Agáta - jednoduchý pracovní model

11.10.2004

 

Agátu alias Mikula jsem začal stavět, protože mi občas chyběla loď na dotlačení nepojízdného modelu.Díky jeho tupé přídi a po menší úpravě je po zkouškách vyhovující.

 


   Plánek jsem několikrát zkopíroval,vystříhal jednotlivá žebra a palubu a nalepil na překližku silnou 6mm (jinou jsem neměl) a vyřezal. Kostru jsem díky rovné palubě lepil vzhůru nohama bez použití klasických nosníků dvousložkovým lepidlem. Dno a boky jsou z balzy tl.4mm. Proto jsem si zjednodušil tvar dna na úplně rovné.

 


   Hřídel je použita stará z Korála. Kormidlo taktéž, jen jsem vytvořil nový větší list, protože jednovrtulové lodě všeobecně špatně couvají. Nynější velikost je plně vyhovující. Elekromotor byla původně Igla, ta ovšem nevydržela a tak je nahrazena motorem Speed 400 napřímo. Jako spojku jsem použil silikonovou hadičku. Je též přilepena epoxidem (při opatrném naříznutí jde sundat). Trup je obroušen, zakytován a natřen jednoduše štětkou.
 


   Tlačné opěry jsou zhotoveny ze zbytků plastů odstřižených palub, trupů a malých částí co zbyly ze stavby Korálů a Pauly. Jen tak podle citu a odhadu. První vzor byl větší, ale tyhle jsou myslím dobré. Ze předu je molitanové těsnění do oken.

 

 

   Zábradlí jsem zjednodušil kvůli použitému materiálu. Je to Al svářecí drát o průměru 2,5mm a ten bych asi doma nespájel.


Kabinu jsem rozměřil a vzal do práce na vysekávací stroj Trmpf. Aspoň mám boky opravdu stejné. Je vyrobena z „prešpánu“, střecha zbytek balzy a kryt nákladního prostoru z překližky 1mm. Všechny rohy jsou zesíleny nosníkem 2 x 3 mm. Kabina je lepena vteřinovým lepidlem. Okna jsou z plexi 3mm a dveře z lakované balzy. Povrchová úprava opět klasicky.

 

 

 


Všechen materiál, kromě modelářské bižuterie (pultry, kotva, vzdušníky) koupeno, světla jsou z nalezeného stromečku k Arturovi. Měl jsem doma ze staveb předchozích modelů.

Ovládání je RC Graupner JR 314, kormidelní servo Hitec, regulátor s obvodem BEC (šetří to spotřebu serv), takže také klasika. Akumulátor používám 6-ti článek Kan 1050mAh. Dobu ježdění změřenou nemám.

 


Díky jednoduchému tvaru se model staví moc dobře a snadno. Proto se do stavby modelu může pustit i začátečník.

 

Libor Mraz