Blecha - model národní kategorie E400

(18.7.2006)

 

  Letošní rok pan Zdeněk Sršeň z náchodského klubu vyhlásil „Rokem Blechy“Jedná se kategorii nazvanou E400 z řady jiných kategorií skupiny „M“.Velkým propagátorem a výrobcem této a vůbec téměř všech rychlostních modelů poháněných elektromotorem je pan Ladislav Macháň z Náchoda.


   A protože se velice dobře známe, zajel jsem se na jeho výrobky po delší době podívat zblízka. Kategirie E-400, je národní kategorií, kde je předepsán sériový motor řady Seed400 a jemu podobné, jako Permax, Johnson atd. Dále je předepsáno sedm tzv. tužkových článků. Lodička musí vážit včetně startovního čísla a upevňovacích šroubků min. 500 gramů. Jediným výrobcem v České Republice těchto Blech je právě pan Macháň. O jiných aspoň já nevím. Vím jen, že pan Kukoreli z Maďarska prodává speciály, ale za "pěknou"cenu.

 

Blecha Blecha
Model Blecha. V této lodi je nutné použít mikro přijímač, mikroregulátor a mikroservo.

 

   Já sám jsem byl u toho, když se tato naše národní kategorie rozvíjela. Přiznám se, že mě tenkrát nikterak nenadchla. Bylo to dané, tím, že v té době před deseti lety, nebyly takové zdroje a tak se tato soutěž měnila spíš v plácání líných kaprů na vodě. Doba však pokročila a dnes jsou k dostání velice kvalitní zdroje. Dnešní rychlost této lodičky lze přirovnat k FSR-Eco standard před deseti roky.

 

Blecha Blecha Blecha
Detail kormidla, lodního šroubu a vodního chlazení Pohled na uložení tužkových článků Zabudované mikro servo HS 55, které ovládá kormidlo.

 

   Tak jsem se odhodlal a splnil jsem si svůj sen, opět se k rychlostním modelům lodí aspoň na okamžik vrátit. Pan Macháň dodává k těmto trupům i pouzdro, hřídel a kormidlo, vodní chlazení a ještě než Vám předá model, namaluje Vám na dně, kam se má co přilepit. K pouzdru hřídele dodává i klínek ke sklonu na připájení z 2 mm kuprexitu, no prostě super! Mám již dost velké zkušenosti se stavbou, takže jsem celou lodičku, měl asi za dvě hodiny připravenou k jízdě. Na lepení jsem použil epoxidové pětiminutové lepidlo, do něž jsem přimíchal celulózu, kvůli pevnosti spojů.

 

Blecha Blecha
Blecha při plné jízdě...

 

   Jízdní zkoušky jsem svěřil mojí dceři Soni, vícemistryni ČR z roku 2001 v kategorii FSR-eco standard, abych mohl vše zdokumentovat a natočit, k odstranění případných nepřesností. Mohu všechny čtenáře ubezpečit, že pokud se dodrží parametry, které pan Macháň namaluje, loď jede hned napoprvé. Bylo jen potřeba posunout baterii trošku dopředu, při menších vlnách.

 

Blecha Blecha
Dnes již seniorka Soňa Darvašová při zajíždění Blechy

 

Jako motor jsem použil Speed 400 6V a NiCd aku Sanyo Cadnica Ultra 1100mA. Regulátor jednosměrný od Jeti Jes 012. Mini příjmač MKZ Nano 4 piko, mikroservo Hitec HS 55. Pro špičkové výkony používají soutěžící motory Speed 400 4,8 V NiCd Sanyo Cadnica Ultra 1400. Je to, ale vše na úkor zničení motoru a baterií. Motor mění po každé soutěži ,baterie vydrží necelou sezonu. Lodní šroub mám také od pana Macháňě o průměru 23 mm.

   Takže pokud začnu trošku počítat, jsem na docela dobré sumě:

 

 Model lodě “Blecha“ 350,-
 Pouzdro s hřídelí 170,-
 Kormidlo 70,-
 Vodní chlazení 35,-
 Motor Speed 400 6V 160,-
 Konektory 3 páry 75,-
 Mini přijímač MKZ 990,-
 Regulátor Jeti 735,-
 Lodní šroub 300,-
 NiCd 1100mA 560,-
 Epoxid. lepidlo 5min. 66,-
 Suchý zip 45,-
 Kulové čepy 25,-
 Celkem 3 581,-

 

   Tak to je částka, kterou musí dát modelář ,který chce jezdit tuto národní kategorii. Předpokladem je, že již vlastní minimálně vysílač a čtyři páry krystalů. V současné době je další investicí koupě transpordéru, neboli čipu, který počítá kola. Teď přesně nevím, ale domnívám se, že se cena pohybuje kolem dvou tisíc za kus. Jeden člověk - jeden čip. Na letošním žákovském MiČR ve Tvarožné Lhotě se poprvé pojede tato třída oficiálně a dle výsledků z oblastních kol může mít úspěch, takže se může zdárně vyvíjet. Je jen otázka, zda.li vše zvládne pořadatel.

 

   V každém případě mohu tento model od firmy Macháň doporučit i naprostým začátečníkům. Když dodrží postup, loď pojede. Mojí dceři se na zkouškách podařilo ujet za pět minut dvacet dva kol, ale byl tzv. "olej" a jela sama, takže lze předpokládat, že při soutěži by se dalo ujet jednadvacet kol. Což by při dvou dobrých rozjížďkách znamenalo v seniorské kategorii třetí místo.

 

S přátelským pozdravem - "Ať žije Blecha !!!"

Pepa Darvaš

 

Pepa Darvaš