stavíme makety a jsme takoví blázni, že s našimi výtvory dokonce závodíme rokem klidu. Bylo po Mistrovství světa v Halle a náš domácí Seriál mistrovství ČR kategorie NS se podle mínění většiny dal ještě odjet se starými maketami. Pouze pár jedinců mělo nachystáno na tuto sezónu něco nového. Ostatní doufali, že do příštího mistrovství světa (rok 2001) dodělají již drahná léta rozestavěné modely. K nim jsem samozřejmě patřil i já. Nějaké zvěsti o možném konání mistrovství Evropy jsem vůbec nebral vážně a pěkně opatrně a pouze na malou chvilku jsem vstupoval do dílny, abych pokračoval na rozestavěné maketě. Zima se většinou ptá, co jsme dělali v létě a se stejně protivnou otázkou pak přijde zase léto, to nepočítám manželku, která tuto otázku klade skoro denně. Mne se tentokrát ovšem zeptal někdo jiný.

Ivan Grňa


JET - rychlý pohon

26.1.2004

   JET - tohle slůvko má takřka magickou moc. Někteří modeláři si pod tím představují něco, co dodá modelu (ať už letadla nebo lodi) fantastickou rychlost. Je to složité, drahé, těžko dostupné a vyžaduje to speciální ovládání. Skutečnost, alespoň u lodí je však daleko jednodušší. 

Jaroslav Vaškeba - wwwmonako@seznam.cz


Jak se staví Artur

22.1.2004

   Když jsem psal článek o nalezenci Arturovi, tak jsem netušil, že brzy na Monaku bude reportáž ze stavby tohoto modelu. Někteří po zveřejnění článku poslali fotky, plánky a někteří začali stavebnici shánět až ji nakonec sehnali a začali stavět. Stejně jako Ante. Podařilo se mi Anteho přemluvit aby psal pár řádků jak stavba postupuje a přiložil pár snímků.


Od plánku k modelu - podruhé

22.12.2003

   V pátek (19.12.203) jsem dostal od jednoho návštěvníka stránek Monako tento dotaz:

Zdravim ..

Citam vase poucne clanky a rad by som sa spytal na jednu drobnost. Zohnal som kdesi plan (prikladam - bol zverejneny na volne stiahnutie ).Akym sposobom sa daju k takemuto planu "nagenerovat" dalsie rebra v hustote po 5 cm ? Chcel by som to koli vyrezavaniu rebier z polystyrenu a naslednemu zlepeniu to hrubeho tvaru trupu

Vdaka za akykolvek tip.

Samozřejmě mě hned napadlo, že tohle téma ideálně doplňuje článek, který jsem již tady dříve prezentoval. Tak si tedy ukážeme jak do plánku doplnit další žebro.

Jaroslav Vaškeba - wwwmonako@seznam.cz


Jak si vyrobit spojku hřídele

(10.12.2003)

   Stavba Meskalera pomalu ale jistě postupuje a musel jsem vyřešit spojku motoru a lodní hřídele. Rozhodl jsem se pro přímé spojení bez převodovky. Jednu lodní hřídel jsem doma už měl. Sice bez příruby k uchycení motoru, ale dobře použitelnou. Zbývala tedy spojka. Zpočátku jsem uvažoval o pružné spojce, ale nakonec jsem si udělal spojku pevnou, která zajišťuje pevné a přesné spojení hřídele motoru a lodní hřídele.

Jaroslav Vaškeba - wwwmonako@seznam.cz


Jak si vyrobit kormidelní páku

(9.12.2003)

   Když jsem minulý týden dělal kormidlo pro Meskalera, přemýšlel jsem jak udělat kormidelní páku. Kupovat ji se mi rozhodně nechtělo, protože to co nabízí v modelářských prodejnách není ono. Navíc za takovou drobnost jsou i ty peníze co chtějí hříšné. Prohrabal jsem všechna zákoutí své modelářské skříně a nakonec mi padla do oka elektrikářská svorkovnice a kousek měděného plechu. Jak se říká, byl jsem doma.

