Remorkér Žehlička

20.2.2005

 

   Když začaly na MoNaKu úvahy o tlačení udělal jsem Agátu. A na Tug Towing jsem si vzpomněl na starý plánek modelu podobného remorkéru. Keba mě požádal o postup stavby a tak to nějak na pokračování udělám.

 

Žehlička Žehlička Žehlička

 

Stavba

 

   Stavět jsem začal vyřezáním paluby a dna.Vytvořil jsem nějaká žebra odpovídající výšce boku.Protože se mi nelíbil tvar zádě pod vodoryskou,došlo na malou úpravu, spočívající v přeříznutí dna do jakéhosi výřezu do „V" a úpravě výšky dvou zadních žeber.

 

Žehlička

 

   Celá loď je lepena lepidlem na plovoucí podlahu,dnem vzhůru. Materiál překližka, zbytky balzy. Potah je z presspanu. Vrtule průměr 40mm je stará co jsem kdysi koupil na plánovanou stavbu modelu lodi Orava. Hřídel jsem našel co zbyla z Korála a motor Speed300 je z párkrát spadlého elektroletu. Kormidlo je staré už ani nevím co to bylo za model, pouze je zvětšeno balzou a vybroušeno do profilu.


Žehlička Žehlička Žehlička


Uložení serva kormidla

 

   Materiál a díly jsou opět co dům a domácí dílna dala. Až postoupím ve stavbě napíšu a vyfotím další. Stavba je tak jednoduchá, že je asi zbytečné se moc rozepisovat.


Žehlička Žehlička

 

   Po usazení kormidelního serva a instalaci táhla jsem uzavřel druhý bok a záď. Zlehka překytoval, obrousil a natřel. Barevná kombinace asi mi už zůstane u většiny modelů stejná podle odstínů co mám doma.

 

Žehlička

 

   Barvy schnou pokračuji kabinou. Docela jsem si oblíbil Presspan. V práci nám občas zbyde. Dá se střihat nůžkama, slušně řezat lámacím nožem a lepit prakticky čímkoliv. Pro první chycení jsem použil Loctite 4sta něco.

 

Žehlička

 

  Několik pohledů na kabinu. Vnitřní kouty jsem vymáznul lepidlem na plovoucí podlahu (Ponal).

 

Žehlička Žehlička

 

   Po zaschnutí budky. Zkusil jsem usadit do paluby. Budu muset drobet dobrousit díru v palubě.

 

Žehlička

 

   Po zaschnutí nátěrů jsem přilepil oděrovou lištu (nosník smrk 3x2mm). To je vidět v pozadí kabiny.

 

Žehlička

 

Tak to je pro tentokrát vše.

 

3.část

 

   Model má ploché dno takže je nutné dodat zátěž. Po zkoušce na vodě jsem ji přilepil,aby se neposouvala. Jsou to staré podložky,šrouby s maticemi.

 

Žehlička


   Pokračoval jsem přilepením pultrů na přídi. Jsou z kulatiny průměru 8mm co doma zbyla (už nevím z čeho). Příďové zábradlí je z AL svářecího drátu průměru 2mm.

 

Žehlička


   To samé jsem vyrobil na zádi. Zábradlí jsem se pokusil natvarovat do jakého si vlečného oblouku (v hantýrce šlepígl). 


Žehlička Žehlička


   Dále jsem přilepil na záď i na příď docela pěkný odbíječ z těsnění do oken. Původní lepenka moc nedržela tak jsem pomohl vteřinovým lepidlem.


Žehlička Žehlička


   Správná loď musí mít i nějakou vindu, našel jsem jednu v šuplíku. Dříve Graupnerův Neptun (chudák zkusil vodu jen ve vaně) 


Žehlička


   Kabina je obroušená, natřená a přilepený komín z jakési borové kulatiny, prý to původně bylo na výrobu štětců. Výfuky pomocných motorů jsou "Kebovy" brčka. 


Žehlička


   Vlečné pachole se mi na snímku trochu rozmázlo, ale je ze silnější kulatiny než pultry. Provrtáno a provlečeno až na dno a zalepeno. Na kolíky jsem navlékl překližku. 


Žehlička


   Paluba, oblouky pultry, komín a výfuky natřeny. Zatím se mi to líbí. Ještě udělám hasící, záchranné a navigační prostředky.


Žehlička


Dnes tedy vše a pokrčovat určitě budu!

 

Fotky z první plavební zkoušky remorkéru.

 

Motor třístovka Mabuchi , vrtule čtyřlistá průměr 45mm, pohon na přímo, baterie šesti článek 1400mAh ze starého notebooku. Remorkér asi pojmenuji "ATLAS", na plný plyn je to silák a dost dobrá manévrovatelnost.

 

Žehlička Žehlička

Žehlička Žehlička

 

Dokončení

Protože už jsem dodělal pár doplňků pro Atlase,tak je konečně hotov.

 

 Žehlička

Zde jsou funkční světla-poziční i pracovní.

 

Žehlička

Jméno , záchr.kruh,velký větrák,dveře.

 

Žehlička

Při dlouhém ježdění se motor přece jen dost hřeje,dodělal jsem taky chlazení.

 

 Žehlička

Celkový pohled na hotový model.
 

Libor Mraz