Internetová modelářská encyklopedie

 (27.11.2003)

 

   Vážení kolegové modeláři všech oborů.

 

   Když Láďa Svršek začal psát článek "Postup stavby modelu kategorie F2" ozvaly se hlasy, které požadovaly podrobnější rozčlenění problematiky stavby modelů. Málo kdo si ovšem uvědomuje jaká je to práce něco takového dát dohromady. Je velmi obtížné shromáždit potřebný materiál, utřídit ho, nafotit a zpracovat do nějaké finální podoby. Nejnáročnější je asi shromažďování podkladových materiálů. Přitom někdo stejnou věc dělá jedním způsobem a někdo jiný zase způsobem opačným. Který je ten správný ? Shodli jsme se, že by bylo skvělé, kdyby existovala nějaká modelářská encyklopedie.

 

   Nakonec mě napadlo, že taková "Internetová Modelářská Encyklopedie" by mohla vzniknout za spolupráce mnoha čtenářů-modelářů, kteří brouzdají po Internetu. Pokud ovšem budete chtít něco takového podpořit. Na jedné straně je hlad po informacích, na straně druhé se o ně málo kdo chce podělit. Kdyby se celý projekt zdařil, tak zhruba během jednoho roku by mohlo na Internetu vzniknout jakési centrum informací pro praktickou modelařinu.

 

   Jak by to fungovalo? Pokud jste ochotni se podělit o nějakou svoji zkušenost, pracovní postup (řezání žeber, laminování, lakování), návod jak něco udělat (zábradlí, kotvy, nástupiště, stromky, nástroje a nářadí), různé triky (třeba na odlévání, lepší chod motorů) a podobně, tak sedněte a napište e-mail. V něm jasně a stručně popište vámi zvolené téma. Pokud možno připojte obrázek nebo snímek. Velikost všech připojených obrázků by neměla přesáhnout 2MB. Rozměry obrázků jsou libovolné. Pak to celé pošlete na adresu wwwmonako@seznam.cz . Jako předmět zprávy uveďte heslo "IME" a za pomlčku některý z těchto oborů:

 

letadla, lodě, auta, železnice, rakety, dílna, elektronika, ostatní

 

Takže předmět zprávy by mohl vypadat třeba takto: "IME - železnice". Na konec příspěvku vždy uveďte svoje jméno a kontakt, případně adresu na svoje webové stránky. Nebo také můžete napsat, které informace se mohou z Vašeho webu pro IME převzít. Uvažoval jsem o možnosti vložit příspěvek rovnou na stránkách, ale zpočátku bude lepší nad celým projektem držet dohled a až se ustálí tak tuto možnost připustit.

 

   Když tento projekt podpoříte a do konce roku se podaří nashromáždit dostatečné množství příspěvků, najdete na Monaku základ Internetové modelářské encyklopedie, která by se třeba časem mohla proměnit v samostatný web.

 

Keba