Jaroslav Vaškeba - wwwmonako@seznam.cz


Nalezenec Artur

(9.12.2003)

   Asi před čtrnácti dny mi ráno volala do práce moje manželka, která má pro mého koníčka velké pochopení a povídá: "Kebo, jak jsem šla ráno se smetím, tak jsem v kontejneru zahlídla velkou dřevěnou loď....tak jsem ti ji vzala domů. Když se ti nebude líbit, tak ji zase vyhodím". Přiznám se, že mi to v hlavě šrotilo celý zbytek dne. Co je to za loď? A v jakým je asi stavu? To bude asi pěkný krám, když to někdo vyhodil...a tak podobně. Když jsem se večer konečně dostal domů, tak jsem nevěřícně zíral a blahořečil svoji ženu. Na stole ležel nalezenec Artur.

Jaroslav Vaškeba - wwwmonako@seznam.cz


Postup stavby modelu kategorie F2

(18.11.2003)

   Jak správně postupovat při stavbě modelu ? Jak to udělat aby jste nic nevynechali ? Co udělat dříve ? Na tyto otázky vám možná odpoví tento článek, ve kterém je zobecněn postup stavby lodního modelu kategorie F2. Je to jakási kuchařka lodního modeláře stavitele.

Ladislav Svršek - ladislav.svrsek@sou.staremesto.indos.cz


Stavba laminovaného trupu - 2.část

(10.11.2003)

   V první části jsme si udělali polystyrénovou jednorázovou formu pro laminování trupu a provedli její kašírování. V druhé části si ukážeme jak takto připravenou formu olaminovat, co k tomu budete potřebovat a jak se polystyrénové formy nakonec zbavit.

Jaroslav Vaškeba - wwwmonako@seznam.cz


Stavba laminovaného trupu - 1.část

 (6.11.2003)

   Nedávno jsem se rozhodl, že si postavím novou loď. Takový menší model. Zalíbila se mi německá dělová loď z roku 1876 - "Wespe". Trochu bizardní, ale jako show-model bude skvělá. Začal jsem promýšlet konstrukci. Protože nemám k dispozici plány, ale pouze obrázky, rozhodl jsem se pro stavbu upraveného modelu. Taková funkční, volně zpracovaná maketa. Protože přesný tvar trupu neznám, padla nakonec volba na laminátový trup. Protože nedávno jsem se setkal a vlastně pořád setkávám s dotazy jak takový trup zhotovit, rozhodl jsem se napsat tento článek, který vám způsob stavby laminátového trupu ukáže. Netvrdím, že to je způsob jediný správný. Je vyzkoušený a osvědčil se. Ostatní modeláři mohou postupovat jinak.

Jaroslav Vaškeba - wwwmonako@seznam.cz


Mistrovství Evropy "C" v Gdaňsku

 (30.10.2003)

   V roce 2001 kroměřížský Klub lodních modelářů a další nadšenci obnovili konání Evropských soutěží, nebo lépe Mistrovství Evropy lodních modelářů NAVIGA kategorie C (statické modely lodí). Že to nebyla ojedinělá akce, dokázal i letošní rok. Další ročník ME byl presidiem NAVIGY svěřen Polskému LOKu, konkrétně lodním modelářům ze starého hanzovního města na pobřeží Baltu - Gdaňska. 

Ivan Grňa - ivgrna@volny.cz


Od plánku k modelu

(30.9.2003)

   Nedávno jsem dostal od jednoho návštěvníka stránek Monako tento dotaz:

....Můj dotaz se týče praktického přístupu k modelování (klasicky) od plánu k modelu. Zatím jsem stavěl jen dost velké modely z krabice. Mohli byste třeba vysvětlit plánek? Navíc:chci stavět tento přiložený model, ale daleko větší, trop by měl být  ca. 60 cm dlouhý. Jak převádět míry je mi jasné, ale jak vymyslet třeba tloušťku prkének pláště trupu?...

Když jsem se pak vymýšlel co odpověď a studoval připojený plánek, uvědomil jsem si, že by tohle mohlo zajímat více modelářů a tak moje odpověď je vlastně tento článek.


Spojení serva a kormidelní páky II.

(26.9.2003)

   Na článek "Spojení serva a kormidla" reagoval pan ing. Svatopluk Hubáček a upozornil mě na některé nepřesnosti nebo spíš chyby, kterých jsem se v článku dopustil. Dali jsme se spolu do malé e-mailové diskuse a výsledkem je tento malý doplňující článek. Chtěl bych tak panu Hubáčkovi poděkovat za to, že mi pomohl vše uvést na správnou míru.  Za zmíněné nepřesnosti se Vám omlouvám. Článek je již opravený. Doufám, že jsem původní verzí nikoho nepřivedl v tragický omyl. 

