Profily maket - Kontroler 15

(24.5.2005)

 

   Maketu inspekčního člunu Kontroler 15, které slouží v polských přístavech jako "KAPITANAT PORTU", postavil pan Šesták z Kroměříže. Pan Šesták je mezi lodními modeláři velmi známý a jeho makety vždy patřily k těm nejlepším.


   Model je postaven v měřítku 1:35. Délka modelu je 600mm a šířka 135mm. Hmotnost plně vyzbrojeného modelu pak vychází přibližně na 2kg. Spadá tedy do soutěžní kategorie F2A a patří mezi ty menší.

 

   Pohon modelu obstarává jeden motor řady SPEED 300. Rozvod na dva lodní hřídele je udělán přes převodovku s poměrem cca 3:1. Hřídele jsou s převodovkou spojeny pomocí kardanových spojek. Třílisté lodní šrouby byly vyrobeny z mosazi. Za každým šroubem je peruť kormidla což dává modelu velmi dobré manévrovací schopnosti. Otáčky motoru jsou řízeny pomocí elektronického regulátoru Bell 16. Napájení dodává šest nabíjecích článků velikosti AA (tužkové) s kapacitou 1100mA.

 

Kontroler 15

 

   Trup modelu byl postaven klasicky. Žebra byla vyřezána z překližky, upevněna na montážní desku dnem vzhůru a celý trup je plaňkovaný. Vnitřek trupu byl laminován. Z vnější strany je trup laminován, vykytován a vybroušen.

 

   Nástavba není nikterak tvarově složitá, ale zaujme čistým zpracováním a perfektně propracovanými detaily, včetně interiéru. Zde je dobře vidět jak je důležitá správná volba měřítka. Na lodi není prakticky vynechán jediný detail a přesto loď nepůsobí přeplácaně ani prázdně. Použitými stavebními materiály byly plast, dřevo, tvrzený papír a paluby byly odlity z lukoprenu. Zábradlí je sletováno. Řetízky na zábradlí byly dělány také ručně.

 

Kontroler 15

 

   Model není vybaven žádnými dalšími funkcemi. Nautické vlastnosti modelu jsou velmi dobré. Je perfektně vyvážený, díky dvojici lodních šroubů  perfektně couvá a na vodě se chová naprosto nezáludně.

 

Obrázková galerie

Kontroler 15 - obrázková galerie

kliknutím na obrázek otevřete galerii

Keba