Otázky a odpovědi k Tug Towingu

(9.6.2006)

 

  Po skončení soutěžního setkání Víkend s TT se objevilo několik dotazů od zájemců o tuto disciplínu. Vesměs se opakovaly a tak jsem se rozhodl napsat tento článek, kde se pokusím souhrně odpovědět. Nejsem žádný expert na TT. Poznatky uvedené v tomto článku vznikly během doby co jsme zkoušeli TT v Praze na setkáních u Vltavy a nebo na Lužinách a potom hlavně na soutěžním setkání "Víkend s TT". Proto prosím kolegy, kteří se víkendu účastnili a nebo mají s TT větší zkušenosti, aby mě případně v diskusi pod článkem doplnili či opravili.

 

Dotaz č1. - jaká je ideální velikost remorkéru pro TT ?


   Modely menší než 60cm asi nemá cenu pro TT stavět a nebo upravovat. Jejich velkou nevýhodou bude jejich vlastní hmotnost. Čím je totiž tažný remorkér lehčí, tím hůř je při tahu ovladatelný a stabilní. Naopak remorkéry větší než 100cm mohou mít zase problémy při manévrování na trati (nedostatek prostoru). Osobně vidím ideální velikost v rozsahu 75-85cm a hmotnost cca 5-10kg.
   Naše zkušenosti ukazují, že malý remorkér (Monako I) si dobře poradí s vlekem o délce cca 250cm a hmotnosti 25kg. Zkoušeli jsme s ním tahat i vlek o hmotnosti 60kg a délce cca 300cm. Utáhne to, ale předpokladem je klidná voda a bezvětří.

   Samozřejmě při dostatečném počtu zájemců o tuto disciplínu je možné uvažovat o zavedení velikostních kategorií.

 

TT

TT

Na obrázku malý vlek (ten bližší), tahají remorkéry velikosti 60 a 50 cm. Hmotnost malého vleku je cca 25 kg. Zadní vlek (Kačer) táhne remorkér s délkou přes 1m a vradu je romorkér s délko 60cm. Hmotnost Kačera je cca 60kg bez zátěže.

Ještě jeden snímek z vlečení Kačera remorkéry Herkules a Monako I.Dotaz č2. - z čeho udělat a kam umístit tažný hák ?
 

   Tažný hák není nezbytný. Stačí pevné úvazníky. Rozhodující je, kde jsou umístěny. Pro tahání na remorkéru potřebujete minimálně dva body kam můžete uvázat tažné lano. Jeden na zádi a jeden na přídi. Konstrukce tažného háku může být úplně jednoduchá. Měl by se otáčet cca v rozsahu 45° na obě strany od podélné osy trupu. Hák by měl být tak vysoko aby lano mohlo přecházet nad bortem a o nic nezachytávalo. Příliš vysoko umístěný hák zase bude mít za následek, že když tah nebude v podélné ose trupu, bude se remorkér hodně naklánět.

 

TT

TT

Jednoduchý tažný hák, bez pojistky proti vysmeknutí lana. Na takový hák je potřeba lano uvázat, nestačí je smyčku nahodit.

Tažný hák s pojistkou, která zabrání vysmeknutá oka tažného lana. Hák má také dorazy proti přílišnému vytočení do strany. Materiál na výrobu háku - pletací jehlice o průměru 3mm.


   Hák musí být z materiálu, který se při tahu nebude ohýbat a samotný hák rozvírat. Hák je dobré opatřit proti vysmeknutí vlečného lana pojistkou. Hák musí být pevně ukotven k trupu. Uchycení k nástavbám a pod se určitě vyhněte. Vlečný hák by měl být v těžišti lodě. Když jej umístíte příliš blízko zádě, nebudete při vlečení s remorkérem prakticky schopni změnit kurs. Když bude příliš blízko přídě, bude vám záď při vlečení neustále uhýbat a udržet přímý směr bude náročné. Uvazník na přídi by měl umožnit uvázat lano tak, aby mohlo procházet nad bortem. Pozor na boční úvazníky přesahující bort, aby se lano o ně nezachytilo!

 

TT

Čistá záď dává záruku, že se při vlečení lano nikde nazachytí a na zádi nic nesmete z paluby. Lano není uvázáno za nástavby, pouze skrz ně prochází.Dotaz č3. - jaké jsou výhody funkčního navijáku ?