Jaroslav Vaškeba - wwwmonako@seznam.cz


Spojení serva a kormidelní páky

(23.9.2003)

   V návodech pro stavbu modelu se většinou píše, že "spojte páku kormidla se servem..." a tím to končí. Jak to vlastně udělat se už dozvíte jen stěží. Přitom existuje několik řešení a je dobré je znát. Ne vždy je správné takové, které Vás napadne jako první. V tomto článku se budeme více soustředit na spojení serva a kormidelní páky v lodních modelech, ale některé zásady platí i v jiných oborech modelářství.


Torpédoborec třídy Kagero

(1.7.2003)

   V zimě jsem se pustil do stavby svého dalšího modelu. Jako předlohu jsem si tentokrát vybral japonský torpédoborec třídy Kagero z 2. sv. války. Třída Kagero čítající 18 plavidel představovala vrchol předválečného vývoje japonských torpédoborců. Navazovala na předchozí třídu Asašio a během války byla následována mírně upravenou třídou Jugumo.

Petr Plát - Petr.Plat@seznam.cz


Jak jsem stavěl model Gneisenau

(27.6.2003)

   Následující řádky jsou určeny především začínajícím modelářům i když inspiraci si můžou vzít i ti pokročilejší. K dále uvedenému postupu mne kdysi , jako modeláře samouka , donutila nouze. I když nepatřím ke špičkovým modelářům, spíše se řadím k fandům , doufám, že toto moje know -how někomu přijde vhod.

Ladislav Svršek - ladislav.svrsek@sou.staremesto.indos.cz


 

Lodní trup z PU pěny

(19.6.2003)

Tento způsob stavby trupu z PU pěny lze jen doporučit. Udělejte papírovou kostru a nalepte obšívku. Uvnitř trupu na žebra nalepte papírové "krabice", které vytvoří dutiny v trupu. Jejich velikost je dána použitým vnitřním vybavením trupu. Pěnu lze ale snadno i dlabat, řezat a pod. Vezměte sprej se stavebním tmelem (PU pěna) a vstříkněte jej do trupu. Pěna obšívku trochu nafoukne, mezi žebry se udělá trochu "pneumatika", ale jde to velice dobře obrousit. Ale pozor. Pěna hodně nabývá na objemu a proto je dobré si množství pěny vyzkoušet na nečisto. Povrch trupu pak olaminujeme nebo okašírujeme, vybrousíme a je hotovo. Váhový přírustek je zanedbatelný. Takto zhotovený trupu vyniká svojí lehkostí, pevností (ale vyšší křehkost) a je také prakticky nepotopitelný.

Radoslav Krzystek


Model čs. válečné lodě President Masaryk - testovací plavba

(18.6.2003)

   V sobotu dne 14.6.2003 část naší rodiny vyrazila na malý výlet krásným údolím kolem řeky Kocáby, kde jsem chtěl poprvé otestovat plavební schopnosti nového modelu. Počasí bylo ideální. Slunečné, vítr jen mírný. Pokud si chcete prohlédnout několik videosnímků máte možnost. V článku najdete i odkaz na obrázky v galerii. 


Konstrukce válečných lodí 1. a 2. světové války

(3.6.2003)

    Pro lodní modeláře, kteří se zabývají maketami, je užitečné vědět co nejvíce o skutečných lodích, které jsou předlohami jejich modelů. Protože se už dlouhou dobu zajímám o válečné lodě 1. a 2. světové války a dobře vím, že údajů o nich je poskrovnu, chtěl bych v tomto článku v rámci svých možností stručně informovat o problematice konstrukce válečných lodí z uvedeného období. 

Petr Plát - Petr.Plat@seznam.cz


Dálkové ovládání lodích modelů

(6.5.2003)

   Dálkové ovládání modelů je snem mnoha modelářů. Možnost řízení jízdy poskytuje daleko větší požitek z pouštění lodního modelu a navíc je to užitečné i z praktického hlediska, neboť nehrozí nežádoucí uplavání, jako v případě volného modelu. Protože jsem se problematikou dálkového řízení lodních modelů v poslední době dost zabýval, chtěl bych se o své poznatky podělit s ostatními lidmi a zejména začátečníkům tak poskytnout pár zajímavých informací.

