Výroba imitace hlav nýtků

23.11.2006

 

   V současné době pro svůj nový remorkér pracuji na nástavbách. Kromě toho, že chci aby to byla dobrá loď na Tug Towing, jsem si usmyslel, že bude dobře vypadat. Tedy že to nebude jen "hrubá" stavba, ale naopak bude vybaven maximálním množstvím detailů. A hned při výrobě dveří jsem narazil na problém jak napodobit hlavy nýtů nebo šroubů.

 

   Jak hlavy nýtků vyrábět mě naučil jeden z našich nejlepších a nejúspěšnějších lodních maketářů - Ivan Grňa (Ivankap). Protože tento postup nikdo nepopsal rozhodl jsem se to udělat a postupně zdokumentovat případné další úspěšné pracovní postupy.

 

Nýtky Měl jsem rozpracované dveře a do každého pantu jsem potřeboval udělat dvě hlavy nýtů nebo hlavy šroubů (jak chcete).
Nýtky K tomu je potřeba si nejdříve vyrobit takovouto vyrážečku. Seženete si celokovovou injekční jehlu a tvrdý drátek který do ní půjde směrem od hlavy zasunout a je o něco delší než jehla.

Konec jehly (1) je potřeba upravit tak, aby mohla sloužit jako raznice. Nejdříve pomocí jehlového pilníčku upilujeme sešikmený konec (2) tak, aby byl rovný (3). Vezměte hrubší brousek a konec vybrousíte do tvaru komolého kužele (4) tak, aby měl okraje co jevíce ostré.
Nýtky Na konci drátku si uděláme třeba z kousku kulatiny malé držátko. Drátek musí po zasunutí do jehly na druhém konci alespoň pár mm vykukovat.
Nýtky Na tomto obrázku to je dobře vidět.
Nýtky Hlavy nýtků jsem dělal z tenké plastové destičky. Tu položím na kousek tvrdšího dřeva, na destičku přiložím nabroušený konec jehly - hezky svisle a lehce klepnu kladívkem. Sílu úderu je třeba vyzkoušet. Drátkem pak hlavu nýtku vystrčím z jehly do nějaké misky ven. Při troše cviku to jde snadno a rychle. Hlavy nýtků lze například vyrážet i ze samolepek, tiskařských plechů a podobných materiálů. V okamžiku, kdy se začne materiál promačkávat je potřeba konec jehly opět trochu nabrousit.
Nýtky Druhým problémem je, jak tyto prťavé hlavičky nýtků (průměr tak 1mm) dostat na požadované místo. Po několika neúspěšných pokusech se mi nejvíc osvědčila rýsovací jehla. Na místo kam přijde hlava nýtku, jsem dal kapičku gelového sekundového lepidla. Pak jsem lehce naslinil špičku rýsovací jehly a přiložil k hlavičce nýtku. Ta se díky slinám k jehle přilepí a pak už ji stačí položit do kapičky lepidla, kde se spolehlivě uchytí a jen lehce přitlačíme.
Nýtky A tohle je výsledek. Dveře samozřejmě ještě v této fázi nebyly hotové, bylo potřeba je zasklít a dodělat panty.

 

 Keba