Lodička z kůry - ale na "dálku"!

17.9.2002 

   Snad skoro každý lodní modelář když byl kluk si vyřezal lodičku z borové kůry. Není to tak dávno co jsem také jednu o prázdninách pro dědi vyřezal. Nějak přežila jejich hrátky a protože jsem jedno odpoledne neměl co dělat, udělal jsem ji na dálku :-)

 

   Pohodlně se s ní můžete prohánět na větší louži a nebo doma v bazénku či ve vaně. Pluje vpřed, vzad nebo stojí na místě, kormidlo ovládá plynule do obou stran. Všude si ji můžete vzít sebou. Je totiž doslova v kapesním provedení. A její cena je zanedbatelná.

   Základem se stala lodička z pěkného kousku borové kůry. Dlouhá je 13 cm a široká maximálně 6,5 cm. Pohon a ovládání kormidla obstarávají dva miniaturní 3V motorky. Dálkové ovládání jsem vzal z jednoho autíčka, které jsme zakoupili v jednom hračkářství a nikdy pořádně nejezdilo. Jako zdroj jsem do loďky nacpal starý akumulátor z mobil (BOSCH608). Kormidlo je vyrobeno z kousku měděného plechu, vypsaných a náplní. Lodní hřídel je z vypsané náplně do propisky, kousku silonové struny do sekačky a bužíky. Z odřezků balsy je slepena těsnící komůrka na vazelínu. Lodní "šroub" je vystřižen a vypilován z měkkého hliníkového plechu. Všechno je lepeno tavným lepidlem. Trup jsem pro jistotu lehce zakytoval a přelakoval bezbarvým matným lakem. Celé to pak na vodě pluje dosti rychle. Ponor je trochu větší a tak budou pro jistotu zvýšeny boky.  Jak vše vypadá a funguje je zřejmé z připojených obrázků. Ještě zbývá vyrobit nějakou nástavbu a je hotovo.

P.S. 

Když jsem tohle bastlil, tak mě napadlo, že možná by nebylo by špatné kdyby vznikla nějaká soutěžní třída plovoucích mini-rc-maket :-)

 

Několik pohledů na lodičku jak je vše uspořádáno.

popis vnitřního uspořádání

jak loďka pluje - moc nechybí a bez zvýšených boků je z ní ponorka :-))

"RC" vysílač