Profily maket - Stoltera

(30.9.2005)

 

   Stoltera je záchranářská loď, jejíž maketu si postavil pan Šesták z Kroměříže. Pan Šesták je mezi lodními modeláři velmi známý a jeho makety vždy patřily k těm nejlepším.


   Model je postaven v měřítku 1:33 a patří do soutěžní kategorie F2A kde samozřejmě s ní pan Šesták také soutěží.

 

   Pohon modelu obstarávají dva motory MABUCHI 280. Motory jsou na lodní hřídele napojeny napřímo pomocí spojek, přičemž každá má dva kardanové klouby. Každý motor je odrušen pomocí trojice keramických kondenzátorů. Motory jsou přišroubovány k plechovým čelům a ty jsou vlepeny do trupu. dva lodní hřídele je udělán přes převodovku s poměrem cca 3:1. Hřídele jsou s převodovkou spojeny pomocí kardanových spojek. Lodní šrouby byly vyrobeny z mosazi přesně podle plánu. Otáčky motoru jsou řízeny pomocí odporového regulátoru. Jednoduché a velmi spolehlivé. Napájení dodávají dva NiCD akumulátory (čtyři články) o kapacitě 1,2 Ah.

Stoltera

   Model je ovládán klasicky pomocí dvou kanálů. Jedno servo je určeno pro kormidla a druhé pak posouvá jezdce na odporovém regulátoru otáček motorů.

 

   Trup modelu byl postaven klasicky. Žebra byla vyřezána z překližky, upevněna na montážní desku dnem vzhůru a celý trup je plaňkovaný. Vnitřek trupu byl laminován. Z vnější strany je trup laminován, vykytován a vybroušen. Na dně trupu jsou přilepena olověná závaží pro dovážení modelu.

 

   Nástavba je propracována do všech detailů, což dokazují snímky, které si můžete prohlídnout. Z trupu je nástavbu možné sejmout celou. Dosedá na límec, který je udělám kolem montážního otvoru v trupu aby do něj nezatékala voda. Použité materiály jsou hlavně dřevo, plast a laminát.

Stoltera

   Jízda modelu působí velmi realisticky a na hladině se chová naprosto nezáludně. Perfektně sedí. Dvojice lodních šroubů se dvěma motory poskytuje dostatečný výkon i pro svižnější plavbu při které se vytváří elegantní příďová vlna. Při couvání opět díky dvojici lodních šroubů nemá model žádný problém a drží směr.

 

Obrázková galerie

Stoltera - obrázková galerie

kliknutím na obrázek otevřete galerii

Keba