Deník ze stavby Pilota 24

předchozí části, část: 15, 16, následující části

 

15.část

50. den

 • Výroba formy pro odlévání plechů paluby.
   Profilovaný plech (cca 180,-) od firmy Litomyský mám už doma a konečně dorazil do drogérie i objednaný Lukopren N 1522 a Lukopren Separátor (ten je potřeba objednat zvlášť). Tak jsem se tedy v sobotu pustil do odlévání formy na výrobu plechů, kterými hodlám pokrýt palubu.

Zdroje, ze kterých jsem čerpal informace jsou zde:

Obrázky

Tady mám vše připraveno k odlití formy:
 • Lukopren je odměřen ve víčku. Rysku jsem označil fixem podle stejného množství vody.
 • V šedém víčku je líh pro okamžité očištění pipety od katalyzátoru.
 • Na pipetě jsou vyznačené rysky fixem, abych je v tom fofru nemusel luštit.
 • Plech je přilepený sekundovým lepidlem k laminátové podložce a rámeček, vyrobený z Lega, je fixován páskou.
 • Na plech ve formě je nanesen separátor štětcem, ale myslím, že toho nebylo třeba.
 • Dvě závaží z činky přišly ke slovu při zbavování směsi vzduchových bublinek (viz. další body).
Forma s nalitou směsí. Protože povrch nebyl v rovině, dolil jsem do formy později až po okraj sádru a tak jsem vytvořil rovnou podložku použitou při pozdějším odlévání.

Pokud ale budu ještě nějakou takovou formu vyrábět, udělám si rámeček z lišt, doliju směs až k hraně a zarovnám ji stěrkou. Nebudu se pak muset otravovat se sádrovým ložem (které mi už nadvakrát prasklo).

Formu jsem zatížil závažím, přiklopil víkem (pro ohřev potravin v mikrovlnce) a přes otvor ve víku jsem pomocí vysavače odsával vzduch a snažil se tak zbavit směs bubllinek. Trochu to pomohlo, ale (náš) vysavač je na to asi slabý.
Rozebírání formy. Všimněte si, jak Lukopren zatekl i do nejtenších spár mezi kostkami Lega. Adheze směsi k rámu je minimální, takže stačí opatrně rozebírat.
Hotovo. Forma i matrice. Všimněte si schopnosti Lukoprenu perfektně kopírovat povrch.

Jen tak na okraj. I když profil není přesně podle mých představ, je nejblíže tomu, co jsem potřeboval.

51. den

 • Nástřik trupu a pažení (zábradlí).
 • Nástřik trupu pod čarou ponoru.
 • Nástřik vodorysky.
   Dnes se mi snad podaří dostat trup do stavu, že se na něj budu moci zase podívat se zalíbením.

   Vše nemám zdokumentováno, ale s drobnými změnami to proběhlo stejně jako první pokus (popsaný v předchozích dílech). Oranžovou jsem stříkal pouze k čáře ponoru, pak jsem obrousil smirkem č.1000 lem vzniklý z barvy v místech maskovací pásky. Lem jsem také obrousil po nástřiku zelené barvy.

Obrázky

Zamaskovaný trup připravený k nástřiku vodorysky a oděrné lišty (ta je v originálu gumová). Při maskování je tentokrát použita páska Tamyia šířky 6 mm (v délce 15 m stojí do 50,-). Pracovalo se s ní příjemně, budu ji používat pro náročnější povrchy (různá zakřivení a pod.).
Detail zádě. Zbytek trupu je maskován normální páskou.
Tady se mi málem vymstilo, že jsem poctivě nepřilepil jednotlivé vrstvy pásek přes sebe. Ta černá tedy pěkně zatéká. Každopádně je mi záhadou, proč se postup barvy zastavil na konci tenké pásky, že by kouzlo?

Všimněte si matného povrchu kolem vodorysky, který vznikl obrušováním zaschlé barvy v okolí maskovací pásky při předchozích nástřicích. Ve finále barvu vyleštím.

Tak a hotovo. Tato vodoryska vypadá rozhodně lépe než ta minulá.
Můžete se kochat...
...i nástavbami.

52-54. den

 • Interiér kormidelny.
 • Pár detailů na nástavbách.
Protože je v dílně zima jako v psírně, zabýval jsem se v těchto dnech interiérem kormidelny (toto je mi dovoleno v kuchyni). Vzorem mi byly různé snímky z podobných lodí. Bohužel netuším, co je umístěno v zadní části, takže se mi snad něco duchaplného podaří vymyslet.

Vše je vyřezáno z plastikové výstražné tabulky Zákaz vstupu a slepeno hustým sekundovým lepidlem.

Obrázky

Stůl, kormidelní stojan, v pravém rohu topení. Na podlaze gumové rohože vyrobené z prvního zkušebního odlitku plátů paluby.
Pohled z pravoboku do kormidelny. Použivám akrylátové barvy Agama (tedy zatím bílou a černou), zbytek mám objednaný podle vzorníku.
Pohled z levoboku do kormidelny. Přetáhnutí černé barvy si nevšímejte, už je to začištěno oškrábnutím skalpelem.
Stav nástaveb. Hotovy jsou rámy dveří (potřeba zasklít, vyplaňkovat a obrousit na přesný rozměr), nějaké bedny na nářadí (chybí natřít dřevěné latě na zeleno a přilepit je), ventilační hříbky jsou už napevno.

Podle fotografií je na přední nástavbě nějaký člun na stojanu. Bohužel, jak přesně vypadá, není z fotografie patrné.