Petr Plát - Petr.Plat@seznam.cz


Druhy pohonu používané u lodních modelů

(25.3.2003)

   Každý funkční lodní model potřebuje nějaký pohon k tomu, aby se mohl vlastní silou pohybovat po vodní hladině. Pro začátečníky jsem se pokusil sestavit stručný přehled a charakterizaci jednotlivých druhů pohonu vhodných pro účely lodního modelářství.

Petr Plát - Petr.Plat@seznam.cz


Model čs. válečné lodě President Masaryk pro začátečníky

(13.3.2003)

   Již dříve se mi zalíbila v knize Válečné lodě 4. jediná československá válečná loď. Jmenovala se President Masaryk a jednalo se o hlídkovou loď (někdy označovaná jako monitor), kterou tehdejší Československo vlastnilo v roce 1928-1978. Pokoušel jsem se sehnat o této lodi informace na Internetu, až jsem se dopátral pana Tomáška z Jablonce nad Nisou, od kterého jsem si zakoupil plán a monografii této lodě. Když jsem pak plány prostudoval a přečetl přiložené materiály, napadlo mě, že by se tato loď dala postavit ve zjednodušené verzi pro lodní modeláře -  začátečníky a pak i jako hezká maketa. Kdo se stavbou lodí začíná a neví "jak na to", bude mu možná tento článek nápovědou, pro ostatní inspirací.


Výzbroj válečných lodí

(5.3.2003)

   Války na moři mezi sebou lidé vedli již ve starověku, avšak teprve v období novověku počet a význam námořních střetnutí značně vzrostl. Rozvoj koloniální politiky měl za důsledek prudký vzrůst významu námořní moci, a tak na přelomu devatenáctého a dvacátého století všechny velmoci budovaly silná loďstva, která měla sloužit k prosazení jejich ambicí na světové scéně. Díky průmyslové revoluci došlo ke změnám v konstrukci a výzbroji válečných plavidel a tento rychlý technický vývoj dále pokračoval během obou světových konfliktů dvacátého století. Jednotlivé druhy námořní výzbroje používané za 1. a 2. světové války jsou tématem tohoto článku.

Petr Plát


Technologie stavby lodních modelů

(5.2.2002)

   Každý, kdo v životě alespoň jednou postavil nějaký model dobře ví, že volba použitého materiálu a technologie stavby není zrovna nejsnadnější. Proto bych chtěl pomoci zejména začínajícím modelářům a uvést stručný přehled různých mě známých způsobů, jak postavit funkční lodní model.

Petr Plát


Pohon lodních modelů pro začátečníky

(28.1.2003)

   Pro začínající lodní modeláře může představovat problém řešení pohonu lodního modelu. Začátečníkovi se může zdát poněkud složité sestavovat klasickou pohonnou jednotku skládající se z motoru, spojky, hřídele, pouzdra hřídele s mazáním a lodního šroubu. V takovém případě lze u malých modelů použít pohonnou sestavu z hraček – lodiček na elektrický pohon.

Petr Plát


Využití technických údajů skutečných lodí k modelářským účelům

(22.1.2003)

   V lednovém čísle časopisu Modelář vyšel zajímavý článek, který pojednává o tom, jak využít technické údaje skutečné lodi ke stanovení parametrů jejího modelu. Článek se mi zdál natolik zajímavý a přínosný, že jsem se rozhodl pořídit z něj stručný výtah a umístit jej na tyto stránky. Pokud byste se chtěli dozvědět více, odkazuji vás na zmíněný článek.

Petr Plát


Kamufláže válečných lodí

(6.1.2003)

   Snaha o maskování bojových prostředků je vlastní lidem odnepaměti a týká se samozřejmě i bojových lodí. Ty byly opatřovány různými nátěry již ve starověku avšak o skutečné kamufláži se dá hovořit teprve ke konci devatenáctého století, v době kdy se plně prosadily lodě stavěné z oceli, poháněné parním strojem, vyzbrojené zezadu nabíjenými děly a chráněné proti účinkům dělostřelby ocelovým pancířem.

Petr Plát


Teorie lodního šroubu

(4.1.2003)

   Lodní šroub je pro většinu lodních modelářů věda. Stanovit ten správný pro model není opravdu nikterak snadné. Většinou se spoléháme na ty zakoupené a výroby vlastních se většina z nás raději nepouští. Trocha teorie nikoho nezabije a tak se na lodní šroub může podívat z té teoretické stránky.


