Artur 2v1

(11.7.2006)

 

  Víkend s Tug Towingen se blížil a rozestavěný remorkér Watergeus nevypadal, že by v nejbližší době měl sjet po skluzu. Přemýšlel jsem jak rychle udělat remorkér pro TT. Po chvilce tápání a konzultací jsem měl jasno. Udělám z Artura remorkér. Z počátku trochu šílená myšlenka. No nic, jiné rychlé řešení jsem neměl, musím to zkusit.

 

Artur 2v1


   Z Artura jsem sejmul zadní nástavbu, kryt nákladového prostoru a z předního stěžně ráhno. Přeměřil otvory v palubě, zadní je širší než přední. Asi by bylo ideální udělat na otvory kryty a až na ně přesně udělat nástavbu, ale to mne napadlo až později. Prohlédl jsem pár fotek na Internetu a usoudil, že ideální bude nějaký starý dřevěný přístavní remorkér.

plánek nástaveb

kresleno bez měřítka !

 

Artur 2v1   Z 2mm překližky jsem vyřízl spodní část nástavby o vnitřní šířce odpovídající šířce zadního otvoru v palubě a délce až po přední hranu předního otvoru. Výšku jsem určil tak nějak od oka. V zadní třetině vyvrtal na každé straně tři otvory o průměru 10mm coby okénka strojovny. V horním dílu jsem vyřízl otvor pro vazník. Poté jsem všechny části namořil lihovým mořidlem světlý dub. Ze vnitř na hrany přilepil smrkové hranolky a slepil dohromady.

 

Artur 2v1   Následně jsem se pustil do kormidelny. Opět z 2mm překližky. Do přední a bočních stěn vyříznout okénka, namořit, tentokrát jsem do světlého dubu přidal trochu mořidla mahagon, aby kormidelna byla trochu tmavší. Následně jsem díly slepil.

 

   Ochozy jsou jak jinak z 2mm překližky. Podlaha je z jednoho dílu i pro kormidelnu. Opět mořené před lepením. Za kormidelnou je nástavba zvýšená, ve skutečnosti by tam byl parní kotel. Tuto část jsem namořil na mahagon. Ve zvýšení je zapuštěn komín vyrobený z tuby od šumivého aspirinu. Ten je natřen černou matnou barvou.

 

   Nakonec jsem kormidelnu přilepil na spodní část nástavby. Ještě jsem z vnitřní části nalepil čtyři smrkové hranolky pro usazení nástavby. V zadní části nástavby jsem z na hýbaného drátu udělal vedení pro vlečné lano. Nakonec vše natřel bezbarvým lakem.

 

Artur 2v1   Teď přišel na řadu vlečný vazník. Jde o dvě cca 50 mm dlouhé kulatiny o průměru 10 mm. Ty jsou asi 15 mm od shora provrtány, tak aby jim šel z tuha protáhnou drát tak 2mm. Ve spodní třetině jsou z vnitřní stany zbroušeny na plocho. Do plošek jsem ještě pilkou udělal zářezy a také do kýlového nosníku. Pak přilepil epoxidovým lepidlem. Následně vyřízl destičku o kousek větší než je otvor v nástavbě pro průchod vazníku a vyvrtal do ní otvory pro kulatiny.

Artur 2v1   Celé to funguje tak , že po nasazení nástavby se na vazník nastrčí destička a nakonec protáhne napříč drát. Drží to zatím dobře a zároveň to funguje jako pojistka proti spadnutí nástavby.


   Takto se remorkér zúčastnil TT. Nová nástavba se mi zalíbila a rozhodl jsme se ji ještě trochu vylepšit. Koupil jsem od pana Jungmana kulatá okénka do strojovny, čtyři vzdušníky a záchranné kruhy, kterýma jsem nástavbu trochu oživil.


   Na závěr se ještě zmíním o tom, že jsem změnil pohonnou soustavu. Použil jsem motor SPEED 400 a převodovku MPJ 2,33:1 se šroubem MODELA o průměr 40 mm. Doba jízdy se zkrátila, ale výkon vzrostl a tahá v pohodě.

 

Obrázková galerie

Artur 2v1 - obrázková galerie

kliknutím na obrázek otevřete galerii

 

Ante