Stavba remorkéru - MONAKO I.

23.2.2005

 

předchozí část

 

Paluba

  

   Měli byste mít instalovaný dobře fungující pohon a kormidlo. Znovu vše pečlivě překontrolujte. Budete totiž lepit palubu. K tomu budete potřebovat lepidlo Purex a Kanagom, ostrý modelářský nůž a ostré nůžky.

 

Palubu jste si již obkreslili dříve. Nyní ji vystřihněte s přesahem cca 0.5mm a vyzkoušejte jak bude pasovat do trupu. Podle potřeby zastřihávejte, aby paluba zapadla na svoje místo co nejtěsněji a přitom se nikde nedeformovala. Paluba by měla lícovat s dolními okraji otvorů vyříznutých v bortu. Potom do paluby vyřízněte ostrým nožem přístupový obdélníkový otvor a naposledy palubu vyzkoušejte. Pak na dřevo naneste lepidlo Kanagom a na zbytek lepených ploch Purex. Palubu přiložte a po celé ploše ji zatěžkejte, aby se dobře přilepila. Je potřeba pracovat trochu rychleji, aby Vám lepidlo nezaschlo.

Návod

Návod

Po zaschnutí paluby uděláte límec vstupního otvoru v palubě. Bude bránit zatékání vody v případě že by se dostala na palubu. Udělejte jej podle nákresu. Lišty lepíte lepidlem Kanagom na vnitřní hranu otvoru v palubě. Dbejte na jejich vzájemnou kolmost a i kolmost vzhledem k palubě. Na tomto límci budou posazeny nástavby. Při lepení si můžete dobře pomoci lepící páskou, kterou lišty do zaschnutí lepidla zafixujete.

Návod

Z lišty 2x5mm olemujte trup z vnější strany. Spodní lištu nalepte přesně v úrovni paluby pomocí lepidla Kanagom. Lepit začněte od zádě směrem k přídi. Lišta začíná v místě, kde je na zádi snížen bort. Nejdříve ji nalepte na rovnou část trupu. Po zaschnutí lepidla zbytek lišty přilepte s přesahem přes příď. Stejně nalepte lištu i na druhém boku trupu. Potom lišty na přídi přesně zařízněte s rovnou plochou přídě a zabruste. Horní lišta je zároveň s horním okrajem bortu. Nejdříve nalepte lištu na přídi od rovné plochy po první snížení bortu od přídě. Pak nalepte šikmou lištu spojující horní a dolní lištu. Dále nalepte lištu na zbytek bortu. Na přídi pak nalepíme pod stejným úhlem dvě špejle mezi horní a dolní lištu. Postup lepení lišt ukazuje nákres. Krátkou lemovací lištu v úrovni paluby také nalepte mezi dva otvory v zadním sníženém bortu. Z pásku tvrzeného polystyrénu nebo ker´tonu udělejte horní lem bortu. Je široký 5mm a lemuje bort v celé jeho délce, kromě snížené části na zádi. Nejlépe to ukazuje obrázek.

Návod

 

Ze stejného materiálu jako jste udělali horní lem bortu udělejte i jeho výztuhy. Rozměry jsou na nákrese. Výšku raději změřte podle skutečnosti na vašem modelu. Podle nákresu výztuhy nalepte svisle na vnitřní stranu bortu. Vzdálenosti mezi jednotlivými výztuhami (zelené čárky) uvádějí červené číslice. Rozměry vzdáleností nejsou nikterak kritické a jistá tolerance je povolena. K lepení použijeme sekundové gelové lepidlo a nebo opět Kanagom.

Návod

 

   Na závěr celý trup natřete směsí laku a pudru. Namíchejte si cca 2dcl takové hustoty, aby po nanesení štětcem se lak ještě slil do hladké plochy. Takto zahuštěným lakem natřete úplně celý trup. nevynechejte jediné místo. Všechny spoje pečlivě přelakujte. V případě, že vám lak někde steče nedělejte si s tím těžkou hlavu. Půjde to hladce vybrousit. Vrstev postupně naneste minimálně pět. Lakem šetřit nemusíte. Má výborné plnící schopnosti a případné drobné škvírky jdou s ním dobře vyplnit. Zasychá prakticky za štětcem a tak to jde rychle. Znovu zdůrazňuji, pečlivě nalakujte každičké místo, hlavně hrany. Trup musí vypadat jako by byl celý zalitý to nějaké průsvitné hmoty. Nalakujte i límec kolem vstupního otvoru v palubě (i z vnitřní strany). Pozor na lišty! Voda se k nim nikudy nesmí dostat. Po nalakování dejte trup nejlépe k topení nechejte několik hodin dobře proschnout.

