E-Day očima pastikového neznaboha

4.10.2006

  Když mi doma kluk začal nenápadně před nosem mávat volnou vstupenkou na e-day, která platí pouze v doprovodu dospělé osoby, bylo mi jasné, co mě 17.9.2006 dopoledne čeká a nemine. A neminulo. Ráno jsme vyjížděli asi na jednu z největších výstav plastikových modelů u nás - E-DAY.

   Výstava se konala v podzemních garážích jednoho nejmenovaného nákupního centra v Praze. Na jednu stranu to zaručovalo dostatek místa, ale odér z výfukových plynů a zářivkové osvětlení - popravdě nic moc prostředí pro tak velký podnik. Jak se ovšem zdálo, naprosté většině přítomných to nevadilo.

   Synátor se svým kamarádem mě opustil ihned po vstupu na výstavu a tak jsem osiřele brouzdal s barevným páskem na zápěstí (doklad o zaplacení) mezi stoly a stánky prodejců a vše si v klidu prohlídl. Protože jsem v tomto oboru naprostý amatér (pár kitů jsem ale taky spíchnul) volím raději lehčí formu článku s jistou nadsázkou.

 

   Všiml jsem si, že na výstavě se pohybovalo několik typově vyhraněných návštěvníků:

  • sběrači, ti pobíhali naprosto chaoticky sem a tam a brali vše co bylo k mání zadarmo (hlavně kluci)
  • nakupovači, prakticky neokukovali vystavené modely, ale o to víc na stáncích prodejců skupovali stavebnice, literaturu, materiál, párky.
  • ..(převládali tatínci)
  • odborníci, chodí ve dvojicích až trojicích a skoro nad každým modelem živě a dlouho diskutují (asi všichni kromě kluků a mě)
  • foťáci, fotí úplně všechno, včetně požárního hydrantu a obsluhy na stánku s občerstvením (skoro všichni)
  • doprovodníci, pohybují se pomalu kolem vystavených modelů, občas se zastaví, prohlídnou, vyfotí a pak si dají kafe (převládaly maminky, přítelkyně a já)

   Plastikových modelářů je u nás opravdu hodně. A jejich modelářská práce je opravdu špičková Před některými modely jsem pomyslně smekal. Přiznám se, že mi trochu vadí, že plastikoví modeláři jsou možná příliš jednostranně orientovaní. Převládají modely vojenské techniky přičemž vedou tanky a letadla. Pro diorámy pak jednoznačně vévodí bojové scény. Ale i tak je možné nají dost modelů, které jsou atypické a výrazně vybočují z řady. Ty se mi líbí nejvíc.

 

Obrázky z výstavy

 

E-Day Prostředí podzemních garáží, kde se výstava konala. Prostorné, ale jinak nic moc.
E-Day Tanky...tanky...tanky...ale všechny precisně zpracované.
E-Day Pozor změna - loď! Kocábky plastikoví modeláři prakticky vůbec nestaví a nebo je neposílají na výstavy.
E-Day Samozřejmě nechyběly ani praktické ukázky stavby modelu. Mohli jste sledovat, jak se takový model staví a přitom se na vše vyptat a tím se i přiučit. Podle mě pro návštěvníky velmi přínosné.
E-Day Součástí výstavy byly i papírové modely a některé kousky byly skutečně mistrovsky vyvedené, takže jsem se musel opravdu pořádně podívat abych se ujistil, že to je opravdu papír.
E-Day Jeden ze stánků s vystřihovánkami.
E-Day K mému překvapení byl na výstavě instalován i poměrně veliký bazén, který jsem objevil v okamžiku, kdy byl na vodu spouštěn jeden z nejznámějších lodních modelů vůbec - Bismarck.
E-Day Tenhle traktůrek mě doslova nadchl. Malinkatý model propracovaný do nejmenších detailů se skvělou patinou.
E-Day Nejlépe uprášený model co jsem na celé výstavě viděl. Okukoval jsem ho dost dlouho, ale nemělo to chybu.
E-Day Krásný a zajímavý model. Opět propracovaný do nejmenších detailů. Věrná patina, rez - nádhera! Cože ? Že není to modrý auto rezavý ? No to je sice taky super, ale já myslím tu dodávku za ním !
E-Day Právě boural a přežil. Jen si trochu natloukl palici. Skvělý nápad, perfektní provedení, úžasný bahno. Svádělo k vyzkoušení zda taky nečvachtá, když už vypadá mokře.
E-Day Letadel bylo na výstavě nepočítaně, ale tahle X-1(?) byla jediná svého druhu.
E-Day Asi největší dioráma, která na výstavě byla (když nepočítám ty modulové). Hezky provedeno, ale pořád mi na ní něco vadilo a pak mi to "seplo". Schválně zda na to přijdete taky.

 

   Po třech hodinách brouzdání výstavou jsem měl nožičky ubroušené až po půlky a tak jsme zahájili závěrečný nákup. Prodejci se na výstavě opravdu činili, takže zde utratit několik tisícovek žádný problém. Stavebnice, vystřihovánky, barvy, literatura, doplňky, nářadí to vše bylo ke koupi. Chlapci vzhledem ke svému rozpočtu museli být trochu hodně skromnější.

   Co říct na závěr? I když nejste plastikoví modeláři a dítko vám doma zamává před očima volnou vstupenkou, kterou dostali ve škole na podobnou výstavu, tak neváhejte a běžte Opravdu je to pěkná podívaná pro každého modeláře.

 Keba

 

 

Fotogalerie

E-Day

Foto Jaroslav Vaškeba

kliknutím na obrázek otevřete obrázkovou galerii