Pára na Vyžlovce

18.4.2006

 

   Milovníci páry v lodních modelech, nebo-li "parníkáři" si každé jaro dávají sraz na rybníku Vyžlovka u stejnojmenné obce. Příznivá konstelace rodinných a modelářských akcí, nám umožnila, abychom na Vyžlovku vyrazili také. Pravda, v nedaleké obci Říčany jsme trochu zakufrovali, ale mělo to tu výhodu, že jsme se vyhnuli dopravní zácpě.

 

Všichni aktéři se sešli na hrázi rybníka v místě, kde je přepad, přes který se valila voda. To vytvářelo dva mírně negativní faktory. Poněkud chladnější mikroklima a na hladině proud, na který si bylo potřeba dávat pozor.  Akademická půlhodinka byla ve znamení příprav parních strojů, grilu a povídání si. Sluníčko pomalu šplhalo nad koruny stromů a tak jsme se mohli i trochu ohřát. Letošní parníkářskou sezónu otevřel Ivan Hořejší, který jako první dokázal pod kotlem LaMounté náležitě zatopit a jako první rozvlnil hladinu rybníka.

 

   Parníkářů není mnoho (taky udělat parník není žádná legrace), ale i tak bylo na co koukat. Jeden hezčí než druhý. Kromě vrtulových parníků byly k vidění i dva "kolesáky" Jiřího Voráčka. Pan Daniel Jiroušek zase přivezl dva parní remorkéry a Ivan Hořejší kromě již zmiňované barkasy La Mounté, úplně nový parník Nostalgia. Tomáš Kočí jezdil s nádherným admirálským člunem Renown a velkým remorkérem Cervia. Petr Stejskal, který byl hostitelem této akce, měl parník Johann Wilhelm s nádherně bizarními postavičkami na palubě.

 

 Parníci jsou atraktivní podívaná a tak brzy na hrázi rybníka stála skupinka diváků kochající se krásou těchto lodí. Děti samozřejmě nejvíc fascinovalo to, že lodě kouří. Postupně byly na vodu spouštěny další lodě a k tomu jsme mohli ochutnat vynikající klobásky. Bohužel náš čas rychle vypršel a museli jsem zase pospíchat jinam, ale s párou jsme se letos nesetkali určitě naposledy.

 

Parník Johann Wilhelm Petra Stejskala. Na na palubě byly skvělé postavičky.

Remorkér Cervita Tomáše Kočího, se během naší účasti na akci na vodu bohužel nedostal. Ale rozhodně to není žádný drobek.

Nádherný admirálský člun opět od Tomáše Kočího. Měl novou vrtuli (tu původní ztratil loni na závodech v Tvarožné Lhotě) a plul jako z praku. Figurky námořníků na palubě působily opravdu věrohodně.

Ivan Hořejší představil nový parník Nostalgia. Nádherná, metr dvacet dlouhá loď. Figurky námořníků se pohybují. Kormidelník jednou rukou ležérně kormidluje a strojník skutečně tahá za páky parního stroje a tím ovládá jeho chod.

La Mounté - služebně nejstarší parník Ivana Hořejšího.

Menší z dvojice remorkérů Daniela Jirouška. Krásná loď, volná stavba. Škoda že nevhodně zvolený šroub nedovoloval ten správný požitek z jízdy. Saturna jsem na svých snímcích nezachytil.
Kolesové parníky Jiřího Voráčka vydávaly během plavby velmi líbivý puf-puf zvuk a iluze plavby skutečného parníku tak byla takřka dokonalá.
Kolesáky nejsou zrovna nejrychlejší lodě, ale jejich plavba je důstojná a elegantní.

  

Fotovideo

Obrázková galerie (foto: Keba)

Video - Nostalgia Průjezd parníku Nostalgia (velikost 561kB)

Kliknutím na odkaz zobrazíte galerii nebo promítnete videosnímek

Keba