Profily maket - MRS 80 - Lešč

(7.6.2006)

 

   Lešč (Cejn) je jméno předlohy k modelu malého rybářského seineru (MRS 80), postaveného dle plánku uveřejněném v  časopisu Modelist konstruktor č.3/1987. Označení MRS-80 znamená Malyj rybolovnyj seiner o výkonu motoru 80 ks (koňských sil).


  
Tyto seinery byly na počátku padesátých letech sériově vyráběny v loděnici v Petrozavodsku, severně od Leningradu a severní mořskou cestou, po dobu krátkého období letní navigace, vlastní silou za doprovodu ledoborců přeplaveny na Dálný východ. Přeplavba byla vysoce náročná a riziková a tak koncem padesátých let byla zahájena výroba v loděnicích Nikolajevska na Amuru. MRS-80 se stal v 50 letech základem rybářské flotily dálněvýchodního rybářského loďstva bývalého Sovětského svazu.

Lešč


   Pro informaci. Seiner je rybářské plavidlo, které loví kruhovou sítí. Síť je uložena na otočné plošině na zádi lodi. Při zjištění hejna ryb je osádkou spuštěna na hladinu pomocná loďka, na kterou je upevněn jeden konec sítě. Vzájemným pohybem obou plavidel se rybí hejno obkrouží sítí a lany za pomoci lanových vrátků uzavře. Síť s úlovkem je uchycena k pravému boku lodi a jeřábem jsou ryby přemístěny do nákladového prostoru.

   Model je zhotoven v měřítku 1:25. Trup je klasické konstrukce - dřevěná kostra potažená tenkou překližkou, impregnovaná epoxidem. Nadstavby jsou zhotovené z polystyrénových destiček z bezpečnostních tabulek. Detaily z mosazi, plastu a z epoxidových polotovarů. Povrchová úprava trupu je provedena pololesklými dvousložkovými polyuretanovými barvami (základ ZG01s plničem, vrchní ZD41 Feidal, - dají se koupit na váhu), nadstavby jsou natřeny pololesklými barvami Revell (označeny na víčku MS). Pohon motorem Mabuchi 280, otáčky motoru jsou sníženy převodovkou o převodovém poměru 1:2,3. Třílistý lodní šroub o průměru 45mm je vyroben z mosazi. Napájení zajišťuje šestičlánek NiCd o kapacitě 2100 mAh. Model je ovládán radiovou soupravou Graupner, otáčky motoru, stejnosměrným regulátorem ComPro TMM 25w.

 

Parametry modelu

 délka 830 mm
 šířka 212 mm
 hmotnost 3,77 kg


   Model se na vodě chová velmi realisticky. Je stabilní, dobře si vede za špatného počasí i ve větších vlnách. Rychlost je maketová, tj. odpovídající měřítku. Jízdní vlastnosti modelu jsou velmi dobré i když nepříjemná vlastnost lodí s pohonem jedním šroubem se projevuje i v tomto případě. Při couvání a zastavování v doku je třeba počítat s tím, že při zpětném chodu motoru záď lodi uhýbá doprava. Vyšší silueta nad vodou také způsobuje, že model je při nízkých rychlostech citlivý na boční vítr. S tím je třeba též uvažovat, zejména při přistávacím manévru.

 

Obrázková galerie

Lešč - obrázková galerie

kliknutím na obrázek otevřete galerii

 

Ing. Ladislav Hanuška
KLoM Nautilus Proboštov