Přepravní bedna na modely snadno a rychle

(19.5.2005)

   Když jsem si postavil Meskalera, tak mi bylo jasné, že bez přepravní bedny se neobejdu. Po každém transportu se vždy něco ulomilo nebo poškodilo. Zpětné dolepování Vás přestane rychle bavit. Nezbude tedy nic jiného, než si bednu udělat. Konstrukce, kterou jsem zvolil se mi osvědčila a možná bude pro někoho inspirací.

 

   Náročné truhlářské práce jsem zavrhnul hned v prvopočátku. Nemám na to vybavení, prostory ani čas. Hlavním požadavkem byla snadná a rychlá konstrukce. Přitom měla být bedna lehká a dostatečně pevná aby model dobře chránila. Dalším požadavkem je, aby ji bylo možné po vyjmutí modelu použít i jako podstavec.

 

   Nejdříve je potřeba změřit přepravovaný model. Loď dejte do stojánku a přesně změřte maximální délku, šířku a výšku modelu. Ke každému rozměru potom přidejte +10mm. To jsou vnitřní rozměry bedny. Nestavíme bednu natěsno, aby se s lodí dalo uvnitř manipulovat.

 

Použitý materiál

   Základ tvoří dva rámy, které jsou udělány ze smrkových hranolků  25x15mm (šxh). Rozměr není kritický, ale pro modely o délce cca do jednoho metru optimální.

Stěny bedny jsou z hobry silné 3mm. Je to lehký materiál se kterým se dobře a snadno pracuje. Dá se sehnat i zadarmo. Zadní stěny skříní, dna postelí a pod. Pokud jej budete muset kupovat, tak není ani drahý. Dá se koupit i laminovaný.

 

Stanovení rozměrů

Budeme tedy uvažovat, že máme hranoly 25x15mm a hobru silnou 3mm. Náš hypotetický model lodě má max. délku 700mm, šířku 200mm a výšku 500mm. Hranoly budou orientovány tak, že pro těžší a delší modely, budou "nastojato". U lehčích modelů můžeme hranoly orientovat "naležato". V uváděném příkladu budou "nastojato".

 

 

H1: celkem 4 ks. délka: 700 + 10 + 3 + 3 = 716mm

H2: celkem 4 ks. délka: 500 + 10 + 3 + 3 + 25 + 25 = 566mm

S1: celkem 2 ks. šířka: 200 + 10 = 210mm, délka: 700 + 10 + 3 + 3 = 716mm

S2: celkem 2 ks. šířka: 200 + 10 = 210mm, délka: 500 + 10 = 510mm

V: celkem 2 ks. šířka: 700 + 10 + 3 + 3 = 716mm, šířka: 500 + 10 + 3 + 3 = 516mm

 

Zpracování materiálu

   Rozměry přenesete na materiál. Hranoly řezejte jemnější pilkou na dřevo. Snažte se maximálně zachovat kolmost řezu. Hrany začistěte brusným papírem. Zpočátku jsem nevěděl čím řezat hobru. Pak jsem to zkusil velkým zalamovacím nožem na koberce a bylo vystaráno. Žádné piliny, řez je naprosto rovný. Řezejte nejlépe podle ocelového pravítka nebo pevné latě. Hrany nařezaných desek začistíme brusným papírem.

 

Sestavení bedny

Přepravní bedna Přepravní bedna Z nařezaných hranolů smontujeme pomocí samořezných vrutů. Otvory pro vruty předvrtejte, aby hranoly nepraskaly. V místě, kde se hranoly dotýkají je můžete slepit 15 minutovým epoxidem.
Přepravní bedna Nyní do rámu vlepíme epoxidem díly S1tak, aby od vnějšího okraje rámu byly vzdáleny 3mm. Než epoxid zaschne, tak díl S1 přichytíme k rámu pomocí několika krátkých hřebíčků. Potom stejným způsobem připevníme do rámů díly S2.
Přepravní bedna Přepravní bedna Boční stěny bedny V zapadají přesně do rámu a opírají se o stěny S1 a S2 aby nepropadly dovnitř. Zadní stěnu opět přilepíme epoxidem k dílům S1 a S2 a v rozích zafixujeme kováním. Použil jsem kovové pásky ze stavebnice Merkur. Lze je ale stejně dobře udělat třeba z kousku slabé překližky.
Přepravní bedna Čelní stěna je otevírací. V dolních rozích jsou namontovány rohové prvky, za které se víko zasune. Udělal jsem je opět ze stavebnice Merkur, ale stejně dobře jdou udělat z kousku slabé překližky a pod.
Přepravní bedna V horní části se pak víko zajistí pomocí otočných západek. Pokud nemáte k dispozici Merkur jako já, tak stačí kousek lišty a pod.
Přepravní bedna Nakonec z pevného pleteného pásu jsem udělal madlo. Je přichyceno pomocí čtyř samořezných vrutů.
Přepravní bedna Z dřevěných rohových lišt si nařežeme čtyři kusy, jejichž délka je vzdálenost mezi rámy. Tyto lišty potom nalepíte na rohy bedny.
Přepravní bedna Přepravní bedna Hotová bedna před nalakováním.

 

   Tím je bedna hotová. Ještě zabrousíme a celou bednu nalakujte několika vrstvami laku na dřevo. Bedna je poměrně lehká, manipulace s víkem snadná a model při přepravě ochrání dostatečně. Pokud máte po ruce materiál, tak její sestavení nezabere víc než jeden den.

 Keba