 

Úvazníky

 

   K výrobě úvazníků bude potřebovat dřevěnou kulatinu o průměru 6mm a 4mm. Dále drát o průměru 34mm. a ještě přibližně 1mm. Mě se jako zdroj materiálu výborně osvědčily dvě pletací jehlice a kulatina na výrobu spojovacích dřevěných kolíčků (při výrobě nábytku). Lepit budete Purexem, rychleschnoucím epoxidem a sekundovým lepidlem.

 

Příďový úvazník je tvořen jedním sloupkem z kulatiny o průměru 6mm. V podélné ose trupu 25mm od přídě vyvrtejte v palubě otvor stejného průměru hluboký 30mm. Z tvrzeného polystyrénu nebo kartónu vystřihněte kolečko o průměru 7mm a nalepte jej gelovým sekundovým lepidlem na jeden konec úvazníku. Ve vzdálenosti 10mm od tohoto kolečka provrtejte úvazník a prostrčte drát o průměru cca 1mm dlouhý 13-15mm. Viz. nákres. Úvazník zalepte Purexem do otvoru tak hluboko aby nad palubou měl výšku 43mm. Návod
Podobně udělejte dva úvazníky na zádi. Rozměry najdete v nákresu. K lepení použijte opět Purex. Úvazníky nemají příčku jako úvazník na přídi. Kolečka na horní konec úvazníku snadno vyrobíte pomocí klasické kancelářské děrovačky. Návod

Návod

Hlavní úvazníkzákladnu vyrobenou z překližky silné 5mm. Nejdříve podle nákresu rozměřte a potom vyřízněte destičku. Vyvrtejte otvory pro sloupky úvazníku. Zkosíte hrany základny zhruba pod úhlem 45° a v každém rohu horní strany vyvrtáte otvor o průměru cca 0,5-,08mm. Sloupky úvazníku provrtáte podle nákresu a z drátu o průměru 3mm uříznete příčku. Epoxidem vlepíte sloupky úvazníku do základny a propojíte příčkou. Na konce příčky a vrcholky sloupků sekundovým lepidlem nalepte opět kolečka. Do otvorů v rozích základny vlepte sekundovým lepidlem obyčejné špendlíky a ty potom zakrátíte tak, aby ze základny trčely max. 3mm. Nakonec si vyznačte a vyvrtejte v palubě otvory podle špendlíků v základně úvazníku a epoxidem úvazník přilepte po celé ploše k palubě. Nakonec všechny úvazníky natřete směsí laku a dětského zásypu. Dejte si pozor aby nikde nebyla sebemenší dírka v místě, kde úvazník prochází palubou. Návod

Návod

 

Nátěr trupu

 

   Tím je trup lodě prakticky hotový. Nyní jej opatrně přebruste jemným skelným papírem. Dávejte si pozor abyste se neprobrousili až na papír! Když se Vám to přeci jen náhodou podaří, tak místo ihned opravte! Po vybroušení je trup připravený ke stříkání.

   Nejdříve zamaskujte vstupní otvor do trupu, místo kde prochází hřídel kormidla trupem a lodní šroub. Mě se k tomu osvědčila smršťovací potravinová fólie a malířská papírová maskovací páska. Nejdříve celý trup nastříkejte kytem ve spreji. Jakmile zavadne, ihned sundejte maskování a nechejte kyt dobře proschnout. Pak jej můžete ještě jednou jemným brusným papírem lehce přebrousit a případně ještě jednou trup stříknout.