Výpočet výtlaku modelu lodě

(24.12.2002)

   Výtlak je hmotnost vody vytlačené lodním tělesem a ta se podle Archimédova zákona rovná hmotnosti plavidla. Hmotnost je objem krát hustota. Vzhledem k tomu, že hustota vody je konstantní pro skutečnou loď i model, je výtlak úměrný objemu lodního tělesa. Objem je délka na třetí. Měříko modelu udává poměr délek na lodi a modelu. Z toho plyne, že poměr výtlaků skutečné lodi a jejího modelu je roven třetí mocnině měřítka. Např. máme měřítko 1:100. To znamená, že délkové vzdálenosti na modelu jsou stokrát menší, než na skutečné lodi a výtlak modelu je 1003 = 1000000 krát menší. než výtlak  skutečné lodi. Takže když model lodi v měřítku 1:100 váží (tzn. má výtlak) 1 kg, skutečná loď má výtlak  1*1000000 = 1000000 kg = 1000 tun. Máme-li loď o výtlaku 10000 t, bude mít její model v měřítku 1:100 výtlak 10000/1000000 = 0,01 t = 10 kg.

   Toto samozřejmě platí pouze pokud na modelu dodržíme tvar jeho vzoru. Jestliže, tato podmínka není splněna, bude výtlak modelu odlišný od vypočteného, i když jinak bude délka, šířka i ponor modelu odpovídat přesně měřítku. 

   Další problém spočívá v tom, že výtlak skutečné lodi není stálý, ale závisí na tom, jak je loď zatížena. Obvykle se rozlišují dvě krajní meze, výtlak standartní a plný. Pro model bude důležitější spíše mez horní odpovídající plnému výtlaku, neboť platí pro loď v akci, která je zatížena palivem a různými zásobami.

Petr Plát


Amatérské neproporcionální servo pro dálkové ovladače

(23.12.2002)

   V minulém článku jste si mohli přečíst o regulátoru s přepínačem pro modely řízené dálkovými ovladači z hraček, které jsou většinou pouze dvoukanálové. Nyní si ještě můžete k takovému způsobu ovládání přidělat neproporcionální servo. Vyrobeno opět oblíbenou technologií CDD.


Regulátor rychlosti pro dálkové ovladače s přepínačem

(12.11.2002) 

   Možná někteří z vás mají jednoduchý model lodě ovládaný dvoukanálovou RC soupravou nebo dálkovým ovladačem z nějaké hračky a rádi by přidali nějakou tu funkci navíc. Ale k tomu je potřeba další kanál a ten na "dálce" už není. Řešení existuje a není ani složité. Váš model pojede  a přitom budete na stejném kanále ovládat další funkce jako třeba lodní sirénu nebo světla.


Osvětlení modelu lodě

(4.12.2002)

   Ti, kdo už s modelem brázdily hladinu rybníka, přehrady či řeky v šeru nebo úplné tmě mi dají za pravdu v tom, že to je prima zážitek. Ale jen v případě, že máte model dobře osvětlený. Udělat si takové osvětlení není zase nic až tak složitého a nákladného. Je ovšem potřeba dodržet několik zásad. Hledal jsem na toto téma nějaké články, ale kupodivu jsem nic moc nenašel. Tak jsem to zkusil sám.


Regulátor rychlosti pro dálkové ovladače  

(29.11.2002)

   Kdo si postavil nějaký ten model lodi a k ovládání použil třeba dálkové ovládání z hračky nebo dvoukanálovou RC soupravu jistě ví, že plynule regulovat rychlost není snadné, Jistě, dají se koupit regulátory rychlosti profesionální, ale jejich cena často může převyšovat hodnotu celého modelu i s dálkovým ovládáním. Jednoduché a levné řešení mi poslal pan Radoslav Krzystek. Možná se bude hodit někomu z Vás.


Funkční dělo pro malé modely

(25.11.2002)

   Po testech nové hlavně, které proběhly o prázdninách,  jsem se konečně dostal k tomu, abych postavil novou dělovou věž. Jedná se skutečně o docela malou záležitost postavenou výhradně technologií (CDD - co dům dal) na černý střelný prach. A protože se někteří z Vás ptali jak je udělána, přináším její podrobný popis i s malou video-ukázkou.


