Profily maket - Brave Swordsman

(14.6.2006)

 

   Předlohou pro model byl britský torpédový člun Brave Borderer z 1958 (přesný překlad Chrabrý Hraničář). První typy těchto rychlých torpédových člunů poháněných plynovými turbínami(až 45 uzlů) nesly buď čtyři torpéda 532 mm a jeden kulomet Bofors 40 mm,nebo dvě torpéda a dva kulomety.


 
  Model je vybaven čtyřmi torpédy a dvěma kulomety dle předlohy Brave Swordsman (jeho bratr), který měl obšívku trupu z hliníku, proto unesl plnou výzbroj.

   Trup modelu je stavěn klasickou metodou, tj. dnem vzhůru, překližková kostra potažena leteckou překližkou o síle 0,8 mm a paluba 1,2 mm. Vnitřek lodi je vylaminován epoxydovou pryskyřicí a látkou 110g/cm.

 

   Hlavní nástavba je zhotovena z laminátu ,ostatní větší díly jsou z mosazného plechu nebo kuprexitu.

 

   Torpéda jsou vysoustružena ze dřeva, kulomety spájeny z kuprexitu. Drobné detaily jsem odléval epoxydem do dentakrylových forem. Model je vybaven světly pro noční jízdy, kterých se, ale nikdy nezúčastnil.

 

   Pohon obstarávaly dva motory Mabuchi 540, řízen byl tří kanálovou RC soupravou Futaba FF3.

 

   Záměrně mluvím o minulém čase, protože je to jeden z mých zdařilých modelů (na soutěži seriálu MiČR v roce 2000 dostal 96,66 b.) a tak jsem se asi po roce soutěžení s ním rozhodl dát jej na stůl, aby se moc nezničil. Občas jej ukáži na nějaké akci, ale jen na suchu a ještě pod plexisklem.

 

Obrázková galerie

Brave Swordsman - obrázková galerie

kliknutím na obrázek otevřete galerii

 

Pepa Darvaš