Africká královna

7.2.2005

    Na začátku nebyl velký třesk, ani Sumer, ale dva nezávislé impulsy. Tím jedním byl nápad syna a jeho kamarádů, že z polystyrénových obalů od elektroniky udělají nějakou loď. Tím druhým impulsem bylo použití  tzv. švédské trati pro makety lodí na soutěži  Moravského poháru v Dolním Žlebu u Šternberka ( v mém věku je problém si zapamatovat normální trať, natož tento horor). A tak v mé hlavě uzrála pomsta. SH a NUN uvidí.

     Kluci dostali polystyrén, ale lepení dopadlo neslavně - použili Kanagom. Tak nezbylo, abych se realizace toho ujal sám. O typu lodi jsme měli jasno od začátku, šlo jen o to jaké naše plavidlo ponese hrdé jméno. Jistě v Africe nebo Asii takových lodí se najde dost. Má pomsta měla jít tak daleko, že tuto loď jme chtěli vydávat za maketu - spřátelené osoby sběhlé v práci s PC měly umístit snímky tohoto plavidla na internet.

     Vlastní stavba proběhla v průběhu 3 dnů, kdy nejdelší čas jsem strávil sháněním barev na polystyrén v  brněnských modelářských obchodech. Loď byla pokřtěna betálným škopkem a spuštěna na vodu v našem 3,5m bazénu. Jezdila docela dobře, na tomto bazénu udělá osmičku!

     Na další závod Moravského poháru jsme jeli připraveni. Zkouška na zdejších vodách v pátek před soutěží dopadla dobře i když viditelnost pro pozdní večerní hodinu nebyla dostatečná. Nastal den "D". Hrdě jsme svůj výtvor přinesli k platu a pak žoviálně odpovídali na dotazy hlavně ze strany lodních modelářů z jedné nejmenované bašty lodních modelářů na severní Moravě. Jak se říká, spolkli naši historku i s navijákem.

     Horší to už bylo na vlastní trati – trojúhelníku. Na rozdíl od páteční zkoušky totiž pěkně foukal vítr a tak tato loď neměla šanci manévrovat do branek.  Ale asi 3 jsme projeli! Budou nutné pro příští sezónu nějaké úpravy- především sklonu dna na přídi.

     Rozměry lodi jsou š= 360 mm, d= 560 mm, v= 365 mm, váha 1,7 kg. Funkční jsou poziční světla a osvětlení. Pro lepší řízení kromě kormidel by bylo vhodné ovládat každý motor samostatně.

Zbývá ještě objasnit označení na trupu lodi:

          DEPOT    - jedná se o krabici točny pro depo lokomotiv HO od ROCO

          CDD        - co dům dal

          CMZ        - co mi zbylo.

 

Africká královna Africká královna
Africká královna Africká královna
Africká královna Africká královna
Africká královna Africká královna
Africká královna Africká královna
Africká královna Africká královna
Africká královna  

 

 Dáno ve Štatlu  (pro neznalé v Brně ) 7.2.2005                  

MIF