   Na trup si narýsujte 5mm širokou čáru ponoru, jejíž spodní okraj je 33mm nad dnem trupu v jeho střední části. Jakou zvolíte barevnou kombinaci záleží jen na Vás. Příklady kombinací:

  • klasika: pod čarou ponoru je červená, čára ponoru bílá, trup černý, nástavby bílé.

  • MONAKO: pod čarou ponoru červená, čára ponoru bílá, trup světle modrá, nástavby bílé se světle modrými doplňky.

  • bordó: pod čarou ponoru je trup černý, čára ponoru bílá, trup vínově-červený a nástavby bílé s vínově červenými doplňky.

   Paluba má klasicky zelený nátěr. Použil jsem akrylátové autolaky. Nejdříve nastříkejte část trupu, která bude pod čarou ponoru. Potom horní část trupu a nakonec nastříkejte čáru ponoru.

 

Návod Návod Návod

 

   Maskování sundejte ihned poté, co barva přestane lepit. Nenechávejte barvu na papírové pásce zasychat několik hodin. Může se stát, že se barva do pásky vpije a pak nejde snadno sundat. Já jsem si takto poškodil okýnka na horní nástavbě a nepodařilo se mi tuto chybu stoprocentně opravit.

 

Vyvážení trupu

 

   Nyní můžete do trupu zabudovat přijímač, regulátor a udělat lože pro baterii a celou sestavu vyzkoušet na funkčnost. Hlavně si zkontrolujte plynulost chodu kormidla a rovnoměrnost výchylek na obě strany. Motor musí otáčet lodní vrtulí rovnoměrně bez slyšitelného kolísání otáček.

   Můžete provést základní vyvážení trupu. Napusťte si do vany trochu vody a dejte trup na hladinu. S největší pravděpodobností bude potřebovat zátěž na zádi, aby byla celá ponořená až po čáru ponoru a podle použité baterie i něco na přídi. Těžiště trupu by se mělo nacházet cca v první třetině délky trupu. Závaží si podle možností udělejte vyměnitelná, ale nesmí se v trupu při jeho náklonu samovolně pohybovat!

 

Nástavby a stožár

 

   Nástavba je rozdělena na dvě části. Kajuty a kryt. konstrukčně se jedná o jednoduché díly. K výrobě obou částí budete potřebovat stejný kartón, kterým jste potahovali trup a nebo tvrzený polystyrén stejné tloušťky. K lepení jednotlivých částí budete potřebovat lepidlo Kanagom (na kartón) a nebo sekundové lepidlo (tvrzený polystyrén). Jednotlivé díly vyřezávejte podle ocelového pravítka ostrým modelářským nožem. Jakmile se vám bude zdát, že nůž už hůře řeže, ihned jej zalomte a nebo ostří vyměňte. K vyztužení dílů budeme potřebovat smrkovou lištu 2x5mm. Budou stačit různě dlouhé kousky (odřezky). Na povrchovou úpravu použijete stejnou směs laku a pudru (zásypu) jako na trup.

 

Nejdříve si na kartón překreslete jednotlivé díly.

Díly potom pečlivě vyřízněte. Hrany ohybu hluboce nařízněte a ohněte podle pravítka. Můžete vyříznout jednotlivé stěny a nástavby lepit tzv. "na tupo". Já jsem volil ohyb, je to méně pracné.

Návod

Slepte horní část přední nástavby a proveďte její vyztužení nalepením smrkových lišt 2x5mm na vnitřní stranu podél spodního okraje a tři lišty napříč na střechu (viz. obrázek).

Návod

Vyřízněte mezi zadními okny oválný otvor a přiložte komín a vyřízněte stejný otvor v komíně (viz. obrázek). Povedou tudy kabely k pozičním světlům v případě, že se rozhodnete udělat si model s funkčním osvětlením.

