"O Branický soudek" - soutěžní setkání v Tug Towingu

20.9.2006

klub NAMOLO!   Ante, Dáda, Franta, RomanT, Ivvo, Nex a já...to byla klubová parta stavěčů tratě pro sobotní soutěž v Tug Towingu "O Branický soudek", která se sešla v pátek odpoledne v Braníku za Ledárnami. Práce nám šla docela od ruky, ale i tak jsem na přípravu všeho potřebného potřebovali čtyři hodiny...

Sobota 16.9.2006

 

8:00 hod

   Je osm hodin a lomcujeme s visacím zámkem od vrat, které vedou na soutěžní molo. Zhruba po tři čtvrtě hodině to vzdáváme a Ante s Dádou zámek prostě přeříznou. Pak dáváme na vodu vleky - malého a velkého Kačera, připravujeme stůl, nástěnku atd. V noci foukal silný vítr, který na vodu nafoukal spoustu listí a větviček. Rozhodneme se hladinu vyčistit a RomanT s Antem sedají do kánoe. Jenže jen odrazili od mola, tak se cvakli No lepší začátek jsme si přát ani nemohli. Ještě že nebyla zima a mohli se alespoň trochu převléci.

 

Tug Towing - O Branický soudek 2006

Tug Towing - O Branický soudek 2006
Soutěžící rozbalili svoje nádobíčko na plácku vedle klubovny Honza Červíček a Bambinot přinášejí AF, což není žádné peříčko.

 

Druhý pokus už měli velmi úspěšný a hladina byla natolik čistá, že se na ní dalo s modely plout. Zámek a čištění hladiny nás trochu zpozdilo, ale mezi tím se sjeli prakticky všichni přihlášení i nepřihlášení a mohli jsme oficiálně zahájit.

 

Tug Towing - O Branický soudek 2006

Mapka soutěžní tratě.

 

10:00 hod.

   Pronesl jsem krátkou uvítací instruktážní řeč a začali jsme s trénovat. Každé družstvo si mohlo na trati vyzkoušet tahání malého i velkého Kačera. Do velkého Kačera jsme ještě naložili zhruba 40cihel, takže celková hmotnost vleku byla určitě přes 100kg a to už trochu bylo znát.

 

Tug Towing - O Branický soudek 2006

Tug Towing - O Branický soudek 2006
V přístavním bazénu pro start bylo při tréninku občas rušno. Za velkého Kačera se hravě schová i tak velký remorkér jako je Paolo M Franty Čáslavskýho.

 

   Trať jsme vzhledem k rozměrově omezené vodní ploše připravili kratší, ale o to víc náročnější na manévrování. Soutěžící museli provést hned čtyři 180°obraty na poměrně omezeném prostoru, kde navíc pod hladinou díky nízkému stavy vody, číhaly mělčiny. Na molu se postupně všichni vystřídali a vlek si vybírali podle vlastního uvážení.

 

Tug Towing - O Branický soudek 2006

Tug Towing - O Branický soudek 2006
Molo bylo plovoucí a tak se často naklánělo podle toho kolik lidí se zrovna nahrnulo na tu, či onu stranu. Tým Nautilus 2. v blízkosti zadního obratiště.

 

Tým Hradce Králové jezdil dokonce jako tříčlenný, což bylo velmi zajímavé. Kdo nejezdil, ladil formu svého remorkéru nebo si dal něco dobrého na baštu. Čas plynul a blížil se čas zahájení soutěže. Opravdu pech měl Dáda, který si přivezl pěkný remorkér Silesia, přes metr dlouhý, ale něco se pošramotilo v převodovce a tak nemohl tahat . Bylo nám to opravdu moc líto, protože Dáda vždy chodí s přípravou TT pomáhat.

 

Startovní listina

1. Last Minute Andrej Tenzer (Ante) Artur
Jaroslav Vaškeba (Keba) Monako I.
2. Team Most Jiří Mlejnek (Jambo) Monako I.
Ladislav Douša (ladous) Klimek
3. Hradec Králové Michal Polák (NuClear) Jirka
Miroslav Miletín (Temelín) Saver
Lukáš Čížek (Šílený modelář) Watergeus
4. Nautilus 1. Jan Červíček Abbeile Flandre
František Čáslavský Paolo M
5. NeJaToD Michal Votava (Ivvo) Monako I.
Alexandr Pompoš (Nex) Watergeus
6. R+S Roman Tyll (RomanT) Vaihe
Vít Vymětal (Seveřan) Arny
7. Nautilus 2. Petr Lukeš (Bambinot) Kachna
Ladislav Hanuška Triton

 

14:00 hod.

   Opět jsem pronesl pár informací před startem, určili jsme si startovní pořadí a šlo se soutěžit. Vzhledem k rozměrům tratě, jsme velkého Kačera při soutěži nepoužili a i remorkéry nad 70cm délky trupu, tahaly malého Kačera. Poprvé jsme taky použili pravidlo o tříminutovém limitu pro uvázání remorkéru a že každý remorkér musí mít vlastní lano. Podle mě se to velmi osvědčilo a ti co si na konec lana dali karabinku udělali dobře. Jak jsem později osobně ověřil, dá se během těchto tří minut zaběhnout krátký sprint z mola a zpět pro výměnu krystalu ve vysílači. Na projetí tratě byl stanoven 15 minutový limit. Trochu šibeniční, ale soutěži to přidalo na dramatičnosti, překážky se museli trefovat napoprvé a nikde se neflákat. Taky návrh přístavu tak, aby vlek šel snadno po přistání přetáhnout do místa startu se osvědčil a soutěž měla daleko větší spád a hladký průběh.

