Kanaďan

Stavební popis k modelu školní lodě kat.EX 500 a F4A

20.2.2005

 

   Nikdy předtím jsme se neviděli. Jednoho dne zazvonili u mých dveří. Dva pánové. Představili se jako vedoucí kroužků lodních modelářů v Městském domu dětí a mládeže v Třinci. A že by potřebovali nakreslit stavební plán modelu, který se v kroužku staví podle šablon, ale plán zatím neexistuje. Tož dvakrát se mi nechtělo. Už jen proto, abych nefušoval do řemesla těm, kteří lodě kreslit umí. Ale věděli jak na mě. Pozvali mě na soutěž na jezírku „Kanaďanka“ v Třinci. Jel jsem se podívat. Stálo to za to. Byla tam více než stovka dětí. Ne jako diváků. Soutěžících. Účastníci z celé Moravy a příhraničních regionů Polska. Ty děti – kluci, holky – všichni jezdili s svými loděmi. Samostatně, bez nevhodné pomoci a kibicování dospělých. S o to větším nadšením. A touhou po pěkném výsledku. Disciplinovaně. Bylo vzrušující sledovat jejich jízdy třeba v kategorii EX, jak se na molu snažili přesně nasměrovat svou loď na bójku s hodnotou 50 bodů, protože věděli, že jejich mírně neuměle postavená loď stejně udělá na trati oblouk a nakonec se trefí do stovky. A pak ta ramena přes celá záda ...

   Zcela samostatně se školou povinná omladina chovala i při jízdách lodí, ovládaných rádiem. Uvědomil jsem si, že mezi těmito dětmi končí (šťastně) všechny leteckými modeláři postupem času odkládané starší aparatury dvou a tříkanálů, k ovládaní lodí zcela postačující, které tady nadělají ještě spoustu radosti. O vysílače, přijímače i serva je až dojemně pečováno, přece jen u vody vládnou pokud jde o korozi jiná pravidla, než na letištích. Ale ta děcka jsou si toho vědoma a nikdo jim nemusí potřebu péče o aparaturu připomínat. Je to moc a moc důležitá součást výchovy. Akorát že oni si neuvědomují, že jsou vychováváni. No nebudu to prodlužovat. Přesvědčilo mě to. Plán jsem nakreslil, je použitelný pro stavbu dvou žákovských kategorií lodí a to pro volné jízdy v kategorii EX 500 (trup se liší jen tvarem kýlu) a pro jízdy rádiem ovládaných modelů v kategorii F4A. Zde záleží jen na zdatnosti stavitele modelu, nakolik si troufne vybavit palubu lodi detaily. Koupit se sice dá skoro vše, ale detail udělaný vlastnoručně je nenahraditelný. A už vůbec nemusí vypadat jako průmyslový výrobek. Naopak ....

   Pokud je model lodi „Kanaďan“ stavěn v modelářském kroužku pod dohledem vedoucího, je možné stavět jej jako svou první loď s tím, že není na závadu, pokud vedoucí kroužku připraví šablony, „forichtunky“ a náročnější stavební díly (přírubu elektromotoru). Přesto však je nutné dát dětem šanci naučit se vyřezávat lupenkovou pilkou překližkové díly. Je vhodné stavět s malinkým předstihem jednu vzorovou loď s ostatními adepty lodního modelářství – děti dovedou velmi obratně napodobit stavební postup, který viděli od nás. Platí heslo : „je lépe jednou vidět, než desetkrát slyšet“. Od počátku je vedeme k čisté práci, zejména při lepení mají děti vlohy lepit opravdu všude a nejméně tam, kde je to třeba.

 

Kanaďan


   Přepážky 1-7 s naříznutím v místech pozdějšího vylomení, kýl v případě že stavíme loď kategorie EX 500, výkližky pro sklon přepážky 7 a klounovec vyřízneme z topolové překližky 3, pevný díl přídě i zádě paluby z topolové překližky 5. Pro kýl lodě kategorie F4A raději použijeme kvalitní smrkový nosník 3 x 12, jehož přímost bývá na rozdíl od překližky zaručena.

