Model čs. válečné lodě President Masaryk

testovací plavba

18.6.2003

   V sobotu dne 14.6.2003 část naší rodiny vyrazila na malý výlet krásným údolím kolem řeky Kocáby, kde jsem chtěl poprvé otestovat plavební schopnosti nového modelu. Počasí bylo ideální. Slunečné, vítr jen mírný. 

Poprvé

   Našli jsme hezké místečko s velmi malým proudem. Byl to vlastně brod, kde bylo vody po kotníky. Místa tak akorát. Loď jsem spustil na vodu a poprvé pořádně nechal pracovat lodní šroub. President Masaryk ochotně vyrazil kupředu, takže okamžitě jsem musel měnit kurz, jinak hrozilo najetí na mělčinu. Plul opravdu skvěle. S mírným proudem neměl žádné problémy. Model je stabilní. Při plném obratu v plné rychlosti se nenaklání. Podélná stabilita je také skvělá. Při při záběru motoru se na stabilitě neprojeví točivý moment. Model se ani nehne. Výborně drží směr. Je to dáno poměrem délky a šířky trupu a kýlovou lištou na dně trupu.

Video snímky z první zkoušky

kliknutím na ikonu videokamery se Vám snímek promítne

soubor: LodPMtp01.mpg - velikost 1759 kB  obrat o 360°.
soubor: LodPMtp02.mpg - velikost 1274 kB  přímý směr šikmo napříč proti proudu

Podruhé

   Druhým místem, kde probíhaly testy bylo asi o kilometr dál po proudu, kde řeka teče větším proudem.  Našli jsme místo, kde  řeka tvořila v zátočině tůň a hurá do proudu. Plavba i proti silnějšímu proudu nebyla problémem. Jen v okamžiku obratu po proudu se hodně snížila účinnost kormidla a je potřeba s tím počítat. Rozhodně obrat po proudu s vypnutým pohonem neprovádět.

Video snímky z druhé zkoušky

kliknutím na ikonu videokamery se Vám snímek promítne

soubor: LodPMtp05.mpg - velikost 2204 kB  poprvé do proudu
soubor: LodPMtp06.mpg - velikost 1835 kB  plavba proti proudu

Do třetice všeho dobrého

   Třetí místo bylo proti proudu, kde v místě náhonu na bývalý mlýn je širší brod s mírným proudem. Zde jsem hlavně vyzkoušel manévrovací schopnosti. Rychle po sobě jdoucí změny polohy kormidla, zastavení atd. Samochvála smrdí, ale model se choval opravdu vzorně a konstrukce kormidelního stroje se také plně osvědčila. Nakonec přišel nechtěný test odolnosti proti vlnám. Do brodu vjeli cyklisté. Rychle jsem natočil příď proti vlnám a tak trochu s obavami čekal na tu první. Nízká záď by mohla být slabinou. Měl jsem ale dojem, že model vlny snad ani nezaregistroval. Zhoupl se na nich jen nepatrně a záď zůstala suchá..

Video snímky z třetí zkoušky

kliknutím na ikonu videokamery se Vám snímek promítne

soubor: LodPMtp03.mpg - velikost 1885 kB  zastavení, couvání a plnou parou vpřed
soubor: LodPMtp04.mpg - velikost 1267 kB  plnou parou vpřed, vzad a znovu vpřed

Co na závěr ?

   Celkový dojem byl maximální spokojenost. Model se povedl a výrazně předčí to, co jsem od něj očekával. Doufám, že stejně spokojení budou i Ti, kdo si model podle návodu postavili také.