   Rozhodčí jsme dělali Franta, moje žena Monika a já. Ante ještě dělal hlavního pobízeče soutěžících k přípravě na start.

 

Tug Towing - O Branický soudek 2006

Tug Towing - O Branický soudek 2006
Lucka roztápěla gril aby byla dobrá mňamka. Moje maličkost a Franta (vpravo) probíráme trať chvilku před zahájením sotěže.
Tug Towing - O Branický soudek 2006 Tug Towing - O Branický soudek 2006
Tribuny u trati byly poměrně slušně zaplněné diváky Monika, hlavní zapisovatelka a časomíra.

 

   Celkem soutěžilo 7 týmů, přičemž Hradec Králové byl trojčlenný. Zahajovali jsme s Antem (Last Minute) a první jízda se nám vydařila! Jen jeden dotyk.Velmi dobře zajeli také týmy Hradec Králové, Team Most a Nautilus 2 měl pouhé dva dotyky. Naopak vyloženě smolnou jízdu měl tým Nautilus 1 a ne o moc lépe NeJaToD. Těm se zamotalo při přistání vlečné lano do šroubu a prošvihli časový limit.

 

Tug Towing - O Branický soudek 2006

Tug Towing - O Branický soudek 2006
Tým Last Minute během přístavního manévru první jízdy. Hradec Králové vplouvá do plavebního kanálu.
Tug Towing - O Branický soudek 2006 Tug Towing - O Branický soudek 2006
A ještě jednou Hradec Králové při přistávacím manévru. Tým NeJaToD čeká na povel ke startu.

 

  První kolo proběhlo hladce a vzápětí se rozeběhlo i druhé, které se jelo v obráceném směru. Šanci na vítězství měli stále všechny týmy. Tady jsme s Antem čtyřikrát škrtli a jednou málem minuli v obratišti. Hradec Králové jel opět dobře a kdyby dokázali lépe využít třetí remorkér, mohlo to být ještě lepší. Výborně oproti první jízdě zajel Nautilus 1 - jen jeden dotyk při průjezdu plavebním kanálem. Svoji druhou jízdu lépe zajel i tým NeJaToD a čistou jízdu předvedli Bambinot s Láďou (Nautilus 2) jen dva dotyky! Velkými smolaři se v druhém kole stali RomanT a Seveřan. Do Vaihe se dostala trocha vody a začala jí prokluzovat řemenička převodovky. V plavebním kanálu jejich naděje na dojetí byly utopeny.

 

Tug Towing - O Branický soudek 2006

Tug Towing - O Branický soudek 2006
Vaihe a Arny (RomanT & Seveřan) při průjezdu náročnou částí tratě kolem zadního mola. Team Most se chystá proplout plavební kanál při druhé soutěžní jízdě.
Tug Towing - O Branický soudek 2006 Tug Towing - O Branický soudek 2006
Tým Nautilus 1. vyplouvá do druhého soutěžního kola, které zajeli skvěle. Vítězové !

 

17:30 hod.

   Bylo odjeto a Monika sečetla body a výsledky vyhlásil Ante. Vzal to tradičně odzadu. Nakonec jsme ale s Antem vítězství z Jinolic obhájili, ale jen o pouhé dva body před Nautilem 2. Třetí skončili členové týmu Hradec Králové.

 

Výsledky soutěže

1. Last Minute 1b./9:45 4b./9:22 5b.
2. Nautilus 2. 5b./9:55 2b./chybí zápis 7b.
3. Hradec Králové 4b./8:08 5b./12:23 9b.
4. Team Most 5b./12:57 15b./15:01 20b.
5. NeJaToD 15b./15:01 6b./9:58 21b.
6. Nautilus 1. 36b./11:25 1b./11:55 37b.
7. RomanT + Seveřan 20b./11:36 57b./15:01 77b.

 

18:00 hod.

   Začal úklid tratě. Tady musím moc poděkovat všem, kteří s úklidem tratě pomohli. bylo to naprosto skvělý, protože za necelou hodinku bylo všechno v loděnici a tak jsme si sedli na chvilku před klubovnu a ještě trochu pokecali.

 

   Smyslem této jednodenní akce bylo opět připomenout Tug Towing jako zajímavou soutěžní disciplínu. Taky jsme chtěli umožnit těm, kteří o Tug Towing projevili zájem, si jej ještě letos vyzkoušet a alespoň trochu si zasoutěžit, probrat s ostatními co je zajímá atd.

   Prostředí které jsme zvolili mělo určitě svoje nedostatky, ale na druhou stranu bylo atraktivní a poskytovalo potřebné zázemí. Stěhovat celý "TT cirkus"na jiné místo se nám už nechtělo a proto jsme využili to "domácí".

   Na úplný závěr bych chtěl poděkovat všem, kteří s přípravou a organizací pomohli a taky všem, kteří neváhali a do Braníka k Vltavě přijeli. Doufám, že nelitovali a pokud se Vám něco nelíbilo nebo Vás napadlo nějaké zlepšení a pod, tak neváhejte a napište to třeba do diskuse pod článkem.

 

Mějte se fajn a "ťuk ťovinku" zdar !  Keba

 

 

Foto-video galerie

O Branický soudek - galerie

Foto: Keba

Foto: Petr Matějka
Foto: Ladislav Douša
Foto: Petr Lukeš

kliknutím na obrázek otevřete obrázkovou galerii