Jablonecká Kotva - 39.ročník

12.8.2006

   Tak jako každý rok i letos jsem se zúčastnil veřejné soutěže, kterou pořádají kamarádi z Jabloneckého klubu. Velice rád navštěvuji tuto soutěž, kde panuje uvolněná nálada, tradiční grilování, dobré pivo nesmí na takovéto akci chybět a ani letos nechybělo.

   Počasí nám přálo, sešlo se nás na padesát soutěžících. Po dlouhé době laborování a zkoušek s parníčkem, kde byl problém s malým tlakem, jsem přišel věci na kloub a osadil strojovnu větším a výkonnějším hořákem. Doma jsem vše otestoval, super, parníček šlapal. Tak jsem vše sbalil, pro jistotu jsem ještě doplnil kartuši  plynem z lahve a vzal jednu novou.

 

   Na závodech všechno vybalím, promažu, zapálím hořák a ouha, ono to nehoří. Prostě neumím naplnit kartuši plynem z bomby. Lidi, nedovedete si představit to zoufalství Vše napravil zkušený parníkář Jirka Voráček. Když plní kartuši, dá ji asi na dvě hodiny do lednice a plynovou bombu nechá v pokoji ohřát. Pak teprve plní. Vyměnili jsme kartuši za novou a ono to hořelo, takže po čtyřech letech tápání se mi konečně povedlo projet trať a dokonce i couvat Horší to bylo se zastavením, když jsem vypnul páru a dal revers, divil jsem se proč to nechce zastavit, bez páry těžko

 

   Objevilo se i několik nových modelářů, potřebovali by jen trošku více trénovat, lodě které postavili je nechtěly poslouchat a tak aspoň sbírali zkušenosti. Připojuji pár fotografií s několika postřehy, které Vám řeknou víc než dlouhé povídání.

 

Jablonecká Kotva Black Dog po čtyřech letech blafal dobře.
Jablonecká Kotva Říční remorkér „Bobr“ ze stavebnice postavil Martin Karpatský z Brandýsa n.L. Se stavebnicí však nebyl vůbec spokojen a tak použil jen laminátový trup a ostatní postavil ze svého materiálu ,dle plánku.
Jablonecká Kotva Se stavebnicí „Brake“od firmy Graupner soutěžila v kaegorii F4-B Ivanka Tomášková z pořádajícího klubu.
Jablonecká Kotva Letadlovou loď „Boxer“postavil a ozvučil František Cerha z Brandýsa n.L. Při startu nám zahrál americký pochod ,stačilo by jen aby nastoupená posádka zasalutovala.
Jablonecká Kotva Velice čistě a hezky je postavený model polské lodě „Lilka“kterou postavil Josef Čejka z Brandýsa n.L.
Jablonecká Kotva Michal Ferjančič z Ledenic dává svůj model na vodu.
 
Jablonecká Kotva Michal Polák z Junior klubu Hradec Králové se pokoušel soutěžit v kat.DS - tj:lodě s parním pohonem. Loď ze stavebnice „Jirka od P.Jakoubka jezdí, ale Michal místo pevného lihu použil gel na roztápění dřevěného uhlí, jenže ten nemá výhřevnost a tak kotel neměl tlak, zůstalo jen u zkoušky.
Jablonecká Kotva Výletní milionářská jachta „Elen“ Mirky Adamcové z pořádajícího klubu.
 
Jablonecká Kotva Jako nová je stále ruská korveta „Nanuška“Zdeňka Horského z Brandýsa n.L.
Jablonecká Kotva Pohled do útrob parníčku Jirky Voráčka.
Jablonecká Kotva Velice pěkný model „Pilot 20“ Vlastimila Hanzlíka vyvrací moje a jiné tvrzení, že se po čase polystyrénové nástavby rozjedou. Pan Hanzlík postavil tento model před sedmi roky ,trup je laminátový, nástavby z polystyrénových dvoumilimetrových desek, všechny rohy jsou zevnitř vymazány směsí epoxidu a pilin. Po sedmi letech ani známka praskliny.
Jablonecká Kotva U Voráčků bylo vždy plno.

Pepa Darvaš