   Funkční naviják je pro tažný remorkér výhodou např:

 • při vlečení v delším přímém kursu je dobré si prodloužit lano, aby protiproud co
  nejméně brzdil vlek

 • při manévrování v malém prostoru je výhodnější lano zkrátit, vlek přesněji kopíruje
  kurs vlečného remorkéru

 • umožňuje při sladění pohonů přitáhnout/povolit vlek a remorkér přitom zůstane
  prakticky na místě

 • navinutím přebytečného lana může zabránit jeho zamotání do šroubů a kormidel


Dotaz č4. - jaký vliv má hmotnost remorkéru na vlečení ?

   Hmotnost remorkéru by měla být přiměřená jeho velikosti a výkonu. Příliš lehký remorkér vám bude při vlečení na vodě tancovat, naklánět se a pod. Příliš těžký remorkér zase spotřebovává hodně výkonu k tomu aby rozjel případně zastavil sám sebe. Velká setrvačnost v obou směrech není příliš žádoucí. Šrouby musí být schopné remorkér zastavit a rozjet v opačném směru co nejdříve. Jednoznačně určit hmotnost remorkéru nejde, je potřeba vyzkoušet a vyladit.

Dotaz č5. - jak uvázat dlouhé lano ?

   Lano by mělo být dlouhé tak, abyste s remorkérem mohli provést následující manévr:

 • když je remorkér uvázán přídí k zádi vleku, pak se musí být schopen natočit tak, aby se zádí opíral o bok vleku a podélné osy vleku a remorkéru byly na sebe kolmé. Vzdálenost od zrcadla závisí na konstrukci vleku.

 • když je remorkér uvázán zádí k přídi vleku, pak musí být schopen se natočit tak, aby se přídí opíral o bok vleku a podélné osy vleku a remorkéru byly na sebe kolmé. Vzdálenost od přídě závisí na konstrukci vleku.

TT

TT

Popisované postavení remorkérů. Samozřejmě ne na každé trati bude takový manévr potřeba. Jinak to byl špičkový přistávací manévr.

Na tomto snímku je vidět, proč je dobré lano opatřit funkčími plovány. Lano se dostalo pod hladinu a hrozí, že při dalším manévrování může být nasáto a zamotá se do lodních šroubů. Kdyby loď měla funkční naviják, sačilo by lano pomocí naváku přitáhnout. Plovány však naprosto postačí.

 

   Je dobré vlečné lano opatřit korkovými, polystyrénovými či balsovými plováky, aby se nemohlo  ponořit a zamotat do lodních šroubů. U funkčních navijáků plováky být nemusí, pokud remorkér dokáže tažné lano pomocí navijáku udržet nad hladinou. Lano by nemělo být příliš tvrdé, zbytečně tlusté, ale přitom musí být dostatečně pevné. Doporučil bych pletená lana.
U remorkérů vybavených funkčním navijákem tato otázka délky vlečného lana odpadá.

Dotaz č6. - jakou velikost vleku a jaký stavební materiál ?

   Tady je odpověď těžká. Délka asi v rozsahu 200 - 300cm. Měl by být rozebíratelný kvůli snadnější přepravě, dokonale vodotěsný a to i shora. Měl by mít prostory pro uložení zátěže. Musí být vysoce stabilní.
V žádném případě se nesmí převrátit, pokud bude tlačen/tažen ve směru kolmém na podélnou osu a to ani při bočním větru !
K výrobě vleku lze použít plech nebo laminát. Konstrukce musí být dostatečně tuhá, aby se vlek při zátěži nekroutil a neprohýbal. Výtlak vleku pro menší remorkéry od 50kg do 100kg, pro větší pak od 200kg výše.

 

TT

TT

TT

Kačer - neboli velký vlek, materiál plech, skládá se z 6 segmentů vzájemně spojených šrouby a západkami. Hmotnost cca 60kg. Velikost jednoho segmentu d50xš50xv30cm (kromě přídě a zádě). Autor: Libor Mráz.

Kompaktní nákladní vana, délka 1,8. maketové provedení. Materiál překližka. Autor: Jaroslav Jungman

Malý vlek - materiál plech, skládá se z pěti segmentů vzájemně spojených šrouby. Hmotnost cca 25kg bez zátěže. Velikost jednoho segmentu d50xš30x15cm. Autor: Libor MrázDotaž č7. - jaké vlastnosti by měl mít remorkér pro TT ?

   Pro remorkér je důležité, aby měl:

 • dobré manévrovací schopnosti

 • max. tah a to i při zpětném chodu !

