Dvakrát v pohodě, akorát foukat mohlo méně

29.5.2006

 

   Vždy v květnu se rozjíždí oficiální sezona lodních modelářů kteří preferují makety a trochu té soutěže. První, které jsem se letos zúčastnil byla od 5. května v Polsku. Šlo již o XII. ročník Mezinárodního mistrovství Slazka a o III. ročník Česko – Slovensko – Polského poháru. Vše se odehrálo na pěkné vodě u Kochlowic. Sešlo se nás tam okolo stovky. Nejvíce samozřejmě Poláků, hodně Čechů, Slováci a Němec..

 

   V sobotu celý den foukal silný vítr v jehož nárazech se jeden model utopil a druhý vytáhli z vody v poslední vteřině. Nic příjemného a tak pouze plachetnice byly ve svém živlu. A že jich tam bylo! Z devíti účastníků všem zase kralovala Marcela Uherková a to zbytek, který byl už pánský, nepatří ve světě mezi béčka.

   Moraváci a Češi již tradičně předvedli pěkné modely a dobré jízdy a tak skoro ve všech třídách kde jsme startovali to bylo na bednu. I celkově jako jedno družstvo (KLoM Kroměříž) jsme byli druzí. Prostě pohoda.

 

   O dva týdny později 19. – 21. 5.2006 startoval náš Seriál mistrovství ČR. Tentokrát nás hostil autokempink Podroužek u Netolic. V pátek proběhlo statické hodnocení, které opět platí pro celou sezonu a sobota a neděle patřily jízdám. Proti hodnocení nelze protestovat a tak jen k jízdám. Ty probíhaly podle nového schématu.

 

   Každá třída odjela všechny tři jízdy v jednom sledu. Prý to tak většina v diskuzi, která probíhala v zimě k pravidlům, chtěla. Snad ano, ale do Netolic určitě nepřijeli. Z těch se kterými jsem na platě mluvil, se k tomu nikdo neznal. Osobně se mi tento způsob jízd nezdá optimální. Umožňuje sice těm co již odjeli a neumístili se, okamžitě odjet a třeba okopávat doma zahrádku nebo hrát šachy, ale pokud se vám něco vyvrbí, máte malou šanci při malém počtu soutěžících to opravit a ještě si nějakou tu jízdu odjet.

 

   Počasí nám tentokrát v sobotu moc nepřálo. Přecházející fronty doprovázel opět jako v Polsku silný nárazový vítr, který na dlouhé vodě zdvihal vlny, které se chvilkami tak jako na moři zalamovaly. Ještě horší byly občasné poryvy. Několik modelu skončilo s utopenou elektronikou a svážecí člun měl dost práce. Stál jsem opět na platě a několikrát jsem musel na pár hodin jízdy pro zcela neregulérní podmínky přerušit.

 

   Neděle nezačala o nic lépe, ale pak vítr postupně slábl a poslední jízdy třídy F 4A se uskutečnily takřka na oleji. Zde se poprvé na prvních místech umístili ti, kteří ještě loni skromně postávali v zadních řadách. Je vidět, že zde konkurence roste rok od roku.

 

   K modelům. Na obou soutěžích se sice objevilo pár novinek, ale stále hodně lidí jezdí s letitými modely. Jako by se z nich ta modelařina vytrácela. Na ME v Polsku se určitě sejdou dva reprezentanti anglické stavebnice „SENTINEL“. Obě jsou slušně postavené, ale chybí jim nějaké to vylepšení a tak na některé vyšperkované a upgradované modely nemají.

 

   Taky v Polsku byla nová motorizovaná stavebnice firmy Revell, HERMAN MARWEDE. Kit je to pěkný, ale stále v revellácké kvalitě. Ani na staré Japonce nemá. Z nových „hand made“ maket v Kochlowicích jezdil torpédový člun bývalé NDR KTS v solidním provedení, přestože se jedná o první práci pana Helmuta Blaszczyka. V Netolicích to bylo mírně lepší. Ve třídě F 2A se objevily hned dvě nové makety. Přístavní remorkér JAN Standy Jedličky z Chebu a KASZUBSKI BRZEG Lucky Sýkorové. Rozhodčí sice nijak neoslnil, ale podle fotek určitě poznáte, že je to MAKETA.

 

Tak AHOJ a příště se přijděte podívat sami.

 

   Výsledky 1. závodu seriálu Mi ČR-NS

 

Foto

Obrázková galerie z Polska - foto Ivan Grňa (Ivankap)

Obrázková galerie z Polska - foto Jiří Mlejnek (Jambo)

Obrázková galerie z Podroužku - foto Pavel Riedl (PaRi)

Podroužek, modely kategorie C - foto Keba

Podroužek, modely kategorie F4A - foto Keba

Podroužek, model Yamato, kategorie C - foto Keba

Kliknutím na odkaz zobrazíte galerii

Ivan Grňa (Ivankap)