Návod

Protáhněte si vodiče. Nejlépe tenká lanka. Z vnitřní strany je zajistěte kapkou tavného lepidla podobně jako na obrázku. Na strop horní části nástavby můžete nalepit jednu vysoce svítivou bílou nebo žlutou LED k osvětlení vnitřních prostor. Návod
Sestavte komín a vyztužte jeho svislé hrany smrkovými lištami 2x5mm. Návod
Nyní sestavíte spodní část přední části. Ještě předtím, než ji definitivně slepíte, vyzkoušejte jak pasuje na límec vstupního otvoru. Měla by jít nasadit ztuha, ale bez deformace. Jednotlivé díly slepte a opět do svislých hran vlepte výztužné lišty. Pozor - nezapomeňte přitom odečíst výšku límce. Kam přijdou nalepit lišty ukazuje nejlépe obrázek. Po proschnutí znovu vyzkoušejte, jak nástavba pasuje na límec. Musí dosedat až na palubu a neměla by se při naklonění trupu samovolně pohybovat. Nakonec nalepte střechu a podlahu ochozu. Odměřte kde bude přilepený komín a ve střeše dolní části nástavby pod komínek vyřízněte otvor kudy budou protaženy kabely. Návod
Přilepte komín mezi zadní okna horní části nástavby. V místě těsně nad střechou udělejte uprostřed do stěny komína otvor. Budou tudy protaženy kabely osvětlení na stožáru. Potom nalepte lem střechy. Nalepte zábradlí ochozu těsně při okraji. Ohyb proveďte těsně před nalepením o hranu stolu. Návod
Slepte zadní část nástavby a vyzkoušejte jak pasuje na snížené části límce kolem otvoru v palubě. Zadní kryt by měl jít nasadit opět těsně bez deformace. Vyvýšená část přijde nasadit na vyvýšenou část límce. Okraje krytu musí dosedat až k palubě. Pomocí smrkových lišt opět vyztužíte hrany. Nasaďte zadní část krytu na límec a zatlačte jej co nejvíce dopředu. Pak nasaďte přední část tak aby těsně doléhala k té zadní. pokud jste pracovali přesně , tak k sobě přiléhají bez mezer. (pozor - na obrázku je zadní část nástavby ještě bez půlkulatého soklu tažného háku). Horní část přední nástavby zatím nelepte na tu spodní !

Návod

Z kartónu vyřízněte dveře, schody a 5 mm široké co nejdelší proužky-stupně. Dveře s kulatými rohy přijdou nalepit na dolní část přední nástavby 6 mm od horního okraje. Hranaté dveře na horní část podle obrázků. Z kousku drátu o průměru cca 1mm vyrobte panty z tenčího drátu potom madla a kliky dveří. Opět vám pomohou obrázky. Pozor při lepení pantů, aby dveře šli správně "otevírat" !

Návod

Návod

Na boční stěnu od ochozu si rozměřte jednotlivé stupně schodů. Pečlivě vyřízněte jednotlivé stupně a bočnici. Nalepte nejdříve stupně a ihned potom je zafixujte bočnicí. Snažte se pracovat co nejpřesněji. Moc křivé schody nevypadají zrovna dobře. Po nalepení obou schodišť olemujte horní i dolní okraj spodní části přední nástavby. Olemujte také zábradlí ochozu a jeho horní okraj. Lemování nelepíte pouze na spodní okraj zadní stěny dolní části nástavby. Na horní části se nelemuje nic.

Návod

Návod

Z brček si uřízněte hlavní část stožáru a dvě podpěry. Konce podpěr mají úhel 45° Stožárem protáhněte dráty v případě, že budete dělat funkční osvětlení. Ze stožáru vodiče vyvedete těsně pod horní lávkou stožáru. Spodní lávka ponese anténu radaru, horní potom světla. Ve spodním okraji stožáru vystřihněte malý půlkulatý otvor. Ten při lepení stožáru sesouhlasíte s otvorem v komínu. Nejnáročnější operací je přilepení stožáru ke střeše a komínu. Lepenou plochu na brčku zdrsněte jemným brusným papírem Stejně tak i místa kam přijdou nalepit podpěry stožáru. Špendlíkem udělejte v těchto místech několik malých otvorů.  K lepení použijte gelové sekundové lepidlo. Toho dávejte opravdu jen pár kapiček. Nejdříve přilepíte stožár a potom přilepíte podpěry směrem k přídi tak, aby se stožárem svíraly úhel 45° a při pohledu shora mezi sebou 90°. Podélná osa lodi tento úhel potom půlí na 2x45°. Nakonec na stožár nasaďte lávky a přilepte kapkou gelového sekundového lepidla.

