Nalezenec Artur

9.12.2003

 

   Asi před čtrnácti dny mi ráno volala do práce moje manželka, která má pro mého koníčka velké pochopení a povídá: "Kebo, jak jsem šla ráno se smetím, tak jsem v kontejneru zahlídla velkou dřevěnou loď....tak jsem ti ji vzala domů. Když se ti nebude líbit, tak ji zase vyhodím". Přiznám se, že mi to v hlavě šrotilo celý zbytek dne. Co je to za loď? A v jakým je asi stavu? To bude asi pěkný krám, když to někdo vyhodil...a tak podobně. Když jsem se večer konečně dostal domů, tak jsem nevěřícně zíral a blahořečil svoji ženu. Na stole ležel nalezenec Artur.

 

 

   Myslím si, že tuto stavebnici rybářské lodě zná snad každý lodní modelář v této republice. Je to již opravdová legenda. Pokud jsou moje informace správné, tak se prodává už víc jak 25 let? Tahle stavebnice byl můj dětský sen. Pamatuji si, že ji měl postavenou tatínek mého spolužáka ze základní školy a že jsem ji vždycky u něj s velkým obdivem okukoval. Nikdy jsem si ji ale nekoupil. Je to klasická konstrukce, žebra z překližky, potažená smrkovými lištami, nástavby z překližky. Pohon obstarává jeden lodní šroub. Na palubě je dvoupatrová nástavba a dva stožáry.

 

 

    Bylo mi jasné, že tahle loď co ležela u nás doma na stole zpátky do kontejneru nepůjde a projde GO. Sice ne hned, protože teď stavím Meskaléra, ale jak bude Meskalero hotov, vrhnu se na Artura. Mezi tím si připravím podklady a postahuji obrázky, aby bylo podle čeho tvořit.

   Na první pohled vypadal Artur zdravě a zachovale. Skoro to svádělo dát jej na vodu. Celkové zpracování není zcela perfektní, ale zase zas tak špatné není. Původní autor se snažil. Vstupní prohlídka ovšem ukázala, že tento model si již prožil svoje a má četná poškození. Nástavby jsou v dobrém stavu. Stačí dodělat doplňky, jako funkční poziční světla, vnitřní osvětlení, pacholata, antény a jiné drobnosti. Stožáry chybí zcela, bude je potřeba vyrobit celé znovu. Nejvíc je poškozena záď trupu. Zde zapracoval zub času. Oprýskaný a popraskaný kit. Rozklížené lemy zádě. Paluba na zádi mírně prohnutá. Trup byl několikrát natřený. Bohužel jej někdo dosti surově přetřel asi lodním lakem. Kormidlo je také poškozené a bude potřeba jej celé rekonstruovat. Ovšem zatím nevím jak jej vytáhnout.

   Vnitřek trupu je v perfektním stavu. Motorové lože je zbudováno tak mohutné, jako by mělo nést spalovací motor. Opravdu nevím co sním. Navíc bylo do trupu vlepeno jakousi tvrdou hmotou, do které nejde udělat ani škrábanec. Lodní hřídel se otáčí trošku ztuha, ale to bude způsobeno starým mazacím tukem, který je v hřídeli. Po vyčištění bude v pořádku.

   Bylo mi od začátku jasné, že Artur dostane dálkové ovládání. Bohužel hřídel kormidla ústí až na palubě a vzhledem ke konstrukci žeber to nebude možné ani změnit. Zabudování motoru a serv do trupu bude tak trochu chirurgický výkon, ale myslím že to půjde.

   Až se pustím do GO Artura, určitě připravím o tom článek. Možná někdo máte doma také nějaký starý zapomenutý model a nevíte co s ním. Tyhle staré krásné dřevěné modely je škoda likvidovat.

 

 

   Na závěr jsem Vás chtěl poprosit o pomoc. Abych mohl veterána - nalezence Artura dát co nejlépe do původního stavu, potřebuji co nejvíce obrázků a případně i plánů. Pokud někdo máte obrázky tohoto modelu nebo plány (třeba i jen na zapůjčení), prosím pošlete mi je (wwwmonako@seznam.cz). Budu moc rád.

 

Obrázková galerie současného stavu Artura

 

Jaroslav Vaškeba - wwwmonako@seznam.cz