Jak si vyrobit stromky

 (6.5.2002)

 

   Když děláte model krajiny, ať už malou nebo velkou (kolejiště), potřebujete keříky, stromky, stromy...dají se koupit, ale dají se i vlastnoručně vyrobit. Jediné co si budete muset koupit, bude vhodný posypový materiál, ale v případě nouze se dá i tento nahradit. Stromy se dělí na listnaté a jehličnaté. Tenhle návod je o tom, jak si vyrobit stromky listnaté. 

   Než si stromek uděláte, musíte si uvědomit do jakého typu krajiny bude patřit a v jaké ročním období je tato krajina stavěna. Pokud bude stromek uprostřed skupiny stromů (les, remízek a pod..) můžeme si dovolit jej udělat chudší na větve. Požadovaný efekt hustého porostu získáme tak, že  stromky "vysázíme" blízko sebe. V případě, že stromek bude stát osamocen, musíme jej propracovat důkladněji. Musíme také uvažovat stáří stromu a případně naznačit kořeny, které v blízkosti kmene vystupují napovrch. Modelujeme-li zimní krajinu, je potřeba udělat rozvětvení co největší, aby stromky působily věrohodně. Jako malý příklad si prohlédněte model smuteční vrby u potoka  v období léta. Berte také do úvahy měřítko v jakém krajinu modelujete. Čím jsou modely menší, tím se snažte udělat míň detailů, které pak v krajině mohou působit i rušivě.

   Pro výrobu stromků se mi nejvíce jako základní materiál osvědčil měděný zvonkový drát různých průměrů a obyčejný toaletní papír. Posypový materiál, který se dá koupit v prodejně s železničními modely. Nejlépe v různých odstínech zelené, žluté a červené. Jedná se o drcený molitan. Piliny jsou nevhodné mimo hnědých, šedých a černých, které se hodí při modelaci kůry stromu, ale mnohem lepší je obyčejná krupice na vaření, kterou lze snadno barvit. Jako nejvhodnější je dispersní lepidlo zn. Herkules. K barvení bohatě postačí temperové barvy a nebo i vodové. Z nářadí budete potřebovat štípací kleště, štětce, nůžky a páječku s cínem. Pak už jen čas, trochu zručnosti a trpělivosti.

   Než začnete s výrobou, je dobré si stromek načrtnou, jak bude asi vypadat, případně si opatřit obrázek. Ovocné stromky mají jiný tvar koruny než třeba duby a nebo lípa či vrba. Podle tvaru koruny si připravíme kousky drátu. Pokud nebudete větve pájet, může být klidně i s bužírkou. Jinak v místě budoucího pájení odstraňte izolaci z drátu. Mějte na paměti, že větve jsou u kmene silnější a směrem od něj se ztenčují, proto na konce silnější větví připájejte tenké drátky. Každý drát si rozdělíme na oblast větví, kmene a kořenů a připájíme další větve. Když máme větve připravené vytvarujeme kmen stočením drátů a ohýbáním drátů dáme stromku přibližný tvar.

   Z toaletního papíru si nastříháme nebo natrháme proužky asi jeden centimetr široké. Natřeme kmen lepidlem a začneme omotávat proužky toaletního papíru. Štětcem papír usazujeme na místo, tvarujeme a dbáme aby byl lepidlem dobře prosycený. Pokud někde nechce papír dobře přilehnout, tak si jej pomocí druhého štětce manočíme. postupně tak obalíme i větve. Nemusíme až do špičky. Při obalování papírem dbáme na to, aby konce větví nebyly širší než místo, kde vyrůstají z kmene. Na kmen můžeme přidat i krupici, která svojí drsností bude znázorňovat kůru. Pokud jde o strom s kůrou hladkou, krupici raději nepřidáváme. Lepidlo necháme zavadnout a před úplným vytvrzením korunu i kmen dotvarujeme do konečné podoby. Pak necháme do druhého dne vyschnout.

   Po vyschnutí přikročíme k barvení kmene stromu. Je dobré si uvědomit, že ne všechny stromy mají kůru hnědou. Zajděte se podívat do lesa a nebo se rozhlídněte po svém okolí. K barvení můžete použít klidně tempery a nebo vodové barvy. Když je kmen a větve stromu nabarvený a dobře proschlý, můžete přistoupit k olistění stromu. Používá se drcený molitan, který zakoupíte v modelářských prodejnách. kde prodávají vláčky. Kupte si více odstínů. Modelujete-li stromky podzimní krejiny, kupte si žlutou, oranžovou a červenou. Jarní listy jsou světlejší, letní tmavší. Můžete odstíny i smíchat. Molitan na větve lepíme pomocí hustého lepidla HERKULES. Natřete větev tam, kde chcete aby se posyp uchytil a pak jej lehce do lepidla zamáčkněte. Když máte celou korunu hotovou, proveďte ještě drobné opravy a dolepte místa která to potřebují.

Osamělý strom na podzim. Koruna je z celých kusů molitanu.

Ovocné stromky a bříza.

 

Vrba u potoka.