Návod

Návod

 

Povrchová úprava nástaveb

 

Návod   Po sestavení přední a zadní části nástavby provedete stejnou povrchovou úpravu jako s trupem. Obě části nástavby natřete minimálně třemi vrstvami laku, zahuštěného pudrem (zásypem). PNávodečlivě natírejte hrany! Po dokonalém proschnutí nástavby přebrousíte, případně opravíte nátěr a opět stříknete kytem ve spreji. Po zaschnutí přebrousíte případné nerovnosti a srazte ostré hrany. Probrousíte-li se někde až na papír, tak takové místo ihned opravte! Na obrázcích vidíte přední část nástavby připravenou na stříkání. Potom obě části nástavby nastříkejte v požadované barevné kombinaci. Nejdříve nastříkejte vnitřní části nástaveb, alespoň dvě vrstvy. Když barva zaschne,  nastříkejte nástavby z vnější strany. Pozor na stékání barvy! Nátěr nechejte pořádně proschnout a mezi tím si můžete připravit další pokračování stavby.

 

Interiér horní části přední nástavby

 

NávodZ průhledné fólie kterou získáte z různých obalů (je jí všude dost) si nastříhejte obdélníkové pásky přesahující cca o 3 - 5mm rozměry oken. Nalepte je z vnitřní strany horní části nástavby. Lepený spoj můžete ještě pojistit kapkou tavného lepidla. Kdo chce může i zapracovat na interiéru. Pod okny udělejte přes celou šířku nástavby pult a nalepte na něj různé krabičky, které budou představovat rádia a různé přístroje. Nezapomeňte na kormidelní kolo. V zadní části můžete v prostoru mezi okny udělat mapovací stůl.

 

Kompletace nástaveb

 

   Horní část přední nástavby nalepte na spodní tak aby čelo horní nástavby perfektně přiléhalo k zábradlí ochozu po celé ploše. K lepení použijte lepidlo Kanagom. Zkuste nasadit obě nástavby na límec kolem vstupního otvoru v palubě. Pokud jste pracovali přesně, jdou nástavby nasadit ztuha, ale přitom se nedeformují. jejich spodní okraj doléhá až k palubě. Kdyby se Vám stalo, že nástavby budou volnější, nalepte na jejich vnitřní stranu k dolnímu okraji proužek papíru a přetřete jej barvou. Ještě nalepte podle obrázků dvířka. Pod zadní boční okna na horní nástavbě ty menší a na zadní rohy dolní části nástavby ty větší. Na obrázku vidíte, jak by měl asi vypadat výsledek vašeho snažení. Model na obrázku má pouze navíc již udělané na zádi ochranné oblouky.

 

Návod

 

Ochranné oblouky na zádi

 

   K jejich výrobě se výborně hodí pletací jehlice o průměru 3-4mm. Jsou lehké, jdou dobře ohýbat a přitom pevné. Pokud je neseženete, kupte si v potřebách pro elektroinstalatéry hliníkový drát stejného průměru. Dále budete potřebovat čtyři trubičky s vnitřním průměrem podle průměru pletací jehlice nebo drátu a dlouhé 15-20mm. Jehlici ohněte podle nákresu. Trubičky nalepte opět podle nákresu epoxidem k výztuze bortu. Postupujte tak, že nanesete lepidlo, trubičky přiložíte a zasunete do nich ochranné oblouky. Pak necháte zaschnout. Mezi tím si z kartónu nebo kousku tvrzeného polystyrénu podle nákresu vyřízněte zesílení oblouků. Napalte je na oblouk tak, aby širší okraj přiléhal těsně k horním lemu bortu. Lepte opět epoxidem. Pozor - nelepit k bortu! Oblouky musí jít z trubiček vysunout !

 

Návod Návod

 

Oblouky nakonec nastříkejte stejnou barvou jako je barva trupu. Nezapomeňte natřít i trubičky do kterých se oblouky budou zasouvat.