Modelářské námořní bitvy

(23.10.2002)

   Zatímco letečtí modeláři napodobují letecké souboje a bojují spolu naprosto běžně, lodní modeláři jsou v tomto směru poněkud pozadu. Stavba modelu lodě, který se ve své činnosti co nejvíce přibližuje reálu je velice náročná jak finančně, tak i materiálně a technologicky. Teď si představte, že Vám tu vaši nádheru někdo v bitvě potopí ! Raději ani nedomýšlet! Přesto se takové modelářské bitvy odehrávají a lodě se při nich potápí jako skutečné.


Lodní trup netradičně

(8.10.2002)

   Tento postup na výrobu velmi elegantního lodního trupu jsem kdysi někde vykoukal. Není potřeba mnoho materiálu. Stačí balza (tvrdší), dámské punčochy a polyesterovou pryskyřici. Výrobní postup je velmi jednoduchý a i úplný začátečník může dosáhnout naprosto skvělého výsledku.

   Z balzy (tl. 5-7mm) nejdříve vyřízneme kostru. Ta je tvořena palubou, bočnicemi a kýlem. Kostru slepíme a zabudujeme lodní hřídel (hřídele) a necháme dobře proschnout. Potom přebrousíme případné nerovnosti. Tvar záleží buď na Vaší fantasii nebo plánku který máte k dispozici.

   Tvar obšívky řeší právě dámská punčocha (na barvě nezáleží). Na připravenou kostru ji navlékneme ve dvou nebo třech vrstvách. Mírně vypneme a natřeme pryskyřicí. tu pak necháme vytvrdit. Nejlépe v troubě (pokud se nám tam model vejde). Po dokonalém vytvrzení můžeme nátěr opakovat. Poté odřízneme přesahující punčochu a zapravíme. Výsledkem by měl být lehký, dostatečně pevný a velmi elegantní trup, který kdyby byl zhotovován klasickou metodou, by vyžadoval hodně práce.


Barevné sady pro válečné lodě 2.Světové války - 1.část

(22.9.2002)

   Pomůcka pro lodní modeláře. Barevné odstíny nátěrů, které se používaly na válečných lodích během 2. Světové války. V první části to je Německo, Japonsko a Itálie.


Lodička z kůry - ale na "dálku"!

(17.9.2002)

  Snad skoro každý lodní modelář když byl kluk si vyřezal lodičku z borové kůry. Není to tak dávno co jsem také jednu o prázdninách pro dědi vyřezal. Nějak přežila jejich hrátky a protože jsem jedno odpoledne neměl co dělat, udělal jsem ji na dálku :-)


Jak to střílí, lítá a bouchá v reálu

(17.8.2002) 

   V polovině letošních prázdnin se mi podařilo natočit několik záběrů mého modelu HMS Abercrombie v akci. Vlastně se to podařilo mojí manželce, které za to patří dík, že měla dostatek trpělivosti. Jednou jsem s lodí jezdil na horním rybníce za zámkem v Mníšku pod Brdy a podruhé na krásném rybníčku v Nové Vsi pod sanatoriem. Převod do počítače se moc kvalitativně nepovedl, ale pro představu to snad stačit bude. Můžete si tedy prohlídnout, jak to vypadá, když loď najede na minu, jak z její paluby startuje raketa a jak střílí z děla. 


POZOR! Lodní miny!

(9.8.2002)

   Máte model válečné lodě? Pluje? Svítí? Kouří se jí z komína? Střílí? Ano? A co taková lodní mina? Ne? Tento článek Vám dá návod jak simulovat při předváděcích jízdách najetí lodě na minu. Je to skutečně více než realistické a efektní. Vaše loď tak bude opět divácky atraktivnější.


Teorie a stavba lodního šroubu

(10.7.2002)

   Potřebujete lodní šroub, jehož typ na trhu není? Jednoduchá pomoc. Stačí si ho vyrobit doma. Ale když nevíte co a jak, může být výsledek všelijaký. Nejpravděpodobnější bude zklamání. Aby se tak nestalo, bude dobré si o konstrukci lodního šroubu něco povědět. Informace zde uvedené jsou ty nejzákladnější.


Lodní modely teoreticky

(3.7.2002)

   Proč loď pluje je každému lodnímu modeláři jasné, ale plavba samotná má také svoje zákonitosti a ty je dobré znát abychom náhodou od modelu neočekávali to co splnit nemůže.


