Modelářské námořní bitvy

23.10.2002 

   Zatímco letečtí modeláři napodobují letecké souboje a bojují spolu naprosto běžně, lodní modeláři jsou v tomto směru poněkud pozadu. Stavba modelu lodě, který se ve své činnosti co nejvíce přibližuje reálu je velice náročná jak finančně, tak i materiálně a technologicky. Teď si představte, že Vám tu vaši nádheru někdo v bitvě potopí ! Raději ani nedomýšlet! Přesto se takové modelářské bitvy odehrávají a lodě se při nich potápí jako skutečné.

 Obrazové a video materiály k tomuto článku byly převzaty z různých www stránek, které se touto tématikou zabývají. Nejsem jejich autorem.

Show modely

  Nejdříve si něco povíme o bitevních lodích, kterým se říká "showmodel". Jsou postaveny podle skutečných předloh co nejvěrohodněji. Mají co nejvíce funkcí jako otočné věže, nastavitelný náměr hlavní, střílejí z děl, točí anténami radarů, odpalují rakety, simulují zásahy, kouří se jim z komína, svítí, houkají lodní sirénou atd. Když se jich u jednoho rybníka sejde víc a začnou po sobě "střílet", je to nádherná podívaná. Zvukové efekty výstřelů, dým na hladině a manévrující lodě vám na okamžik dají zapomenout, že se jedná jen o modely. Žádná loď se nakonec nepotopí a "bitva" končí zpravidla nerozhodně. Jenže jak již jsem v úvodu uvedl stavba takového modelu není žádná hračka. Trvá mnoho hodin a stojí spoustu peněz. U nás takové modely například staví členové klubu Marrimac z Prahy.

 

Kombaty

  V USA v texaském Amarillo v roce 1977 vznikla skupinka nadšenců, kteří chtěli alespoň v malém napodobit válečnou vřavu bitevních kolosů. Začali hledat cestu jak na to. Nejdříve si postavili lodě z plastikových stavebnic. Dovnitř zabudovali motorek. Přivázali loď ke kůlu a nechali ji kroužit dokola. Z břehu ji pak odstřelovali. Jenže jak lodě mizely pod hladinou, napadlo je, prodloužit jim životnost přidáním čerpadel. Ale stejně to nebylo pořád ono. Dráha byla neměnná bez možnosti manévrování. Proto zkusili něco jiného. Lodě si začali stavět sami. Modely se staví v měřítku 1:144 a musí jít o lodě z období 1905-1946. Trup je vyroben z balsy a nebo laminátu. Podmínkou je, že musí být z balsy potah trupu. Max. tl. je 0,8mm. Paluba a nástavby mohou být z libovolného materiálu. Uvnitř je pak ukryta kompletní RC výbava zajišťující vysoké manévrovací schopnosti lodě, vodní čerpadlo prodlužující životnost, když do podpalubí zatéká a funkční děla. Děla jsou hlavními zbraněmi a jsou to vlastně "vzduchovky", nejčastěji na CO2 a střílí se brokama. Děla se nabíjejí automaticky a jejich kadence je opravdu vysoká. Dnes už jsou zbraňové systémy zaměřovány např. pomocí laseru nebo palba je řízena ultrazvukem. Většina bitevních lodí nemá otočné věže, ale i to se začíná měnit. Mohutnost výzbroje je dána předlohou podle které je model stavěn.

 

Jak funguje vzduchové dělo

    To můžete vidět na následujících dvou obrázcích. Když budete trpěliví, tak ten horní je animovaný a je tak jasně vidět celý princip výstřelu.

 

   V osmdesátých letech v klubu NASWCA vydali první oficiální pravidla. Soutěží se v přesném manévrování, ovládání modelu poslepu a v soubojích denních a nočních. Jsou tři typy soubojů - jednotlivá plavidla, flotily a konvoje. Každý model je zařazen do jedné ze tří skupin podle tzv. handicapu. Modely rozřazuje inspekční skupina. Během inspekce může být i provedena zkouška na proniknutelnost trupu. 

   Průběh boje se hodnotí body. Nejvíc jich lze získat zásahem protivníka. Při zásahu dělové věže protivníka obdržíte bodů 25. Když jeho loď zasáhnete na čáře ponoru dostanete bodů 50 a zásah pod čáru ponoru znamená zisk jednoho sta bodů. Když pošlete protivníkovu loď ke dnu na vašem kontě přibude 1200 bodíků. Během bitvy se lodě nesmí vzájemně dotýkat. Pokud k tomu dojde, je to považováno za srážku lodí a lodě jsou penalizovány. Pokud někoho srážkou potopíte budet potrestáni srážkou 2000 bodů.

