Nábřeží paromilů 2006

27.7.2006

   Hradec Králové se stal Mekkou všech milovníků parních strojů a strojků. Každoročně se na začátku prázdnin všichni příznivci páry sejdou v centru Hradce na náplavce u Labe aby početným divákům předvedli svoje miláčky z doby minulé v akci. Pronikavý zvuk parních píšťal pak jasně dává do širokého okolí najevo, že "pára" díky těmto nadšencům z naší země ještě nezmizela.

  Do Hradce jsme vyrazili s Antem a našimi drahými polovičkami tentokráte i jako vystavovatelé. Bohužel parní strojky jsme nevystavovali, ale přivezli jsme svoje Artury. U příležitosti tohoto parního setkání bylo i celorepublikové stkání vlastníků modelu Artur. Popravdě moc Arturů se nesjelo. Napočítal jsem jich všeho všudy dvanáct, ale vidět potom skoro všechny najednou na vodě byl docela unikát. Podle mě se potvrdilo, v celé ČR nenajdete dva stejné Artury.

 

   Ale zpět k páře. Na náplavce bylo toho k vidění tolik, že si netroufám to všechno popsat. Hlavně proto, že parním strojkům prd rozumím. Tak jsem pro Vás připravil dvě velké obrázkové galerie, kde se můžete pokochat krásou parních strojů. Jednu sadu krásných fotek nafotila u Marta tu horší a obsáhlejší já.

 

Nábřeží paromilů 2006 - Hradec Králové Diváky zaplněné nábřeží v centru Hradce Králové. Slunce na nás pražilo celý den, ale naštěstí se dalo kosek popojít a skrýt se do stínu.
Nábřeží paromilů 2006 - Hradec Králové Důstojnou kulisu celému setkání vytvářel zadokolesový parník místní parolodní společnosti. Zájemce vozil po Labi na vyhlídkové trase a vždycky nadělal trochu vln.
Nábřeží paromilů 2006 - Hradec Králové K vidění byly různé parní motory, jako třeba tento krasavec. Když se potom rozeběhl, byla to učiněná symfonie.
Nábřeží paromilů 2006 - Hradec Králové Některé parní strojky byly tak krásné, že mi připadlo škoda pod nimi topit, protože se umažou.
Nábřeží paromilů 2006 - Hradec Králové Malých parních demonstračních parních strojků byla v Hradci spousta. Od těch nejstarších až po ty současné. Některé byly neuvěřitelně jednoduché.
Nábřeží paromilů 2006 - Hradec Králové Jedním z hlavních magnetů byl parní válec Mamut ze Zlíchovské výtopny v Praze. Tento parní stroj byl používán ještě v roce 1972 ! Dnes je to jediný funkční exponát svého druhu u nás.
Nábřeží paromilů 2006 - Hradec Králové Druhou perlou byl parní automobil Škoda-Sentinel. Samozřejmě že plně funkční a taky poslední svého druhu.
Nábřeží paromilů 2006 - Hradec Králové V Hradci vystupovali i členové Merrimack klubu Praha. Ti sice s párou nemají nic společného, ale jejich pyrotechnické efekty dovedou nadělat taky hodně kouře. Jen se mi tentokráte zdálo, že mají více technických problémů než je zdrávo.
Nábřeží paromilů 2006 - Hradec Králové Děti lákalo svezení na vozíčku, terý byl tažen nádhernou silniční parní lokomotivou.
Nábřeží paromilů 2006 - Hradec Králové Některé parní stroje byly tak úžasně složité až byly krásné.
Nábřeží paromilů 2006 - Hradec Králové Část smečky Arturů na stojánce. Vetřeli jsme se drze k Ivanovi Hořejšímu hned vedle jeho krásného parníku Nostalgia.
Nábřeží paromilů 2006 - Hradec Králové A tady je smečka Arturů na vodě. Zachytit je všechny pohromadě bylo docela obtížné, protože se půl hodiny proháněli po Labi jak hejno vyplašených kačen.
Nábřeží paromilů 2006 - Hradec Králové Lodní modely poháněné parními strojky samozřejmě taky nechyběly. Prakticky všechny byly známé stroje a postupně se na Labi někteří z nich předvedli včetně závodů s tím velkým výletním.
Nábřeží paromilů 2006 - Hradec Králové Netolická hasičská parní stříkačka předváděla co umí. Proud vody který dokázala vychrlit byl na svoji dobu určitě úctihodný.
Nábřeží paromilů 2006 - Hradec Králové Přijel i pravý cadilac.
Nábřeží paromilů 2006 - Hradec Králové Stabil - tyhle motory připomínají tak trochu perpetum-mobile. Prostě to nastartujete a ono se to točí a točí a točí a nádherně zvučí.
Nábřeží paromilů 2006 - Hradec Králové Další silniční válec tentokráte v menším měřítku. Ovšem plně funkční.
Nábřeží paromilů 2006 - Hradec Králové Když kolem Vás projelo tohle vozítko, tak se Vám ani nechtělo věřit, že jej pohání parní stroj. Jezdilo to neuvěřitelně tiše a svižně.
Nábřeží paromilů 2006 - Hradec Králové Samozřejmě nesměly chybět různé parní mašinky. Tyto jsou poháněné parními strojky a ovládané RC soupravani. Nádhera !!!
Nábřeží paromilů 2006 - Hradec Králové Jiné mašinky byly zase trochu větší a vozily hlavně děti, které páru znají již jen z učebnic a vyprávění.

 

   Napsat by se toho dalo opravdu ještě hodně, ale bude lepší, když se podíváte na obrázkové galarie a video a uděláte si sami představu jak to v Hradci vypadalo. A rozhodně bych Vám doporučil se příští rok na Nábřeží paromilů vypravit. Opravdu to stojí za to, i když to zdaleka není jen o lodích.

 

Foto-video

Obrázková galerie

Foto Marta

Obrázková galerie

Foto Keba

VideoHK2006.wmv

(velikost: 3,2MB - 68sec.)

klikni na obrázek kamery

 

Keba