 

Zábradlí

 

   Snad na žádné lodi nesmí chybět zábradlí a tak i na MONAKU I. nějaké uděláte. Dlouho jsem přemýšlel, jak jej udělat, aby to bylo co nejjednodušší. Nakonec jsem se dopracoval k řešení pomocí 33 kosmetických tyčinek a vázacího drátu o průměru 0,6mm. Dále budete potřebovat sekundové lepidlo, špendlíky, vrtačku s vrtákem o průměru 2,5mm, ostrý modelářský nůž.

Nejdříve podle nákresu do střech přední části nástavby vyvrtejte otvory o průměru 2,5mm. Stejný průměr by měly mít i kosmetické tyčinky, ale pro jistotu si to přeměřte. Tyčinky by měly být duté. Vrtejte velmi opatrně, na vrták netlačte, abyste jej spíše skrze papír nepropíchli.

nákres

Z kosmetických tyčinek odřízněte konce s vatou. Z odřezku lišt a kousku nějaké destičky si udělejte přípravek na výrobu sloupků zábradlí. Dvě lišty seřízněte na délku 32mm. Na destičku je nalepte rovnoběžně vedle sebe ve vzdálenosti 2,5mm což je průměr tyčinky. Vytvoříte tak žlábek. Na jednom konci nalepte kousek lišty kolmo na žlábek až těsně k lištám. Od tohoto konce si udělejte na lišty dvě značky po 10mm.

Návod

Vložte tyčinku do žlábku tak, aby jedním koncem doléhala až na konec žlábku. Návod
Modelářským nožem tyčinku podle lišt seříznete na délku 32mm. Návod
Potom pomocí silnějšího špendlíku (třeba zavírací) sloupek propíchněte v místech kde jsou dvě značky. Návod

 

Anténa

 

Návod   Ještě před tím, než se pustíte do kompletace zábradlí si udělejte dvě prutové antény na střechu vedle stožáru. Patu antény vyrobíte například tak, že vylomíte injekční jehlu z plastového nástavce, který se nasouvá na injekční stříkačku. Do nástavce vlepíte pružný drát dlouhý 160mm o průměru cca 1mm. Antény jsou dvě a nalepíte je epoxidem na střechu ve vzdálenosti 20mm od paty stožáru. Abych vyřešil problém s anténou od přijímače, provrtal jsem střechu a podlahu nástavby a prutovou anténu protáhnul skrz. Anténa od přijímače je tak ideálně maskovaná a nevyžaduje žádnou manipulaci ani sundávání během transportu.

 

Zábradlí

 

Sestavení zábradlí zahájíte tak, že z vázacího drátu si připravte vždy dva kusy dostatečně dlouhé. Navlečte na drát sloupky a upravte mezi nimi přibližně rozestupy. Pak do vyvrtaných otvorů zasouvejte sloupek po sloupku a podle potřeby tvarujte vázací drát. Aby byly všechny sloupky stejně vysoké, udělejte si opět jednoduchý přípravek z odřezku lišty a nebo dřívka podle obrázku. Zářez je hluboký cca 2-3mm a dlouhý 30mm což je výška sloupku. Sloupky srovnejte do svislé polohy a patu zapepte kapkou řídkého sekundového lepidla. Lepidlo zateče kolem sloupku do otvoru a dobře jej přilepí. Kde je mezi sloupky natažený drát ukazuje na nákresu modrá čára.

Návod

Z tenké plastové destičky (tvrzený polystyrén) nebo kartónu si nařezejte pásky široké 2,5mm. Podle vzdálenosti sloupků vyvrtejte v páscích otvory o průměru 0,5mm. V případě nouze je můžete opatrně propíchnout špendlíkem. Pásky musí být dostatečně dlouhé aby dosáhly od jednoho krajního sloupku ke druhému.

Návod
Z klasických špendlíků si nastříhejte 3mm dlouhé kousky s hlavičkou. Budete jich potřebovat stejně jako sloupků - tedy 33ks. Návod

Do každého sloupku zábradlí dejte kapičku gelového sekundového lepidla. Pásek položte na sloupky tak, aby otvory byly nad sloupkem a do každého otvoru zasuňte zkrácený špendlík. V místech, kde se pásky přesahují, je zastřihněte pod úhlem 45°.

