Profily maket - Al Moktashef

(10.6.2005)

 

   Tahle rybářská loď s poněkud exotickým názvem byla postavena v Polsku a dodána do Etiopie. Jak tvrdí autor modelu Standa Jedlička, ona se jim moc nepovedla a jen čert ví, zda ji soudruzi v Etiopii k rybolovu vůbec používali. Snad právě proto tato loď zaujme každého, kdo se na ni zakouká.


Al Moktashef

  

   S maketou Al Moktashef, postavenou v měřítku 1:33 soutěží Standa Jedlička v kategorii F2A, což jsou makety lodí postavené podle plánu s délkou do 900mm. Díky šířce trupu působí model mohutně, ale ne neohrabaně. To se také projevuje na jeho nautických vlastnostech. Stabilita modelu je díky nízko posazenému těžišti velmi dobrá.

 

Al Moktashef   Pohon modelu obstarává jeden motor MABUCHI 550 s převodovkou 3.5:1 (kupovaná) a třílistý šroub o průměru 50mm. Otáčky motoru jsou řízeny kupovaným vodovzdorným regulátor, který je vybaven masivním chladičem. Lodní vrtule je z mosazi vlastní konstrukce. Spojka lodní hřídele a převodovky je pružná a tvoří ji silná ocelová spirálovitá pružina. Přijímač i pohon jsou napájeny z jedné pětičlánkové baterie o celkové kapacitě 1,8Ah. Pro funkční osvětlení modelu slouží čtyři tužkové nabíjecí články.

 

   Stavba trupu je provedena klasicky. Žebra jsou vyřezána z překližky a kostra trupu byla sestavena dnem vzhůru. Zajímavý je potah. Ten tvoří truhlářská dýha. Trup je vykytován, vybroušen, laminován skelnou tkaninou a opět vykytován a vybroušen. Vnitřek trupu je opět chráněn vrstvou laminátu.

 

Al Moktashef   Nástavby jsou z plastu. Nejsou tvarově složité, ale poměrně veliké. Jsou snímatelné v celku, což bylo náročné na přesnost stavby a jejich sejmutí vzhledem k anténám není zase až tak jednoduché. Bylo potřeba vytvořit opravdu všechny detaily podle skutečné předlohy aby nástavby nepůsobily prázdně. Myslím že se to autorovi povedlo maximálně a maketa působí naprosto přesvědčivě. Standa skromně tvrdí, že model dostal nespravedlivě mnoho bodů, ale myslím si, že tomu tak není. Nátěr celého modelu včetně trupu je proveden barvami značky "Humbrol".

 

Al Moktashef   Na modelu mě zaujaly dvě věci. První byla paluba. Je lepená z mořené dýhy. Schválně jsem její detail vyfotil. Druhou věcí byly vlastně dvě - navijáky. Jsou propracované opravdu precizně a při prvním pohledu vás napadne, že se díváte na ty skutečné a ne jejich zmenšené makety.

 

 

 

   Na závěr si zkuste jen tak cvičně tipnout - jak dlouho trvala stavba ? Pravdu mají ti z vás, co řekli 24 měsíců.

 

Obrázková galerie

Al Motkashef - obrázková galerie

kliknutím na obrázek otevřete galerii

Keba