Model čs. válečné lodě President Masaryk pro začátečníky

3.6.2003 - 17.6.2003

 

  první stránka tohoto návodu

  druhá stránka tohoto návodu

  nástavby - detaily a doplňky

  nástavby - umístění a dokončení modelu

12.část

Detaily a doplňky na nástavbách

   Nebude jich nikterak mnoho, ale málo zase také ne. Řekl bych tak akorát. Trošku prověří vaši zručnost a trpělivost. Materiálově je stavba těchto doplňků opět velice nenáročná. Sežeňte si nějakou destičku z měkkého plastu, silnou cca 0,5mm. Pokud ji neseženete můžete použít kartón stejné síly. Ale plast je lepší. Dále vystačíte s kancelářskými spínkami (malé z tenkého drátu) a odřezky balzy. Rozhodně si kupte kulatá párátka o průměru cca 1,5mm. K lepení použijete opět lepidlo Kanagon nebo sekundové gelové lepidlo.

   Teď jak použít tuto část návodu. Jednotlivé detaily a doplňky jsou očíslovány. Shodné prvky mají shodné číslo. Postupně si klikejte na jednotlivé odkazy a vždy příslušný prvek vyrobte. Omlouvám se, že čísla jsou naležato, ale obrázek jsem otočil a po očíslování a už se mi to nechtělo celé předělávat. Doufám, že Vám to orientaci příliš komplikovat nebude. Ještě jedno upozornění. Prvky jsou na palubě umístěny volně a přibližně, tak se nesnažte je na palubu lepit podle obrázku ! Přesné umístění bude popsáno zvlášť.

1 - pachole

2 - vrátek na přídi

3 - palubní poklop

4 - dělová věž

5 - kulomet

6 - velitelská věž

7 - nástavba s komíny

8 - větrací průduchy

9 - velké ventilátory

10 - velký poklop

11 - malé ventilátory

12 - nástavba s kulometem a stožárem

13 - vrátek na zádi

- palubní jeřáb

Z balzy nebo kartónu udělejte do výřezů ohrádky vysoké cca 6-8mm. Na tyto ohrádky musí jít přesně nasadit nástavby. Pokud jsou ohrádky menší než vnitřní rozměr nástavby, tak ohrádku oblepte hnědou lepící páskou. Nástavba musí jít nasadit s mírným odporem.

Pokud se vám díly na obrázcích zdály poněkud střapaté nebo chlupaté, je to tím, že ještě nebyly dokonale vybroušeny a vykytovány (digitální fotoaparát je nelítostný). Každý díl vybruste, vykytujte a opět vybruste. Kyt můžete použít stejný, který jsme použili ke kytování celého trupu. K nanášení kytu používám štětec. Prostě kyt roztírám podobně jako barvu. Když je celý díl vykytovaný, namočím štětec do vody, aby byl vlhký a celý povrch vlhkým štětcem vyhladím. Po zaschnutí bude povrch dílu hladký a jakoby mírně zakalený. Případné otřepy zabrousím jemným smirkovým papírem.

 

13.část

Detaily a doplňky, umístění na nástavbách a dokončení modelu

   V této části dokončíme poslední detaily a zároveň celý model. Vyrobené části z minulého dílu vykytujte a vybruste brusným papírem do hladkého povrchu. Odnímatelné části můžete již nabarvit. 

Co budete potřebovat

Materiál:

kancelářskou spínku (malou), závlačky délky 11mm, průměr 1mm (max.), bílou nit, tmavou nit, měděný drát o průměru 1mm a 0,5mm, těsnění "O" kroužky o vnějším průměru 10mm, kladívkovou čtvrtku, bílou bužírku o průměru 1,5-2mm

Nástroje:

pájku, štípací kleště, pinzetu, sekundové lepidlo gelové i tekuté, desetiminutový epoxid, vrtačku s vrtákem o průměru 0,8mm, štětce, modelářský skalpel, posuvné měřítko, pravítko, tužku

   K lepení použijeme lepidlo Kanagon (dělové věže, kulometné věže) a desetiminutový epoxid na ostatní díly. V železářství si kupte cca 80ks závlaček délky 11mm a minimálního průměru. Závlačky mají na konci malé očko a výborně se hodí k výrobě sloupků zábradlí. Ještě si sežeňte vodovodní těsnění tzv. "O" kroužky o vnějším průměru 10mm. Uděláme z nich záchranná kola. Celkem čtyři kusy.