V popředí je první odlitek paluby.
Při oddělování od podložky (nikoliv formy) se roztrhnul, musím použít jiný separátor, asi něco na voskové bázi, třeba vosk na parkety. Odléval jsem z Epoxidu 1200, ale peklí mě dlouhá doba schnutí, obtížné dávkování tak malého množství a taky jeho hustota. Snad někde vypátrám něco vhodného na odlitky. Zatím jsem zkoušel Dentakryl (po nalití se forma vlivem jeho deformací vydula), Purex (málem jsem formu zničil, neboť drží v dírkách více než navzájem, takže musím čistit každou zvlášť).

Četl jsem něco o Translux D150 od Axsonu, ale je toho skoro 2 litry za 1500,-, což se mi jeví býti zbytečné.

Hmm: Internet je zajímavá věc. Hledám, jak se správně píše Dentakryl (Y/I) a v třetím odkazu najdu návod na domácí výrobu Napalmu, Super napalmu a Pyrogelu...

Ještě pohled na přední nástavbu. Drobky na dveřích jsou elektrostaticky držící zbytky po broušení a při focení jsem je přehlédl.

 

16.část

55-56. den

 • Nové formy pro odlévání plechů paluby.
 • Dokončení několika detailů.
   Jak to tak vypadá, budou následující popisy kapku zmatené, protože se začínají některé činnosti prolínat (než něco uschne, tak se dělá něco jiného). V rámci možností se však pokusím seskupit činnosti dle logické návaznosti, případně sdružit několik dní dohromady.

Obrázky

Když jsem psal v minulém díle, že příště si udělám rámeček z lišt, netušil jsem, že to bude tak brzy :).
Rámečky jsem vyrobil rovnou čtyři (z lišt 5x2), ale nakonec jsem na nové formy použil pouze dva.
Na obrázku je držák na kelímek k míchání epoxidu. Po dvou pokusech mám konečně postup, který je, i s mýma rukama, opakovatelný:
 • Po zelenou rysku na kelímku (13 ml) naleju pryskyřici.
 • Protože mám ve sklepě pěknou zimu (15 st.), pryskyřici v kelímku zahřívám horkovzdušnou pistolí do tekuta (stejnýmj způsobem si pomáhám i při jejím nalévání).
 • Do kelímku přidám 10 kapek barevného pigmentu (hnědý), aby to při případném oprýsknutí barvy vypadalo jako rez.
 • Pořádně zamíchám, případně opět dodám teplo z pistole. Ke konci nemíchám moc zuřivě a spíš se snažím, aby případné vzduchové bublinky vyprchaly.
 • Natáhnu do stříkačky 1 ml tužidla (správně je 0.91 ml), pokud dáte víc, bude výsledná barva hodně do modra.
 • Přidám tužidlo do kelímku a důkladně promíchám, raději teď nezahřívám, kouří to samo...
 • Zatímco nechám lepidlo odstát, nahřeju formy tak, aby byly příjemně teplé.
 • Naleju epoxid do formy, nosníkem rozpatlám po její ploše, občas přihřeji pistolí, nespěchám, dám šanci bublinkám vyprchat. Když je všechno tak akorát, nechám formu i 10 minut v klidu.
 • Ohnu po délce plastovou fólii (z přední strany nějakého manuálu), opatrně ji položím do prostřed formy a pomalu ji narovnávám tak, aby před sebou vytlačovala vzduch. Pak na formu položím dva rovné kousky dřeva či plechu a zatížím nějakým železem.
Formy překryté fólií, kouskem lamina a zatížené tím, co bylo zrovna po ruce.
O 24 hodin později... Z pravé formy je už sloupnutá fólie (jde to velice lehce). To hnědé je epoxid, koukám, že množství jsem zrovna neodhadnul a kapku ho přeteklo, ale nevadí, na funkci to nemá vliv.
Vyjmutí odlitku z formy. Pomáhám si šroubovákem, potom špicí z kola. Problematický je akorát přebytečný epoxid, který drží na rámečku a je potřeba ho v těchto místech opatrně naříznout.

U podobných formem by asi nebylo na škodu odlít dokola žlábek na přebytečnou hmotu.

Tak a je to venku. Oba jsou v pořádku, forma i odlitek.
Ještě detail...
Podařilo se mi dokončit některé detaily a lavičky dostaly zelený nátěr.

Po několikerém dotazu rejpalů (dcera, druhá dcera, manželka a její matka, a jim podobní... ještě že kocour neumí mluvit a pes mi do modelaření nekecá) jsem se rozhodl vyrobit dveře do kormidleny otevírací. Po několikerých neúspěšných pokusech (panty z brýlí jsou moc velké, trubičku z injekční jehly neumím spájet, a pod.) se mi podařilo vyrobit panty z dutinek, které (snad) používají elektrikáři a z proužku měděného plíšku. Dutinky a protikusy pantů jsou položeny mezi dveřmi. Čepy budou ze špendlíků.

57. den

 • Střecha kormidelny.
Dneska jsem stihnul akorát nahrubo vyrobit střechu kormidelny.
Nějtěžší bylo vyrobit pomocný rámeček. Nalepit na něj lišty už byla brnkačka.

Rámeček jsem nakonec poskládal z lišt, ty jsem přidržel na místě určení kramlíky a nabodoval epoxidem. Po zaschnutí jsem opatrně nalepil strop.

Sedí.

Teď ještě vymyslet, jak vyrobit poziční světla a případně, jestli (a jak) vyrobit anténu radaru tak, aby se otáčela.

 

Pokračování příště...

 

předchozí části

Pavel Riedl