   Vlastní modely lodí nejsou rozhodně propracovány do detailů. Nástavby jsou většinou zpracovány velmi náznakově bez zbytečných detailů. Ono taky se piplat s něčím, co vám druhej v průběhu bitvy zničí nemá moc cenu. Možná Vás napadlo, jak je to s RC vybavením modelu. Když le loď potopí, musí být přeci přijímač, baterie a serva chráněny. Všechny tyto důležité komponenty se ukládají do vodotěsných neprůstřelných nádob. Samotní "kapitáni", kteří loď v bitvě řídí se také chrání, ale ne před vodou (do které občas musí), ale před odraženými broky. Musí mít na očích brýle.

   Tyto modelářské bitvy jsou hlavně rozšířeny v USA a Austrálii. Je to velmi zajímavá podívaná a zajímavý druh zábavy. Pokud to někoho zajímá, tak v odkazech najdete adresy na některé stránky o této činnosti. Pak už stačí se prokousávat dál a dál...

 Jak to vypadá uvnitř

Motory musí zajišťovat dostatečný výkon a jeho spolehlivý přenos na lodní šrouby. 

Vzduchové dělo. Hlavní palební zbraň lodě. Tyto jsou neotočná, ale před bitvou pevně nastavitelná.

Prostor pro baterii, která musí mít  dostatečnou kapacitu, aby zvládla napájet hnací motory, pumpu a RC soupravu po celou dobu bitvy. Celý vnitřek trupu je natřen epoxidovou pryskyřicí, čímž je dokonale chráněn proti vodě. Uprostřed dna je možné vidět kanál svádějící vodu k pumpě.
Přijímač a serva jsou uloženy v neprůstřelných a vodotěsných schránkách s průhledným víkem aby byla možná kontrola funkce pohledem.
Pohled napříč klasickou bitevní lodí. Vlevo je záď s kormidelním strojem a ventily pro zadní děla. Následují motory. Za nimi je hned uložena vodní pumpa. Zhruba uprostřed je baterie. Přijímač a serva jsou ve schráně s průhledným víkem. Ventily pro přední děla a úplně na přídi je zásobník na stlačený plyn (tmavý válec).
Kormidelní stroj musí být také maximálně spolehlivý. Lodě během bitvy neustále prudce manévrují.
Zásobník s plynem (tmavý válec) je vlastně "střelným prachem" pro tyto bitevníky. Většinou se používá CO2.
Ventily a vysokotlakými hadičkami se rozvádí plyn do jednotlivých hlavní.
Vodní pumpa (černý válec mezi motory) se zapíná automaticky, jakmile se v trupu lodi objeví voda. Jakmile jí je ale moc, tak loď nezachrání.

Takto to vypadá v opravdu silně vyzbrojené bitevní lodi. Přední dělové věže jsou otočné. Tato loď je pro ostatní opravdovým postrachem. Díky průhledným víkum zásobníků děl jsou vidět broky, kterými se střílí.
Takto vypadá nepotažený trup.

Bitva

Jak to vypadá při takové bitvě ilustrují následující obrázky.
Bitevní vřava je opravdu někdy "hustá".
A takhle to někdy končívá. Kapitán musí do vody.

Po bitvě

Říká se, že po bitvě je každý generál. Některé lodě, ale po bitvě vypadají opravdu žalostně, nikoliv jako generálské.
 

Video

Nakonec jsem pro Vás táhnul video, kde se můžete podívat, jak taková bitva vypadá v reálu. kliknutím na kameru se snímek promítne.

soubor: BitvaVideoPotop01.mpg - velikost 2136 kB

soubor: BitvaVideoPotop02.avi - velikost 3276 kB

soubor: BitvaVideoPotop03.mpg - velikost 11944 kB

soubor: BitvaVideoPotop04.mpg - velikost 214  kB

soubor: BitvaVideoVylov01.mpg - velikost 5 515 kB

Obrazové a video materiály k tomuto článku byly převzaty z různých www stránek, které se touto tématikou zabývají. Nejsem jejich autorem.