Návod

Vaše snažení by mělo přinést výsledek jako je vidět na obrázku. Nejlépe ještě lepší. Rohy a konce zábradlí zakulaťte jemným brusným papírem. Celé zábradlí natřete bílou barvou.

Návod

 

Doplňky

Aby vaše loď vypadala alespoň trošku k světu, udělejte na ní pár doplňků. Ty opticky rozbijí velké zelené plochy a model se stane zajímavějším. Jejich výroba není nikterak náročná. Opět vystačíme s různými odřezky a zbytkovým materiálem.

 

Kryt přední ventilace

Z tenké plastové destičky (nebo kartonu) si vyřízněte dvě shodné bočnice a obdélníkové pásy. Rozměry najdete v tomto nákresu.

Návod

Dohromady lepíte sekundovým lepidle nebo Kamagomem (kartón). Případné drobné nerovnosti srovnáte jemným brusným papírem. Návod
Z plastové síťky proti komárům vyrobíte krycí mřížku vstupního otvoru, kterou před tím natřete na černo nebo na šedo. Ktyt potom nalepíte do středu před čelní okna, otvorem s mřížkou směrem k oknům. Návod

 

Zadní ventilátor

Rozměry pro výrobu zadního ventilátoru najdete v tomto nákresu. Horní část vyrobíte z plastové krytky na kovové nožičky nábytku za 3,50Kč, kterou zakoupíte v železářství, nebo jej vybrousíte z balzy Návod
Krytku seříznete na potřebnou výšku Návod
Z kousku balzy nebo vhodné kulatiny vybrousíte stojnu. Zhruba do jedné poloviny má tvar válce od poloviny výšky se směrem nahoru mírně zužuje. Dobře to jde vybrousit na vrtačce. Patu zesílíte nalepením pásku z hnědé lepící pásky. Návod
Nakonec nalepíte krytku na užší konec stojny. Nejlépe epoxidem. Celý ventilátor natřete šedou barvou a nalepíte jej na zadní část nástavby na levobok (pod zadní okna) opět epoxidem. Návod

 

Poziční světla

Rozměry pro výrobu zadního ventilátoru najdete v tomto nákresu. Jsou vyrobeny opět z tenké plastové destičky nebo kartonu. Z barevných LED naznačíte poziční světla. Jedno poziční světlo je červené. To přijde nalepit na levobok a druhé je zelené a to přijde nalepit na pravobok. K lepení použijte sekundové lepidlo. Světla nalepíte na zábradlí střechy horní části nástavby mezi horní lem a první vodorovnou příčku. Světla "svítí" směrem k přídi. Samozřejmě kdo chce může si je udělat svítící. Na zadní stranu pozičních světel můžete z tenké plastové destičky udělat dva obdélníčky široké 10mm, které budou sahat až na střechu (podlahu) a představují stojnu pozičního světla. Druhou možností jak nalepit poziční světla je přilepit je k zešikmenému lemu střechy.

Návod Návod

 

Závěr

   Tím je stavba remorkéru MONAKO I. hotová. Doufám, že Vám nečinila vážné potíže a že jste ji zvládli. Jak jsem už na začátku psal, nejedná se o žádnou maketu. Znovu opakuji, že byl kladen důraz na levnou a rychlou stavbu.

 


Upozornění

Pro všechny, kteří si "papíráka" MONAKOI. postaví, budou tyto stránky ve zvláštním seriálu postupně přinášet rady a návody, podle kterých budete moci svůj model vylepšovat aby vypadal co nejlépe. Přibudou záchranné vory a kruhy, vlajky, lana, světla, žebříky, skříňky, navijáky a další detaily. Také bude pro Vás připravena diskuse kam budete moci psát svoje rady, nápady či připomínky týkající se tohoto modelu.

 

Podívejte se na tyto stránky.

 

   Nyní s MONAKEM I. už můžete bez obav na vodu a jezdit. Dokonce s ním můžete zkusit i Tug Towing, kdy tažné lano přivážete za velký úvazník na zádi. Pro ty z Vás, kteří s MONAKEM I. chtějí Tug Towing provozovat trošku vážněji bude návod pokračovat instalací tažného háku.

další části

 

Keba