   Trup stavíme dnem nahoru na rovné pracovní desce – laťovce, na níž jsou nakresleny jak osa trupu, tak poloha všech přepážek. Žebra 4 a 5 jsou upravena tak, aby přes ně mohla procházet pohonná hřídel. Na pracovní desku našpendlíme přední i zadní díl paluby, postupně s kontrolou kolmosti montujeme žebra, žebro 7 ve sklonu podle vlepených výkližků. Žebra pak spojíme kýlovou lištou a smrkovými podélníky – vše prozatímně lepíme Kanagomem. Obšívku trupu (tvar stanovíme podle papírových „střihů“) provedeme překližkou 0,8. Potažený trup sejmeme z pracovní desky, vnější povrch a hrany pečlivě obrousíme, a jak obšívku, tak všechny spoje nyní důkladně přelepíme lepidlem Epoxy 1200. Vnitřek trupu důkladně natřeme epoxidovým lakem. Čelo trupu po obou stranách klounovce vypěníme polyuretanovou pěnou, tu pak po zaschnutí zabrousíme do tvaru trupu.

    Ze dvou čel z topolové překližky 5 a trnoží z bukové kulatiny o průměru 10 zhotovíme stojánek na odkládání lodě, na dosedací plochy je vhodné nalepit okenní těsnící pásku – vlastně molitan s lepící vrstvou.

    Na špalících z měkkého dřeva vytvoříme úkosy dosedacích ploch na dno lodě pro montáž příruby motoru. Tyto úkosy – aby byly funkční - musejí zhotovit vedoucí, pro děti jde o příliš náročnou operaci. Uložení a utěsnění pohonné hřídele je náročné, rovněž zalepení centrální patky z měkkého dřeva pro pouzdro kormidla patří k operacím, náročným na přesné provedení. Motor Speed 400/7,2 V je čelně přišroubován dvěma zkrácenými šrouby M 2,5. Lem kokpitu ze smrkových nosníků 3 x 5 už mohou provést kroužkaři sami, stejně jako korýtko pro pohonný akumulátor ze šesti článků Sanyo NiCD 1.700 mA. Nalepením poklopu pro zakrytí kokpitu je vlastně v kostře hotova loď pro kategorii EX 500.


Kanaďan


   Rádiem řízená loď pro kategorii F4A se liší již zmíněným kýlem, ale navíc i uspořádáním kormidel. Jejich zdvojení beze zbytku řeší problém manévru lodě při couvání do doku. Kormidla musí být přísně kolmá a vzájemně rovnoběžná, toho lze dosáhnout vrtáním otvorů pro pouzdra kormidel na kolmé stojanové vrtačce při poloze trupu vzhůru nohama.

 

Kanaďan Kanaďan


   Nástavba z dílů N 1 – N 5 z topolové překližky 3 je stavěna opět na rovné pracovní desce, při čemž základní rám je nejprve slepen na palubě trupu s obvodovými lištami „na doraz“ k lištám, lemujícím kokpit. Přepážky jsou pak spojovány smrkovými lištami 3 x 5. Montáž nástavby s použitím montážních špalíčků pro zajištění polohy přepážek je zřejmá z perspektivního obrázku.

 

Kanaďan Kanaďan


    Svislá část obšívky trupu, svislé části nástavby, střecha kormidelny a na palubu umístěné detaily jsou natřeny modrošedou barvou, pod úrovní ponoru je trup zelený stejně jako paluba. Detaily na palubě (vlnolam, vstupy do podpalubí, skřínky na náboje, stožár rádiové antény) jsou modrošedé, kotvy a úvazníky jsou černé. Všechny tyto detaily lepíme až po celkovém nalakování lodě. Zábradlí má sloupky z ocelových špendlíků, lana z černých režných nití jsou kolem sloupku vždy otočena a zalepena vteřinovým lepidlem.

    K palubní části rádiového vybavení patří přijímač REX 4 plus a regulátor NAVY. Je vhodné provést palubní dělo a radar na stožáru jako otočné. Pro noční jízdy (jsou součástí každé v Třinci pořádané akce lodních modelářů - ti mladší mají prozíravě doprovod rodičů) je model vyspělejších modelářů vybaven funkčním, vysoce efektním osvětlením.
 

Kompletní obrázková galerie modelu

 

Plánek modelu ke stažení v CD

(163kB)


autor článku, foto a plánek nakreslil: Leopold Walek

model vyvinul: Svatopluk Hubáček

pro MONAKO připravil: Miloš Kowol