Zvýraznění spár v palubkové palubě

(6.6.2006)

   Ač nemám ještě tolik zkušeností spojených s lodním modelářstvím, přece jen jsem použil techniku jakou zde snad ještě nikdo nepopsal. Při ladění povrchu budoucího modelu jachty jsem přemýšlel, jak nejlépe a nejvěrohodněji zhotovit laťkovanou podlahu můstku.

Ilustrační foto

   Na MoNaKu jsem v nějakém článku četl, že se dá použít mezi jednotlivé latě kancelářský "kopírák", na zvýraznění spojů mezi latěmi. Nevím jestli to někdo zkoušel či to někdo praktikuje zcela běžně, což by mohlo být že v tom má již určité zkušenosti,a tudíž mu to nedělá žádné problémy. Tak jsem se o to rovněž pokusil. O výsledku se snad ani nebudu zmiňovat. KATASTROFA!! Ono to asi opravdu chce praxi!!

   Ale protože mi to nedalo, začal jsem přemýšlet jak a čím kopírák nahradit. A ejhle napadlo mě zkusit to s obyčejnou černou tuší. Nutno dodat že jsem vůbec netušil jak bude tuš reagovat ve spojení s lepidlem (standartní Epoxid 1200). Epoxid jsem namíchal tak jak předepisuje výrobce, ovšem otázka byla kolik přidat tuše, a tak zbývalo postupně přidávat po kapkách. Co mě překvapilo je fakt že na 2 ml.lepidla stačí jen dvě kapky, takže pravidlo "Někdy míň znamená víc"se skutečně potvrdilo!

   Viskozita lepidla se po přimíchání černě poněkud změnila., První dojem byl, že spojení s tuší asi nebyla ta správná volba. Překvapení však bylo, že po prvotní reakci jakési "divnohmoty" se začala čerň z šedavého povlaku spojovat a přetvářet v použitelný "samo-domo-lep" již pravé černé barvy.

Poznámka: Pokud to bude někdo zkoušet, tak povinná výbava je, mít na rukou chirurgické rukavice, nebo jinou anti-špinící ochranu. (!!! A křehkou polovičku pošlete raději na jarní procházku!!!).

   Lepení probíhalo již podle zaběhnutého postupu. Laťky jsem zkusmo lepil na destičku balsy 3 mm, lišty jsou smrkové 2x3 mm! Obavu jsem měl akorát z toho, že lepidlo se i při zvýšené opatrnosti dostalo i mimo spáry na povrch latěk. Po vytvrzení 24 hod, je lepidlo normálně brousitelné, spoje jsou malinko pružnější (spíš to chce ještě trochu vytvrdit). Plaňkování jsem obrousil rovinnou bruskou "žehličkou".

  Závěr. To co zpočátku vypadalo jako lety velmi unavené prkno, vytažené zpod bednění na uskladnění brambor, se po vybroušení a přelakování bezbarvým olejovým lakem nedalo popsat jedním slovem. Tento pokus jsem uskutečnil s vlastním sebeuspokojením a velice slibným výsledkem. Pokud jsem tímto postupem naboural někomu patent, tak se omlouvám. Ale vážne - zkuste to !

Cobra