Podle tohoto obrázku nalepte jednotlivé detaily na palubu. Pokud není uvedeno jinak, jsou umístěny v podélné ose trupu. Kóty jsou vynášeny od zádi nebo špičky přídě (ne čnělky!). Před přední dělovou věží jsou dva poklopy vedle sebe s rozestupem 1mm. Po stranách přední kulometné věže jsou také poklopy. Velký poklop je umístěn ihned před základnou zadního stožáru s mezerou 1mm a před ním je ještě malý palubní poklop s odstupem 2mm. Přední větrací průduchy jsou před komínovou nástavbou umístěny ve vzdálenosti 4mm. Pacholata a palubní jeřáby jsou umístěny cca 1mm od okraje paluby. Sloupky zábradlí jsou těsně u okraje paluby. Pokud si nebudete umístěním jisti, podívejte se na obrázky.
Kotvu uděláte z měděného drátu o průměru 1mm. Na jednom konci udělejte očko o vnějším průměru 4mm a drát odštípněte tak, aby celková délka i s okem činila 24mm. Potom drát pomocí pilníku nebo jiného brousítka zpilujte do čtvercového průřezu. Ze zvonkového drátu o průměru 0,5mm spájejte kříž a do jeho středu kolmo připájejte drát s očkem. Ramena kotvy potom vytvarujte podle obrázku tak, aby šíře ramen byla 12mm a výška ramen 5mm. Konce ramen lehce rozklepněte na malé plošky, které simulují drapáky. Kotvu natřete na černo. Jednu umístíte na palubu podle obrázku, druhou připevněte k čnělce a pravoboku. Příďový stožár udělejte z kancelářské spínky. Je vysoký 30mm a na jeho vrcholek je navlečena bílá bužírka o délce 1,5mm představující svítilnu. Stejný stožár udělejte i na zádi paluby.
Z kladívkové čtvrtky si vystřihněte pravoúhlé trojúhelníky, jejichž strana a=3mm, b=3mm. Celkem 24 ks. Tyto trojúhelníčky nelepte na palubu k baretě dělové věže. Jednotlivé trojúhelníčky mezi sebou svírají úhel 30°. Nejdříve nalepíte dva trojúhelníčky proti sobě v podélné ose trupu, potom dav kolmo na ně (při pohledu shora vznikne kříž) a dalšíma trojúhelníčka úhly rozdělíme na třetiny. K lepení použijte lepidlo kanagon a při práci si pomáhejte pinzetou.
Přední stožár natřete barvou dřeva. Z bílé bužírky o průměru cca 2mm si odřízněte 4ks 2mm dlouhé a nalepte je na stožár podle obrázku. Představují stožárová světla. Z tmavé nitě udělejte antény, které byly zavěšeny na ráhně. Na každé straně ráhna tři antény. Nejlépe to opět ukazuje obrázek. K ráhnu si je přichytíte kapkou tekutého sekundového lepidla a potom nitě napnete a přilepíte je všechny do jednoho místa k základně stožáru.
Tento obrázek ukazuje jak jsou uchyceny nitě představující antény přichyceny k základně předního stožáru.
Stejně jako u předního stožáru uděláme světla a antény i na zadním stožáru. Zadní stožár má navíc tzv. vlajkové ráhno. To udělejte z drátu kancelářské spínky. Se stožárem svírá úhel 45°. Stožár jsem provrtal a drát do otvoru vlepil sekundovým lepidlem. Délka ráhna je 30mm. Z vrcholu stěžně pak přes ráhno k základně stožáru napněte nit, kterou přilepíte tekutým sekundovým lepidlem.

Zábradlí je uděláno z již zmiňovaných závlaček, které mají délku 11mm a průměr 0,8mm nebo 1mm. Na jednom konci mají malé očko. Vybírejte ty s tím nejmenším. Těsně při okraji paluby vyvrtejte otvoru závlačky do nich vlepte pomocí desetiminutového epoxidu. Sloupky musí stát kolmo a hezky v řadě. Dbejte na to, aby měly všechny stejnou výšku a očka směřovala k přídi a zádi. Když sloupky dobře zaschnou protáhněte po celé délce bílou nit a v každém sloupku ji v očku zakápněte tekutým sekundovým lepidlem. Konce přilepte k palubě tak, aby s ní svíraly úhel cca 45°. Nechejte dobře proschnout a potom pomocí ostrého skalpelu (žiletky) mezi sloupky které jsou naproti dveřím velitelské věže nit odřízněte. Vzdálenosti mezi sloupky jsou: (první rozměr je vzdálenost prvního sloupku od zádi) 22,17,16,17,16,15,16,12,12,14,12,16,19,11,17,17,17,17,17,

14,16,19,18,16,14,14,14 (červená kóta určuje sloupky mezi kterými nebude napnuta nit zábradlí.) 