 • výborná stabilita

TT

TT

TT

Příčný pohon na přídi remorkéru Abeille Flandre. Díky němu se remorkér dokáže otočit doslova na pětníku což je velká výhoda při manévrch na malých plochách.

Na tomto obrázku je dobře vidět, proč je důležitá výborná stabilita remorkéru. Zadní remorkér zachytil při vjezdu do "zdymadla" a než stačil tažný remorkér zareagovat náklon prudce vzrostl.

Jen dobře provedené a vyladěné lodní šrouby dokáží přenést výkon motorů. U Abeille Flandre to platí bezezbytků. Tento remorkér dokáže tahat zátěž přes 200kg naprosto bez problémů.

 

Dotaž č8. - jak správně provádět vlečení ?

Tato otázka je tak trochu "mimo", ale několik poznatků:

 • vedoucí remorkér musí správně do branky najet

 • zadní remorkér musí přesně odhadnout chování vleku při nájezdu a provést korekce, aby vlek nezavadil.

 • je potřeba počítat s větrem nebo proudem vody. Když si najedete do branky správně, ale daleko, boční vítr nebo proud vlek stočí / snese a budete muset hodně korigovat

 • se vzrůstající vzdáleností od břehu se Vám špatně odhaduje vzdálenost od branky, rychlost a směr plavby. Někdy se Vám může zdát, že stojíte. Tento optický klam způsobují vlny, které se pohybují proti směru plavby.

 • ovládání rychlosti je potřeba mít dobře zažité, jinak budete s vlekem a remorkérem
  hodně škubat.

 •  je potřeba počítat se setrvačností vleku. Jakmile ho nějakým směrem rozjedete, tak
  počítejte s tím, že ho bude potřeba taky zastavit, což může být větší problém, než jej rozjet.

 • rozhodně se s parťákem při vlečení neustále domlouvejte o tom kam jedete, jakým směrem a jakou rychlostí, že brzdíte a pod. Jinak se navzájem utlučete

TT

Pěkně vyrovnaná sestava při průjezdu "zdymadlem". Sice mají na překážce trochu nalepený levobok, ale díky tomu, že tažný remorkér dostatečně dlouho udržoval přímý kurs, překážku projeli bez ztráty bodů.

TT

Na tomto snímku je vidět, že remorkéry si na zdymadlo dostatečně nenajely a čelní remorkér to "zalomil" moc brzo. Zadní remorkér už neměl šanci vlek srovnat.

TT

Na tomto snímku je vidět, co dokáže silnější boční vítr. Celá sestava má projet mezi zelenými bójemi, ale remorkéry musí táhnout prakticky proti směru větru. Teprve těsně před levou zelenou bójkou to tažný remorkér strhne do branky a zadní remorkér bude držet záď vany dál proti větru.

TT

Zdálnivě jednoduchý manévr, kdy remorkér využívá kontaktů "trup o trup". Jenže je potřeba odhadnout v kterém místě se do vleku opřít a jak nastavit kormidla aby trup po vleku nesjížděl! Když vás k vytouženému bodu nepustí vlečné lano, musí pomoci  druhý remorkér a stáčení vleku korigovat vhodným tahem či tlačením.

TT

Pro úspěšný průjezd plavebním kanálem je důležité správné najetí jako je vidět na obrázku. Tažný remorkér najel pěkně středem a zadní remorkér jen lehce dorovnal záď vleku.

TT

Úspěšné proplutí bylo možné i s Kačerem jak ukazuje tento snímek. Důležitá je souhra obou remorkérů. Např. příliš rychlé vlečení nedává zadnímu remorkéru moc času na to, aby provedl nějaké korekce. Proto je dobré překážky projíždě pomaleji a mezi překážkami je možné plout rychleji.

TT

Takto uvázaný remorkér není schopen vlečení. Proč ? Nezatoční. Vlečné lano svým tahem manévrovací schopnosti remorkéru omezí natolik, že nebude schopen měnit kurs.

Video

tt.mpeg - velikost 7,4MB

Na závěr ještě jeden videosnímek od Petra Stehlíka, který zachycuje přistávací manévr.

 

   To je asi tak všechno co mě napadlo. Ještě ke konstrukci remorkéru pro Tug Towing. V současné době stavím jednoho "plnokrevníka" pro tuto disciplínu. O poznatky ze stavby a první dojmy z plavby se s vámi určitě podělím. Jen nechtějte vědět, kdy to bude .
 

Keba