Epoxy 1200 - laminování

22.2.2006

   Laminování je činnost, která modeláře uvrhne do extáze, protože výsledek stojí už zato a vy si pomyslíte „teď už je nepotopitelná“. Touto myšlenkou se opájíte do doby než loď utopíte.

 

   Je to práce zdlouhavá, ale relativně čistá. Po dlouhé době jsem se rozhodl, že si postavím něco co bude alespoň vzdáleně připomínat loď. Po vyřezání žeber, kýlu, jejich následné sestavení a vylepení balzou, jsem se rozhodl, že ho zpevním tkaninou. Přečetl jsem několik návodů jak laminovat, či potahovat skelnou tkaninou lepenou „mokrým“ epoxidem. Vyzbrojen těmito informacemi jsem dospěl k názor, že musíme být tři. Dva drží tkaninu a třetí přimačkává a je upatlaný. Ve třech se to lépe táhne a po bouřlivé diskusi kdo co bude dělat, kde kdo má stát, jsme skončili v hospodě a bylo po laminování.

 

   Musí to jít přeci jinak a jednodušeji, jsem si řekl po pár dnech. Rozhodl jsem se pro hustou, ale lehkou tkaninu. Bohužel gramáž neznám, protože to byl zbytek, který jsem našel. Vzpomněl jsem si na mladá léta a pustil se do práce. Obroušený a čistý trup jsem napustil acetonem rozředěným epoxidem (rozetřeno štětcem). Vyschlá balza se „napila“ a já nemusel rozdělávat moc epoxidu pro vlastním laminování. Vše se musí nechat pořádně zaschnout. Na trupu se vytvoří hladká lesklá vrstva. Brusným papírem jsem srazil „chlupy“ a drobné nerovnosti.

 

   Na celou plochu, kterou jsem chtěl laminovat jsem nanesl tenkou vrstvičku epoxidu (nesmí stékat). Na roztírání se mi osvědčila gumová stěrka. Nechal jsem zavadnout. Epoxy musí být pouze lepivý (prst nesmí po povrchu klouzat). Podle okolní teploty to trvá cca 3 až 6 hodin od rozetření.

 

   Mezi tím jsem si rozložil vedle trupu suchou tkaninu s vlákny pod 45°od osy kýlu (tkaninu necháme před použitím pořádně vyschnout na sluníčku, nebo na radiátoru či kamnech). Střihnul jsem přibližný tvar. Když nastala ta pravá chvíle, vzal jsem tkaninu do obou rukou za konce, prověsil jsem prostředek a začal pokládat od prostředku kýlu na obě strany. Lehce položenou tkaninu lze kdykoliv znovu odtrhnout a dorovnat dle potřeby, nebo nastřihnout a znovu lehce položit. Celá operace trvala cca 20 min.

 

   Položení tkaniny jsem pečlivě zkontrolovat (varhánky, překrytí,..). Když jsem byl s výsledkem spokojen, tkaninu jsem do zavadlého epoxidu pořádně zatlačil. Jakmile tkaninu zatlačíte už ji neodtrhnete. Tkanina má naštěstí tu vlastnost, že v případě varhánků se dá tvarovat změnou hustoty vláken (v určitých mezích). Vše jsem znovu zkontroloval, zda je tkanina všude zatlačena v epoxidu. Nechal jsem vše vytvrdit. Tkaninu jsem potom prosytil epoxidem roztíraným štětcem. Další vrstvou se postup opakuje. Nakonec jsem celý trup natřel základní epoxidovou barvou PS.

 

Najdete-li „odchlípnutou“ tkaninu v místě střihu, či okraje

Místo podmažte a přikryjte igelitem a přetáhněte gumou. Vše nechat proschnout. Pokud se vám povede, že tkanina v některém místě odskočí (mě to naštěstí nepotkalo), rozřízněte ji uprostřed, vpravte pod ní epoxy a přimáčkněte. Zajistěte izolepou, či gumou.

 

Hotový laminát

Lze jen lehce přebrousit (nesmí se porušit tkanina). Nastříkat tmel se základní barvou, kytovat a brousit k základní barvě, kytovat a brousit, kytovat a brousit.

 

Epoxid 1200 jsem rozdělával takto

Napouštění trupu - 100hm. dílků Epoxy a 7 hm. dílků tvrdidla P11, aceton 1:1 Mezivrstvy a opravy - 100hm. dílků Epoxy a 6 hm. dílků tvrdidla P11, (pružný, houževnatý Epoxy) Poslední závěrečná vrstva na prosycení - 100hm. dílků Epoxy a 9 hm. dílků tvrdidla P11, (tvrdý Epoxy) Základní epoxidová barva - rozděláno dle doporučení výrobce

Karel Kalcík