Přípravek pro kontrolu lodního šroubu

(1.7.2002)

   Kdo si po domácku dělal lodní šroub moc dobře ví, jaká to je piplačka. Nastavit správné stoupání listů od oka není prakticky možné. Listy při tvarování rády zase uhnou jinde a tak bývá "veselo". Velice se mi osvědčila jedna pomůcka, kterou jsem si udělal kdysi dávno podle jednoho návodu.


Jak jsem stavěl FN Richelieu

(26.6.2002)

   Přesněji jak probíhá stavba mého nového modelu.


Značky vnitrozemské plavby

(20.6.2002)

   Pokud jste se už plavili na některé z našich splavných řek možná jste si všimli, že tu a tam se na břehu nacházejí různé značky a v řece jsou ukotveny bóje různých barev. V noci jsou pak vidět různá světla na mostech a pod. Chcete-li vědět co tyto značky znamenají, přečtěte si tento článek.


Výtlak lodě

(17.6.2002)

   Když stavíte loď, určitě si položíte otázku - "kolik zátěže můžu naložit ?". Jak to poměrně jednoduše zjistit si můžete přečíst zde.


Plachetnice a plachty

(13.6.2002)

Snad každý viděl krásnou plachetnici, jak brázdí mořskou hladinu nebo alespoň přehradní nádrž s napnutými plachtami lehce nakloněným stěžněm, posádkou vykloněnou přes okraj aby vyvážila náklon. A spousta lodních modelářů by chtěla mít plachetnici i jako model...


Jak to, že plave ?   

(26.5.2002)

   Když se kouknete na obří zaoceánský parník nebo bitevní loď, musí Vás při pohledu na tu horu železa zákonitě napadnout otázka v titulku tohoto článku. Přišel na to pan Archimédes už ve 3. století před naším letopočtem. Byl to významný Řecký učenec. Údajně se tak stalo ve vaně. Když mu to "seplo", vyběhl z koupelny a běhal nahý po městě a volal "Heuréka, heuréka...." !!! Byl to tak velký objev, že zákon, který formuloval byl po něm pojmenován a jeho formule trápí žáky základních škol dodnes.


Malý model lodě pro úplné začátečníky - 1+2+3.část

(30.5.2002)

  Možná patříte mezi ty, kteří mají u své chaloupky nebo domku nějakou tu větší louži, kam se chodíte koupat a rádi by jste si postavili malý, ale funkční model. Asi je to spíš hračka. Model se kterým by se dalo hrát, nezabral by moc místa a poháněl ho motorek.Nestál by skoro nic, jen trochu práce, kterou by zvládnul i malej kluk, kterej nikdy loď nestavil. Dálkové ovládání ? Není to nemožné, ale pro začátečníka to zatím raději vynecháme. Ale možná se o co nejjednodušší nakonec pokusíme.


Zkušební jízdy volných plachetnic

(15.5.2002)

   Při zkušebních jízdách volných plachetnic je obvykle uvazujeme na silonový vlasec, který k lodi přivážeme na zádi. Daleko výhodnější je však vlasec přivázat za příď. Během plavby pak povolujte víc než je třeba. Jakmile chceme, aby se model vrátil, lehce trhneme za vlasec. tím se model otočí, plachty se samy "přehodí" a plachetnice poslušně doplave zpět a během návratu si v klidu navineme vlasec.

 

 

 

 


Signální vlajky

   Určitě jste je už na nějaké lodi viděli. Jsou jejich ozdobou, ale hlavně mají pořád praktický význam - signální vlajky. Pokud máte nějaký model a chce si jej signálními vlajkami doplnit, bylo by dobré znát co tyto vlajky vlastně znamenají aby jste na stožár nevyvěsili nějaký nesmysl.


Lodní kormidlo

   Jeho zhotovení musíme věnovat obzvláště velkou péči, protože při jeho poškození se stane model neovladatelným a hrozí jeho poškození nebo ztráta....

Moje vlajková loď

    Tuhle loď jsem začal stavět, když jsem byl jednou delší dobu nemocný. Je už to asi pět nebo sedum let. Od té doby byla mockrát předělávána a tak dnes ji ovládá dvoukanálová souprava, svítí, kouří z komína, střílí z děla a z její paluby může být odpálena i raketa.. Snad proto se stala vlajkovou lodí mé malé domácí flotily. Postup jak jsem ji stavěl by možná mohl být pro někoho inspirací.


Poslední plavba roku 1999

   Na podzim roku 1999 se uskutečnila poslední malá "šou" pražských lodních modelářů na rybníku XXX.