Stejně jako na palubě zpracujeme i zábradlí na velitelské věži. Otvory pro sloupky vrtáme těsně při okraji. Umístění sloupků nejlépe ukazuje obrázek a myslím, že není potřeba uvádět žádné rozměry. Dbejte na to, aby sloupky byly stejně vysoké a kolmé na podlahu ! Na levé straně velitelské věže mezi zadním krajním sloupkem a bočním sloupkem neprotahujte nit. Udělejte zde z drátu kancelářské spínky žebřík na palubu. Drát přilepte na stěnu velitelské věže gelovým sekundovým lepidlem.
Záchranné kruhy jsou dělány z gumového těsnění do vodovodního kohoutky - tzv. "O" kroužek o vnějším průměru 10mm. Natřeme ho bílou barvou a červenou naznačíme pruhy. Dva kruhy nalepíme na boky základny zadního stožáru a na každou stranu velitelské věže pod poziční svítilny.

Definitivní dodělávky

 Podle obrázků modelu model natřete. Použil jsem barvy zn. Humbroll. Je to jednoduché, protože prakticky celý model má odstín světlé šedi (tzv. holubí šeď). Pod čarou ponoru prý byl trup natřen červeně, ale nevím to jistě a ani z dobových pramenů to není možné zjistit. Proto nakonec zůstal trup celý šedý kromě lodního šroubu a kormidla, které jsem natřel červeně. Pouze límce komínů jsou černé. Černé jsou také kotvy. Na velitelské věži černou barvou naznačte okýnka, stejně tak i kulatá okénka na bocích trupu. Na palubě namalujte také kulatá okénka. Ta mají lemování v barvě mosazi. Opět nejlépe poslouží obrázky. Okénka mají průměr 3mm.

   Z podpalubí vyveďte anténu od přijímače. Nejlépe tak, že v zadní stěně velitelské věže provrtáte otvor, kterým anténu vysunete a zachytíte za vrcholek předního stožáru. Já jsem volil trochu odlišný způsob, který by se ale každému nemusel líbit a tak to nechám na vás jak se s anténou vypořádáte. Měla by nad hladinu vystupovat co nejvíce.

   Stojánek jsem vyříznul z překližky a spojil smrkovým hranolkem dlouhým cca 250mm. Jeho výška je taková, aby se šroub nacházel cca 5mm nad podložkou na které stojí.

   Zajištění paluby provedeme pomocí malých vrutů. K boční smrkové liště na každé straně k přídi a zádi zevnitř trupu přilepíme dva balzové hranolky 10x10x10mm. Potom palubu v místě, které bude nad hranolkem provrtáme a zašroubujeme vrut. Tím paluba dolehne a je zajištěna proti vypadnutí. Pokud máte palubu dokole rovnou bude stačit i jeden hranolek přímo na zádi trupu a jeden vrut.

Vyvážení modelu

   Sejměte palubu. Do vany si napusťte cca 20cm vody a položte model na hladinu. Zkontrolujte zda v podélné i příčné ose se model neodchyluje od vodorovné hladiny. Jinak řečeno, zda se model nenaklání na stranu a nebo zda nemá více ponořenou záď či příď. Případný náklon se pokuste vyrovnat změnou polohy baterie. Pokud to nepomůže náklon zcela odstranit. Zkuste umístěním malých rybářských olůvek náklon odstranit. Olůvka přilepte pomocí lepidla Kanagon a nechte zaschnout. Přitom hlídejte ponor lodě. Hladina na zádi by měla sahat těsně pod dolní hranu zrcadla zádě. Po vyvážení nasaďte palubu a znovu zkontrolujte vyvážení lodě a případný náklon vyrovnejte. Maximální hmotnost modelu pokud jste postupovali podle návodu by neměla přesáhnout 280 gramů!

Zajíždění modelu

   Vezměte model na klidnou hladinu pokud možno bez velkého proudu. Zapněte přijímač a vyzkoušejte ovládání na suchu. Zda reaguje správně kormidlo a motor. Postupně vzdálenost zvětšujte až na cca 20m. Nemělo by dojít k žádnému výpadku ovládáni. Pokud je vše v pořádku nasměrujte model směrem od břehu a dejte jízdu vpřed. Model by měl poměrně svižně zareagovat. Postupně vyzkoušejte obrat vlevo a vpravo a přímou jízdu. Při plném obratu by se model neměl naklánět. Jinak má příliš vysoko těžiště. Poloměr obratu by neměl být větší než 1,5m. V případě, že se vám zdá, že model jede příliš pomalu, zkuste přihnout listy lodního šroubu na jednu nebo na druhou stranu.

   Když se Vám zdá, že model pluje jak má můžete být spokojeni, protože přesně o tohle jde. Zajezdit si s model z jehož jízdy máte radost. Můžete model vzít i na malou řeku nebo potok do nějaké tůně, kde není velký proud. Bude to vypadat, jako by se loď opravdu vrátila na Dunaj. Ovšem pozor kormidlování v proudu je trochu jiné než na klidné hladině, tak ať neztroskotáte.