Model Ruského říčního dělového člunu

(20.5.2005)

   Můj začátek s RC modely lodí přišel teprve před ani ne dvěma roky. K vánocům jsem dostal plastikový kit historické plachetnice. Ještě ten večer jsem se nedočkavě do něj pustil. Ale neplaval a nedalo se k němu nic přidat. Prohledal jsem internet a zjistil, že se mne asi více budou bavit funkční modely. Na netu se najde mnoho různých plánků, ale většinou k nim není stavební návod a přeci jen začít tak z "voleje" se mi nezdálo dobré. A tu se kolega z práce zmínil , že má doma publikaci Lodní modely a také mi ji druhý den přinesl. Tam jsem našel pěkný plánek pro začátečníka Ruský dělový člun.

   Říční dělový člun má jednoduchý šarpiový trup a rovnou palubu. Nástavby jsou jednoduché prostě tak akorát pro mne. Vzal jsem soupisku materiálu a vyrazil na nákup. Koupil jsem leteckou překližku 5mm na kýl, 2mm na palubu, 0,8 na obšívku a lišty 3x3. Letecká překližka je trochu dražší něž normální, ale je opravdu vodě odolná. Podle plánku jsem vyřízl žebra a kýl. Na rovná desce jsem sesadil žebra a kýl dnem nahoru. Když všechno pasovalo slepil jsem žebra s kýlem epoxidovým lepidlem Chs 1200. Pak zalepil outdorové lišty a trup byl připraven k potažení.

 

   Podle plánku jsem vystřihl díly potahu trupu. Boční díly šly pěkně přilepit. Napasování dílů dna bylo trochu obtížnější, ale podařilo se. Trup jsem zevnitř vytřel zředěným epoxid Chs 1200. Trup byl připraven k montáži hřídelí a kormidla.

 

   Koupil jsem hotové hřídele, měděnou trubičku na pouzdro kormidla a ocelový drát na hřídel kormidla. V trupu jsem vyrobil podlouhlé otvory pro hřídele a zalepil je 5ti minutovým epoxidem s kovovým plnidlem. Pak jsem vyvrtal otvor pro pouzdro kormidla. Případným dalším zájemcům radím aby se neřídili plánkem a udělali kormidla dvě za každým šroubem jedno. Kormidlo jsem vyrobil ze tří dílů překližky a zalepil do něj hřídel z ocelového drátu.

 

   Palubu jsem vyřízl z jednoho dílu 2mm překližky a zapasoval ji do trupu. V návodu jsou dvě možnosti zastavění paluby, pevná nebo odnímatelná celá paluba. Zvolil jsem druhou možnost kterou doporučuji i všem ostatním začátečníkům. Možnost odnímatelné nástavby je výhodná pro další zásahy do pohonu a ovládání kterým se začátečník asi nevyhne.

 

   Teď již bylo potřeba nějaké to RC vybavení. Koupil jsem v bazaru tří kanálovou vysílačku Hitec, přijímač Rex4 a jedno servo. Doporučuji nekupovat RC vybavení v bazaru když tomu nerozumíte, můžu říci, že se to neobešlo bez problémů.

   Vyrobil jsem páku kormidla z plechu a elektrikářské svorky. Přilepil servo a z drátu vyrobil táhlo. Dokonce to i fungovalo.

 

   Tak a teď pohon, koupil jsem dva motory Speed 400, regulátor Jes 300 car a dva tří listé šrouby fí 30mm, levý a pravý. Později se regulátor Jes 300car pro loď neosvědčil a byl nahrazen regulátorem Carlson. Později jsem vyměnil i šrouby za dvoulisté fí 32,5, s těmi loď jezdí podstatně rychleji. Motory jsem připevnil k nosníkům stahovací páskou. Zdá se to nic moc, ale osvědčilo se to. Motory jsou na přímo bez chlazení a taky se řádně hřejí. Doporučuji případným stavitelům chlazení udělat.

 

   Nástavbu jsem vyrobil z měděného plechu, šlo to snadno jen jsem použil plech 0,8mm a nástavba je zbytečně těžká.

 

Dělový člun Dělový člun

 

   Přední dělovou věž jsem vybrousil z kusu balzy. Nedařilo se mi vybrousit zadní věž úplně stejnou a tak jsem se rozhodl místo zadní věže udělat raketomet "kaťuša". Rusko dělalo různé modifikace této lodi a ta s raketometem byla jedna z nich. Raketomet jsem vyrobil podle plánku plastikového kitu kaťuší na podvozku náklaďáku. Později se mi dostal do ruky plánek této lodí s raketometem a tam vypadal úplně jinak. No a co, není to žádní maketa a možná , že to tam namontovali .

 

   Na závěr jsem vyrobil reflektor a poziční světla. Přidal několik koupených doplňků jako záchranné kruhy, houkačku, hasičák. Na palubu přilepil úvazníky. No a loď je hotová. Jezdí pěkně a nevyšla nijak draho. Doporučuji tento model všem kteří si chtějí postavit svoji první loď.

Dělový člun

Dělový člun

 

Další najdete na adrese: http://ante.i-net.cz

Ante